Usługi, handel i transport prognozują poprawę wg Bibby MSP Index

Raporty

MSP działające w usługach, handlu i transporcie prognozują poprawę koniunktury. Rosną ich branżowe indeksy w badaniach Bibby MSP Index. W najnowszej edycji ogólnopolskiego badania sektora małych i średnich firm - Bibby MSP Index rosną indeksy branżowe dla handlu, usług i transportu.

MSP działające w usługach, handlu i transporcie prognozują poprawę koniunktury. Rosną ich branżowe indeksy w badaniach Bibby MSP Index. W najnowszej edycji ogólnopolskiego badania sektora małych i średnich firm - Bibby MSP Index rosną indeksy branżowe dla handlu, usług i transportu.

Największy optymizm w usługach i transporcie

Właściciele i zarządzający firmami usługowymi najlepiej ze wszystkich badanych sektorów oceniają nadchodzące sześć miesięcy. Bibby MSP Index dla tego sektora wyniósł 55,2 pkt (wzrost o prawie 10 pkt). Prognozowana jest lepsza sprzedaż i poprawa płynności finansowej. Równocześnie firmy usługowe planują nieznacznie zwiększyć wydatki na inwestycje, a także utrzymać zatrudnienie. Zwiększy się natomiast poziom zadłużenia.

Bibby MSP Index dla branży transportowej osiągnął 59,2 pkt. i jest wyższy o 9 pkt. wobec pomiaru wiosennego. W okresie świątecznym branża zakłada lepszą sprzedaż (19,3 pkt. wobec 14,4 pkt. wiosną) i poprawę płynności (15,3 pkt. wobec 12,7 pkt.) oraz zwiększenie inwestycji (6 pkt. wobec 4,2 pkt.) Nieznacznie wzrośnie zatrudnienie natomiast poziom zadłużenia pozostanie na tym samym poziomie.

kuniewicz.krzysztof.02.250x167Bibby MSP Index dla handlu odnotował wzrost o 5 pkt do poziomu 55,6 pkt. Odpowiadają za to wzrosty prognoz sprzedaży, płynności finansowej i zatrudnienia - Krzysztof Kuniewicz, Dyrektor Generalny Bibby Financial Services komentuje: "Wierzymy, że dobre nastroje w handlu, usługach i transporcie to początek dobrej koniunktury we wszystkich branżach i nadchodzący rok 2014 będzie rokiem wzrostu w małych i średnich firmach. Szczególnie cieszy nas systematyczna poprawa płynności finansowej  wzmacniająca stabilność działania firm"

Produkcja i budownictwo czekają do wiosny

Wskaźnik Bibby MSP Index dla budownictwa zmniejszył się z 56,1 do 47,7 pkt. To naturalny spadek związany z zawieszaniem prac w okresie jesienno-zimowym. Sprzedaż, zamówienia a co za tym idzie zatrudnienie prognozowane na najbliższe 6 miesięcy są więc mniejsze. Nieznacznie pogorszy się płynność finansowa a co istotne w niewielkim stopniu zmniejszy się poziom zadłużania.

Wskaźnik koniunktury w firmach produkcyjnych wyniósł 53 pkt. i spadł o 1,8 pkt. w stosunku do poprzedniego pomiaru. Mimo prognozowanych mniejszych zamówień, zatrudnienie w sektorze produkcyjnym utrzyma się na obecnym poziomie (7,2 pkt. wobec 7,6 pkt. w kwietniowym badaniu). Pozostałe wskaźniki cząstkowe odpowiadające za inwestycje czy płynność finansową będą natomiast lepsze.

Źródło: Badanie Bibby MSP Index

Udostępnij artykuł: