Ustawa o kredycie konsumenckim: Konsument dyktator absolutny

NBS 2011/02

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o kredycie konsumenckim opiera się na zapisach jednej z kluczowych dyrektyw rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, nad którą w Brukseli pracowano około pięciu lat.

Celem unijnej regulacji jest zapewnienie klientom wszystkich europejskich banków jednakowych standardów oferty oraz dostępu do porównywalnych informacji. Dyrektywa wprowadza nowe standardy w zakresie informacji udzielanych przed zaciągnięciem kredytu, prawa do odstąpienia od umowy, przedterminowej spłaty i tzw. rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. Dotyczy kredytów konsumpcyjnych w wysokości od 200 euro do 75 tys. euro (dotychczas w Polsce ich górna granica to 80 tys. zł). Dyrektywa wprowadza obowiązek badania zdolności kredytowej, który w Polsce oprócz banków obejmie SKOK-i, parabanki i osoby fizyczne udzielające pożyczek w ramach swojej działalności gospodarczej.

Europejski arkusz informacyjny

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: