Uwaga na SMS od “poczty głosowej” z linkiem! Oszuści wykradają dane do logowania w banku

Bezpieczne Finanse / Bezpieczny Klient

W ostatnich dniach wystartowała kampania SMSowa, informująca o czekającej wiadomości na poczcie głosowej. Korzystasz z telefonu z Androidem? Lepiej uważaj!

SMS z napisem oszustwo
Fot. stock.adobe.com/Backcountry Media

W ostatnich dniach wystartowała kampania SMSowa, informująca o czekającej wiadomości na poczcie głosowej. Korzystasz z telefonu z Androidem? Lepiej uważaj!

To nowy sposób oszustwa. Wiadomość SMS zawiera link. Zachęca on do pobrania aplikacji na swoje urządzenie. Jeżeli jesteś użytkownikiem Androida i ją pobierzesz, na twoim telefonie zostanie zainstalowane złośliwe oprogramowanie, które może wykraść Twoje dane do logowania w banku!

Czytaj także: Dostałeś SMS o zatrzymaniu paczki? Uważaj, to oszustwo!

Oszukańczy SMS
Źródło: CyberRescue

Nie klikaj z ciekawości

Wiadomość otrzymał także Arek. Kliknął w link i gdy zobaczył, że musi pobrać aplikację, od razu zamknął stronę.

- Nigdy wcześniej nie dostałem takiej wiadomości od poczty głosowej. Kliknąłem z ciekawości, jednak widząc aplikację do pobrania od razu zaświeciła mi się czerwona lampka - tłumaczy mężczyzna.

Według specjalistów z CyberRescue jest to nowy wariant oszustwa. Na początku wiadomości były wysyłane z zagranicznych kontaktów, jednak coraz częściej zdarzają się SMSy posiadające polski numer telefonu.

Jak nie dać się oszukać?

Pamiętaj, aby pochopnie nie klikać w linki i nie pobierać nieznanych nam plików. W ten sposób możemy na przykład stracić wszystkie oszczędności z konta bankowego.

- tłumaczy Dominika Szewczyk z CyberRescue.

Czytaj także: Oszuści podszywają się pod PGE, uważaj na SMS-y o płatności za prąd!

Niestety tego typu oszustwa mogą się powtarzać, dlatego ważne jest aby być ostrożnym. Nigdy nie podawaj swoich danych na stronach kryjących się pod otrzymanymi od kogoś linkami!

Źródło: CyberRescue
Udostępnij artykuł: