Ustawa o złych urzędnikach

Samorząd

Wkrótce źli urzędnicy będą ujawniani i karani- pisze "Puls Biznesu". Kluby PO, PSL, PiS i SLD popierają przygotowany przez gazetę projekt ustawy ułatwiającej identyfikację urzędników, którzy łamią prawo.

Przedstawiciele wszystkich klubów poselskich zaakceptowali pilotowany przez komisję „Przyjazne państwo” projekt i opowiedzieli się za skierowaniem go do dalszych prac w komisjach sejmowych. – Dzięki ustawie zniknie anonimowość urzędników. Zdyscyplinuje ich to do lepszej pracy i ułatwi karanie winnych wydawania bezprawnych decyzji” – mówi sprawozdawca projektu poseł PO Adam Szejnfeld.

„Puls Biznesu” podkreśla, że dzięki jego projektowi osoby pracujące nad decyzjami będą ujawniane z nazwiska w tak zwanych metrykach decyzji administracyjnych. Projekt wprowadza także obowiązek stosowania tak zwanej prokonstytucyjnej wykładni prawa, czyli interpretacji najlepiej chroniącej prawa obywateli i firm. Jeśli projekt zostanie przyjęty urzędnicy nie będą już mogli stosować przepisów dla nich najwygodniejszych., jak zazwyczaj czynią obecnie – zwracają uwagę eksperci. Do tego będą musieli szczegółowo uzasadniać swoje decyzje.

Udostępnij artykuł: