Ustawa frankowa: od 1 stycznia 2020 r. nowe zasady wsparcia dla kredytobiorców

Finanse osobiste / Kredyty / Nieruchomości

Od nowego roku zmieniają się zasady udzielania pomocy dla kredytobiorców, zarówno tych, którzy wzięli pożyczkę w złotówkach, jak i we frankach. Zmianę w prawie wprowadza tzw. prezydencka ustawa frankowa.

Napis kredyt na banknotach frankowych
Fot. stock.adobe.com/stadtratte

Od nowego roku zmieniają się zasady udzielania pomocy dla kredytobiorców, zarówno tych, którzy wzięli pożyczkę w złotówkach, jak i we frankach. Zmianę w prawie wprowadza tzw. prezydencka ustawa frankowa.

Nowe zasady udzielania pomocy dla kredytobiorców oznaczają podniesienie minimum dochodowego umożliwiające wnioskowanie o wsparcie #UstawaFrankowa #kredyty #frankowicze #KredytyFrankowe

Osoby, które wzięły kredyt we frankach szwajcarskich uważają, że ustawa nie poprawi ich sytuacji. Sugerują, że po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE lepiej jest o weryfikację umowy walczyć w sądzie - podaje portal Prawo.pl.Czytaj także: Nowa ustawa frankowa od 2020 roku. W praktyce pogłębi problemy finansowe kredytobiorców?

Podniesienie minimum dochodowego umożliwiające wnioskowanie o wsparcie

Nowe zasady udzielania pomocy dla kredytobiorców oznaczają podniesienie minimum dochodowego umożliwiające wnioskowanie o wsparcie. Wyniesie ono 1402 zł dla osób samotnych i 1056 zł na osobę w rodzinie. Ponadto zwiększone zostanie możliwe comiesięczne wsparcie z 1,5 tys. do 2 tys. zł oraz wydłuży się okres wsparcia z 18 do 36 miesięcy (co w sumie dawałoby kwotę 72 tys. zł). Wydłużony zostanie także okres bezprocentowej spłaty wsparcia otrzymanego z funduszu - z 8 do 12 lat. Jednocześnie obniżony zostanie wskaźnik RdD (stosunek obsługiwanych zobowiązań finansowych do całej sytuacji finansowej kredytobiorcy) uprawniający do otrzymania pomocy. Obecnie jest to 60 proc. dochodów, a od 1 stycznia będzie 50 proc. Takie warunki określa wchodząca w życie 1 stycznia, znowelizowana 4 lipca 2019 r., ustawa o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy.

Lepiej zachować ostrożność?

Zdaniem Sławomira Horbaczewskiego, prawnika, ekonomisty i doradcy finansowego, trzeba być ostrożnym, jeżeli chodzi o stosowanie tej ustawy.„Jeżeli kredytobiorcy skorzystają z ułatwień, to w okresie przejściowym będzie im łatwiej spłacać raty, ale kiedy minie ten czas i trzeba będzie zwrócić pomoc, wówczas znowu zacznie się problem” - uważa Horbaczewski.
Udostępnij artykuł: