Uśpienia ciąg dalszy, czyli stopy procentowe bez zmian

Komentarze ekspertów

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała dziś o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie, czyli 1,50 proc. To dobra wiadomość dla kredytobiorców, którzy nadal będą płacić niższe raty i niestety nieco gorsza dla osób oszczędzających, które niewiele zarobią choćby na lokatach.

– Dokładnie sześć miesięcy temu Narodowy Bank Polski obniżył stosowane przez siebie stopy procentowe o 50 pkt. bazowych. Decyzja ta znalazła odbicie nie tylko w zachowaniu rynkowych stóp procentowych, które automatycznie spadły, ale także w oprocentowaniu lokat i kredytów oferowanych przez banki – mówi Jacek Kasperczyk, główny analityk Comperia.pl.

Obniżka stóp procentowych sprzed kilku miesięcy miała negatywny wpływ na depozyty, ponieważ przełożyła się na spadek wysokości odsetek uzyskiwanych z lokat. Dla przykładu – średnie oprocentowanie rocznego depozytu na kwotę 5 tys. zł wynosi dziś zaledwie 1,48 proc., a jeszcze pół roku temu była to wartość powyżej 2 proc. Zmianę obrazuje wykres:

150903.rpp

Niskie stopy procentowe to ulga dla kredytobiorców, dzięki której obniżeniu uległa wysokość comiesięcznie spłacanych rat. Najlepiej widać to w przypadku zobowiązań hipotecznych – przykładowo: rata 30-letniego kredytu na kwotę 300 tys. zł zaciągniętego w styczniu 2009 roku wynosi dziś 1488 złotych, a jeszcze rok temu były to 1622 zł.

– Choć na chwilę obecną nic nie wskazuje na to, aby Narodowy Bank Polski miał zamiar podnosić stopy procentowe, to trzeba być świadomym, że taka operacja prędzej czy później nastąpi – ostrzega Jacek Kasperczyk z porównywarki finansowej Comperia.pl.

Argumentem przemawiającym za takim scenariuszem jest chociażby to, że dokładnie 3 lata temu stopa referencyjna NBP przyjmowała wartość 4,75 proc. Przy takim poziomie stóp procentowych rata wspomnianego kredytu hipotecznego wynosiła aż 2053 złote. Obecną sytuację, w której raty są wyjątkowo niskie, warto więc wykorzystać do budowania poduszki finansowej, która może okazać się niezwykle przydatna w chwili, gdy bank centralny zacznie zacieśniać politykę pieniężną.

Więcej: http://www.comperia.pl/uspienia-ciag-dalszy—stopy-procentowe-bez-zmian.html

Agnieszka Oleszczuk

PR Manager

Comperia.pl S.A.

Udostępnij artykuł: