USD/JPY na linii wsparcia w miarę jak EUR/USD dąży do osiągnięcia wygodnego poziomu powyżej 1,30

Finanse i gospodarka

Niewielki wzrost EURUSD w miarę jak USD było zasadniczo w defensywie przed wzrostem USDJPY nie utrzymał się w dniu wczorajszym. Ale czy to sprawiedliwe? Przyszły tydzień jest wypełniony po brzegi wydarzeniami mającymi wpływ na ryzyko, w tym publikacją kluczowych danych amerykańskich oraz trzema posiedzeniami banku centralnego.

Niewielki wzrost EURUSD w miarę jak USD było zasadniczo w defensywie przed wzrostem USDJPY nie utrzymał się w dniu wczorajszym. Ale czy to sprawiedliwe? Przyszły tydzień jest wypełniony po brzegi wydarzeniami mającymi wpływ na ryzyko, w tym publikacją kluczowych danych amerykańskich oraz trzema posiedzeniami banku centralnego.

Japonia - dane spływające w nocy były dość pocieszające, sugerując, że abenomika ruszyła
z miejsca w obliczu najnowszych danych dla przemysłu notujących nowe maksimum od lata 2011 r. choć nadal ledwie przekraczających poziom 50 pkt. Natomiast dane dotyczące inflacji wykazały wyższe niż oczekiwane odczyty, nawet jeśli krajowe dane w ujęciu rok do roku wskazywały na deflację.

Co dalej?

Dziś późnym rankiem spłynęło wiele danych z Europy po opublikowanym słabym niemieckim raporcie na temat sprzedaży detalicznej, w tym najnowsze szacunki CPI na maj oraz dane  o bezrobociu za kwiecień. Inflacja bazowa spadła znowu w dołek podobny jak w 2010 r., sugerując, że EBC będzie miał wrażenie, iż zwiększyło się jego pole do działania, jeśli uda mu się uniknąć niepokojów związanych z grupą Weidmann/Niemcy.

Przyszły tydzień jest jednak pełen amerykańskich danych ekonomicznych, w tym wyników wszystkich głównych ankiet i raportu o zatrudnieniu, który ukaże się w przyszły piątek, natomiast we wtorek pojawi się decyzja w sprawie stopy RBA, a w czwartek odbędą się posiedzenia BoE i EBC.

Bądźcie ostrożni.

Spostrzeżenia z wykresów

Zasadniczo najważniejsze pytania na rynku walutowym dzisiejszego ranka brzmiały: "Czy korekta USD będzie mała, średnia czy duża?" oraz "Czy korekta USD jest spowodowana wyłączenie korektą JPY, czy też inne pary krzyżowe jena będą podobnie obciążone, co para USDJPY, jeśli jen jeszcze bardziej się umocni?"

EURUSD - poziom 1,3050 charakteryzuje się solidnym obszarem oporu, który był dawniej obszarem wsparcia, a opadająca linia trendu przechodzi tylko nieco powyżej niego.  To trudna decyzja - zwyżka mogłaby jeszcze trochę potrwać, jako że dalszy opór występuje w przedziale od 1,3140 do 1,3240. Przed taktycznym włączeniem się do gry niedźwiedzie pewnie chciałyby zobaczyć spadek z powrotem do poziomu poniżej 1,3000, ale może skusi je zaangażowanie się z wstępnie krótkimi pozycjami powyżej 1,3000 i zleceniem stop powyżej wczorajszych zwyżek.

USDJPY - wczorajsza zwyżka była zacnym pokazem krótkoterminowej zmienności par krzyżowych jena. Co ciekawe, sprzedaż wróciła bardzo szybko - przedział od 100,50  do 100,00 ma kluczowe znaczenie, a zachowanie cen może być nadal nerwowe, ponieważ łączy się tu dość silne pozycjonowanie z chęcią odrobienia każdego spadku. Papiery skarbowe nadal wykorzystywane są jako czynnik potwierdzający. Lokalnie zwyżki papierów skarbowych wspierają wzrost jena, o ile są trwałe. Skupię się na obszarze 97,00/97,50, o ile przełamany zostanie poziom 100,00, jak nadejdzie tam dzienna chmura Ichimoku.

GBPUSD - nowe maksima w Azji podniosły go do "idealnego" podstawowego poziomu zniesienia 0,382 do obszaru 1,5240. Nadal wolę spadek, ale zobaczymy kiedy/czy pojawi się presja sprzedażowa - wolałbym aby nadeszła szybko/teraz, aby zachować zdrowy trend spadkowy.

EURGBP - 0,8600 nadal jest oczywiście bardzo istotny po wczorajszym trzecim teście tego poziomu w ciągu sześciu dni. Jeśli uda się go przełamać, może otworzyć się na poziom 0,8750. Po wczorajszym nieudanym wzroście brakuje tu impetu, dlatego też w perspektywie krótkoterminowej ryzyko jest dwukierunkowe. Zobaczmy, jak stoimy po drugiej stronie porannych danych z Europy i Wielkiej Brytanii.

EURCHF - powoli nadchodzi impet w miarę jak obszar wsparcia nadal stoi pewnie na poziomie powyżej 1,2400. Może już czas zaangażować się w opcje z drugiej strony posiedzenia SNB z 20 czerwca, że tak powiem - zasadniczo poszukując pary, która będzie kierowała się wyżej, ale najpierw chcąc zobaczyć, jak zachowa się w razie możliwego wzrostu jena - co mogłoby dać interesujące poziomy do osiągnięcia długoterminowego potencjału wzrostu zmienności.

AUDUSD - nie za wiele tu odbicia - interesujący poziom 0,9400 to kolejny obszar zainteresowania, jak już wspomniano, a nowy obszar oporu to 0,9700.

NZDUSD - 0,8000 to olbrzymie wsparcie - jeśli nie zobaczymy tu dziś odbicia, ryzyko spadku raczej szybko się znowu otworzy - a poniżej poziomu 0,8000 jest mnóstwo miejsca  na znaczną wyprzedaż.

USDCAD - wsparcie nadeszło zaraz poniżej poziomu 1,0300, który odpowiada kwietniowej zwyżce - poziom taktyczny zachowujący znaczenie podczas dzisiejszej publikacji kanadyjskich danych dotyczących PKB.

NOK - poszukuje jakiegokolwiek wsparcia teraz lub później dla NOKSEK - lepiej teraz na poziomie ok. 1,1200. Poszukiwane jest wsparcie EURNOK pomiędzy obecnym poziomem 7,60 a 7,55, aby znowu spróbować wzrostu

Najważniejsze dane ekonomiczne

 • Japonia - wskaźniki Markit/JMMA PMI dla przemysłu w maju wyniosły 51,5, wobec 51,1 w kwietniu;
 • Japonia - stopa bezrobocia w kwietniu bez zmian na poziomie 4,1% zgodnie z oczekiwaniami;
 • Japonia - narodowy wskaźnik CPI z pominięciem cen żywności i energii w kwietniu wyniósł -0,6% wobec spodziewanych -0,7% oraz wobec -0,8% w marcu.
 • Tokio - narodowy wskaźnik CPI z pominięciem cen żywności i energii w kwietniu wyniósł -0,3% r/r wobec spodziewanych -0,7% oraz wobec -0,7% w kwietniu.
 • Japonia - produkcja przemysłowa w kwietniu wyniosła +1,7% m/m oraz 2,3% r/r wobec spodziewanych odpowiednio +0,6%/-3,4% oraz wobec -6,7% r/r w marcu.
 • Nowa Zelandia - wskaźnik zaufania przedsiębiorstw ANZ w maju wyniósł 41,8 pkt. wobec 32,3 pkt. w kwietniu;
 • Niemcy - sprzedaż detaliczna w kwietniu wyniosła -0,4% m/m oraz +1,8% r/r wobec spodziewanych odpowiednio +0,2%/+1,1% oraz wobec -2,5% r/r w marcu.
 • Szwajcaria - indeks KOF Swiss Leading Indicator w maju wyniósł 1,1 pkt. wobec spodziewanych 1,07 pkt. i wobec 1,04 pkt. w kwietniu.

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny wg czasu Greenwich)

 • Norwegia - stopa bezrobocia w maju (0800)
 • Wielka Brytania - zatwierdzone kredyty hipoteczne (Mortgage Approvals) w kwietniu (0830)
 • Strefa euro - wskaźnik CPI szacunkowy i CPI podstawowy w maju (0900)
 • Strefa euro - stopa bezrobocia w kwietniu (0900)
 • Wielka Brytania - Wystąpienie Haldane’a z BoE (0900)
 • Kanada - marcowy PKB i PKB z 1 kw. annualizowany (1230)
 • USA - dochody/wydatki osobiste w kwietniu (1230)
 • USA - wskaźniki PCE Deflator/PCD Core w kwietniu (1230)
 • USA - Wystąpienie Pianalto z amerykańskiej Rezerwy Federalnej (1245)
 • USA - majowe NAPM Milwaukee (1300)
 • USA - Chicago PMI w maju (1345)
 • USA - finalne majowe wyniki ankiety Uniwersytetu Michigan dot. zaufania (1355)
 • Chiny - wskaźnik PMI dla przemysłu w maju (Sob 0100)
 • Australia - majowy wskaźnik AiG Performance of Manufacturing Index (Nd 2330)
 • Chiny - majowy wskaźnik PMI dla sektora pozaprzemysłowego (Pon 0100)
 • Australia - sprzedaż detaliczna w kwietniu (Pon 0130)
 • Chiny - wskaźnik PMI dla przemysłu wg HSBC w maju (Pon 0145)
 • USA - Wystąpienie Yellen z amerykańskiej Rezerwy Federalnej w Chinach (Pon 0150)

John J Hardy
Saxo Bank

Udostępnij artykuł: