Ustawa o płatnościach bezgotówkowych w konsultacjach publicznych

Gospodarka

Część transakcji gotówkowych ma zostać zastąpiona cyfrowymi instrumentami płatniczymi, czyli kartami, przelewami, blikiem oraz płatnościami mobilnymi - taki jest cel przygotowanej przez Ministerstwo Rozwoju ustawy o płatnościach bezgotówkowych.

Fot. Pixabay.com

Część transakcji gotówkowych ma zostać zastąpiona cyfrowymi instrumentami płatniczymi, czyli kartami, przelewami, blikiem oraz płatnościami mobilnymi - taki jest cel przygotowanej przez Ministerstwo Rozwoju ustawy o płatnościach bezgotówkowych.

Ustawa o płatnościach bezgotówkowych trafiła do konsultacji publicznych @MR_GOV_PL ‏

- Nie mówimy o całkowitym zaniku gotówki. Chcemy zagwarantować obywatelom prawo do swobodnego decydowania o formie płatności w sektorze prywatnym i publicznym - powiedział wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński.Według resortu korzyści ze zwiększenia obrotu bezgotówkowego to: - dla obywateli to przede wszystkim wygoda i bezpieczeństwo, oszczędność czasu i pieniędzy, - dla instytucji to usprawnienie pracy oraz zmniejszenie kosztów obsługi klientów, - dla przedsiębiorców to możliwość pozyskania nowych klientów, m.in. poprzez oferowanie nowych usług w oparciu o terminale oraz korzystanie z Funduszu Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego, - dla państwa to uszczelnienie systemu poboru podatków, zapobieganie procederowi prania pieniędzy jak i unowocześnienie działania służb skarbowych i celnych.

"W ciągu ostatnich 10 lat udział płatności bezgotówkowych w ogólnej liczbie transakcji wzrósł 10-krotnie. W portfelach Polaków jest ponad 35 mln kart płatniczych. Rośnie popularność platform umożliwiających płatności smartfonem. Celem MR jest wsparcie tych tendencji. Niezbędne są działania zmierzające do wzrostu liczby posiadanych i wykorzystywanych elektronicznych instrumentów płatniczych. Konieczny jest także rozwój infrastruktury w miejscach, gdzie dotąd nie były one dostępne (sektor publiczny i prywatny)" - pisze MR w komunikacie.

Co zmieni ustawa o płatnościach bezgotówkowych

Najważniejsze propozycje zawartych w ustawie zmian to:- W ordynacji podatkowej i ustawie o opłacie skarbowej: Wprowadzenie obowiązku zapewnienia przez podmioty publiczne, możliwości dokonywania płatności w formie bezgotówkowej. Wyposażenie urzędów w terminale płatnicze zapewniane jest nieodpłatnie w ramach Programu upowszechnienia płatności bezgotówkowych w administracji, realizowanego przez MR wspólnie z Krajową Izbą Rozliczeniową, - W ustawie o egzekucji: Umożliwienie zapłaty dochodzonych w egzekucji należności pieniężnych za pomocą kart płatniczych, czy też aplikacji elektronicznych. - W ustawie o usługach płatniczych: Wprowadzenie prawa dla klientów do dokonywania płatności bezgotówkowych w punktach handlowo-usługowych i co za tym idzie obowiązku zapewnienia przez przedsiębiorców, dokonujących sprzedaży w lokalu, możliwości dokonywania płatności za pomocą elektronicznych instrumentów płatniczych. Przepis będzie dotyczył firm, które posiadają kasę fiskalną. Przedsiębiorcy będą musieli przyjmować przynajmniej jeden z powszechnie dostępnych instrumentów elektronicznych np. przelewy, płatności kartą płatniczą lub telefonem. Aby ułatwić firmom rozpoczęcie przyjmowania płatności bezgotówkowych, uruchamiane są na rynku inicjatywy, takie jak Fundusz Wsparcia Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego, które pozwolą na bezpłatne wprowadzenie płatności elektronicznych do firmy.Konsultacje publiczne potrwają do 12 grudnia 2017 roku.

Źródło: ISBnews

 
Udostępnij artykuł: