USD/JPY musi się wkrótce zdecydować, „super kiwi” znów galopuje

Finanse i gospodarka

Amerykański indeks ISM dla sektora pozaprzemysłowego okazał się wczoraj lepszy od oczekiwań, jednak nie udało mu się spowodować większej reakcji EUR/USD, gdyż przed nami jutrzejsze posiedzenie EBC. Parze USD/JPY udało się wydobyć z powrotem z tego, co w nocy wyglądało na przygotowanie do kolejnej zmiany kierunku. Ma to sens w świetle faktu, że szanse na ograniczenie QE rosną wraz z każdym mocnym zestawem danych i ze wzrostem rentowności obligacji amerykańskich.

Amerykański indeks ISM dla sektora pozaprzemysłowego okazał się wczoraj lepszy od oczekiwań, jednak nie udało mu się spowodować większej reakcji EUR/USD, gdyż przed nami jutrzejsze posiedzenie EBC. Parze USD/JPY udało się wydobyć z powrotem z tego, co w nocy wyglądało na przygotowanie do kolejnej zmiany kierunku. Ma to sens w świetle faktu, że szanse na ograniczenie QE rosną wraz z każdym mocnym zestawem danych i ze wzrostem rentowności obligacji amerykańskich.

Zobaczymy, czy para ta będzie w stanie przebić się przez kluczowy opór na poziomie chmury Ichimoku, na który zagląda od kilku dni, a może nawet przez jeszcze ważniejszy rejon poziomej linii na 99,00. Także piątkowy raport o zatrudnieniu w USA będzie stanowił istotny test dla tej pary, jeśli przed tą publikacją nie nastąpi żaden ruch. Jutro po raz pierwszy zobaczymy dane dotyczące PKB w USA za trzeci kwartał.

W centrum uwagi: Tylko dyskusje o ograniczeniu QE mogą spowolnić "super-kiwi"

Dolar nowozelandzki znów wystrzelił ponad chmury w relacji do większości innych walut, gdyż dane dotyczące zmian w zatrudnieniu w Nowej Zelandii okazały się dużo mocniejsze od oczekiwań. Z tego względu na pierwszym planie pozostaje perspektywa podwyżki stóp procentowych, być może już w pierwszym kwartale przyszłego roku. Jednak ciekawą kwestią jest to, że choć spready stóp procentowych sugerują, że kurs dolara nowozelandzkiego faktycznie powinien się kształtować na nowych szczytach w relacji do USD, być może nigdy do tego nie dojdzie, gdy w USA ponownie zacznie się dużo mówić o ograniczaniu QE.

Wynika to z faktu, że ograniczenie przez amerykańską Rezerwę Federalną tempa skupu aktywów na jakąkolwiek skalę może wpłynąć na warunki związane z płynnością na całym świecie. W rzeczywistości, chociaż dolar nowozelandzki niedawno poszybował w górę, napływające ostatnio z USA mocne dane na nowo wywołały też dyskusję na temat ograniczania QE. Już sam ten fakt powoduje masowe zamykanie pozycji na mniej płynnych walutach rynków wschodzących, które w lecie mocno ucierpiały, gdy oprocentowanie amerykańskich obligacji skarbowych wzrosło pod koniec maja, gdy zaczęto mówić o wycofywaniu QE.

Wykres: NZD/USD a spread 2-letniego swapu NZ/US

Spread stóp procentowych znów przyspieszył, dochodząc do szczytów w tym cyklu, gdyż mocniejsze dane napływające z Nowej Zelandii sprawiają, że rynek oczekuje podniesienia przez Reserve Bank of New Zealand stóp procentowych. Natomiast wszystko, na co będzie mógł sobie pozwolić Fed w nadchodzącym roku, to redukcja skupu aktywów. Zwróćcie jednak uwagę, jak gwałtowne spadki NZD/USD odnotował w czerwcu po tym, jak w maju Fed wspomniał o możliwości ograniczenia programu zakupowego (obszar zaznaczony na wykresie), mimo że spread stóp procentowych pozostał bez zmian.

Pokazuje to, że wzrosty na NZD/USD mogą wkrótce natrafić na opór, jeśli będzie się teraz więcej mówiło o ograniczaniu przez Fed luzowania ilościowego. Pierwszym ważniejszym testem będą piątkowe dane dotyczące rynku pracy. A co dotyczy NZD, dotyczy również AUD, chociaż przypuszczam, że małe "kiwi" będzie najbardziej wrażliwe na ogólne otoczenie awersji do ryzyka / ograniczonej płynności, kiedy i jeśli się ono rozwinie.

131106.waluty.01.450x350

Co dalej?

Dziś poznamy ostateczne odczyty wskaźnika PMI dla usług w strefie euro - tu nie spodziewamy się żadnych fal wstrząsowych. Poza tym przeważa zajmowanie pozycji przed jutrzejszym posiedzeniem EBC. Jeśli prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi nie "zrobi czegoś" jutro, a przynajmniej nie da mocnego sygnału, że na grudniowym posiedzeniu nastąpią znaczne zmiany w polityce, możemy spodziewać się krótkiego i gwałtownego wzrostu notowań par euro.

W Wielkiej Brytanii dane dotyczące przemysłu pokażą nam, czy zwyżka na GBP/USD była jedynie konsolidacją/masowym zamykaniem pozycji, czy może ostatecznie wrócimy, by znów zaatakować szczyty tego cyklu powyżej 1,6200. Do argumentu za wzrostami podchodzę sceptycznie, ale dopóki znajdujemy się w środku pasma wahań, dane mogą popchnąć tę parę w dowolną stronę. Przyszły tydzień będzie krytyczny dla GBP/USD.

Jednak dziś szczególnie uważnie przypatruję się parze USD/JPY. W moim odczuciu za mało się tam dzieje, biorąc pod uwagę dość mocne sygnały płynące z rynku obligacji amerykańskich. Sugeruje to presję na wzrosty, dopóki rzeczywistość nie pokaże, że jest inaczej...

Najważniejsze dane ekonomiczne

 • Nowa Zelandia - stopa bezrobocia w III kw. wyniosła 6,2% zgodnie z przewidywaniami, natomiast w II kw. było to 6,4%
 • Nowa Zelandia - zmiana w zatrudnieniu w III kw. wzrosła +1,2% kw./kw. i +2,4% r./r. wobec przewidywanych odpowiednio +0,5%/+1,6%
 • Wielka Brytania - indeks cen w sklepach wg BRC w październiku spadł o -0,5% r./r. wobec przewidywanych +0,1% i -0,2% odnotowanych we wrześniu.
 • Australia - bilans handlowy we wrześniu wyniósł -284 mln wobec spodziewanych -500 mln i -693 mln odnotowanych w sierpniu.

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)

 • Hiszpania - wskaźnik PMI dla usług w październiku (08:15)
 • Szwecja - protokół z posiedzenia Riksbank (08:30)
 • Włochy - wskaźnik PMI dla usług w październiku (08:45)
 • Niemcy - ostateczny wskaźnik PMI dla usług w październiku (08:55)
 • Strefa euro - ostateczny wskaźnik PMI dla usług w październiku (09:00)
 • Wielka Brytania - produkcja przemysłowa i przetwórstwo przemysłowe we wrześniu (09:30)
 • Strefa euro - sprzedaż detaliczna we wrześniu (10:00)
 • Niemcy - zamówienia w fabrykach we wrześniu (11:00)
 • Stany Zjednoczone - raport Challengera o liczbie zwolnień w październiku (12:30)
 • Kanada - pozwolenia na budowę wydane we wrześniu (13:30)
 • Wielka Brytania - prognoza PKB w październiku według NIESR (15:00)
 • Stany Zjednoczone - indeks wskaźników wyprzedzających we wrześniu (15:00)
 • Stany Zjednoczone - cotygodniowe dane DoE dotyczące zapasów ropy naftowej i jej produktów (15:30)
 • Wielka Brytania - Wystąpienie Kohna z BoE (17:00)
 • Stany Zjednoczone - Wystąpienie Pianalto z Rezerwy Federalnej (18:10)
 • Australia - indeks wyników w budownictwie wg AiG w październiku (22:30)
 • Australia - zmiana w zatrudnieniu i stopa bezrobocia w październiku (00:30)

John J Hardy,
Saxo Bank

Udostępnij artykuł: