Uzdrowiska coraz bardziej popularne wśród inwestujących w mieszkania

Nieruchomości

Na Dolnym Śląsku, oprócz Wrocławia, dużym zainteresowaniem wśród kupujących mieszkania cieszą się miejscowości uzdrowiskowe, wynika z danych Metrohouse i Expandera.

Fot. Pixabay.com

Na Dolnym Śląsku, oprócz Wrocławia, dużym zainteresowaniem wśród kupujących mieszkania cieszą się miejscowości uzdrowiskowe, wynika z danych Metrohouse i Expandera.

#Expander: dużym zainteresowaniem wśród kupujących #mieszkania cieszą się miejscowości uzdrowiskowe #nieruchomości

Dużym gronem nabywców są osoby zainteresowane inwestycją w nieruchomości. Średnia cena transakcyjna w stolicy tego województwa wyniosła 5427 zł za m kw. Co więcej, dla osób, które chcą nabyć własne „M” z pomocą kredytu hipotecznego eksperci mają dobre informacje – wypowiedzi członków RPP sugerują możliwość utrzymania się niskich stóp procentowych nawet do końca 2019 r.

Średnie ceny transakcyjne

Średnia cena transakcyjna mieszkań w we Wrocławiu wyniosła 5427 zł za m kw. Jednak na Dolnym Śląsku nie tylko stolica tego województwa jest obiektem szczególnego zainteresowania klientów. – W ostatnim czasie można zauważyć bardzo duże zainteresowanie lokalami w miejscowościach uzdrowiskowych na terenie Ziemi Kłodzkiej. Szczególnym powodzeniem cieszą się Polanica-Zdrój i Kudowa-Zdrój, ale ze względu na swoje położenie blisko ośrodka narciarskiego w Zieleńcu, coraz większe zainteresowanie zakupem nieruchomości widać również w Dusznikach-Zdroju. W Polanicy-Zdroju najchętniej kupowane są mieszkania jak najbliżej centrum i Parku Zdrojowego – mówi Monika Pięta, ekspert Metrohouse Wrocław. Lokal w takiej lokalizacji można kupić już od 2300 zł za m kw., a bardziej wymagający klient znajdzie ofertę 100-metrowego lokum po remoncie już za 3800 zł za m kw. – Bezpośrednio przy Parku Zdrojowym powstają również nowe inwestycje, w których ceny zaczynają się od 6700 zł za m kw. Wśród klientów wyróżniają się dwa rodzaje kupujących. Pierwsi, to klienci typowo inwestycyjni, często pochodzący ze stolicy. Drudzy, szukają nieruchomości dla siebie – jako dodatkowe mieszkanie na wakacje lub do przeprowadzenia się na stałe. Ci ostatni jako powód zmiany miejsca zamieszkania wskazują głównie na dużo lepszy klimat niż w miejscu, w którym mieszkali dotychczas – dodaje ekspert Metrohouse.

Stopy procentowe na razie nie wzrosną

Dobrą informacją dla osób planujących w najbliższym czasie kupić mieszkanie we Wrocławiu z pomocą kredytu hipotecznego jest to, że coraz bardziej odległa wydaje się perspektywa podwyżek stóp procentowych. Niedawna wypowiedź jednego z członków Rady Polityki Pieniężnej sugeruje, że stopy mogą nie wzrosną aż do końca 2019 r. Warto jednak pamiętać, że kredyty hipoteczne są zaciągane zwykle na 20 – 30 lat. W takiej perspektywie stopy mogą przejściowo wzrosnąć znacznie bardziej niż może nam się teraz wydawać. Dlatego lepiej nie przesadzać z kwotą zadłużenia – komentuje Jarosław Sadowski, Expander. Obecnie rata kredytu zaciągniętego na mieszkanie o powierzchni 50 m kw. we Wrocławiu kupione za przeciętną cenę kształtuje się na poziomie ok. 1 293 zł. (przy założeniu 10% wkładu własnego). Gdyby oprocentowanie kredytu wzrosło z obecnego, które wynosi  teraz ok. 4% do 6% to rata wyniosłaby 1 573 zł. Dobrym pomysłem jest więc wykorzystanie obecnego niskiego poziomu rat do stworzenia tzw. poduszki finansowej, z której będziemy mogli skorzystać gdy miesięczne zobowiązania wzrosną – dodaje ekspert Expandera.

Źródło: Informacja prasowa Expandera

Udostępnij artykuł: