Użytkowanie wieczyste: jeden cudzoziemiec może zablokować przekształcenie we własność?

Nieruchomości

Bloki mieszkalne
Fot. stock.adobe.com/FOTOWAWA

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność miało się odbywać automatycznie, ale okazuje się, że obecność jednego cudzoziemca może zablokować cały proces. Jeżeli będzie on właścicielem mieszkania w budynku, cała procedura wynikająca z ustawy nie może się odbyć w taki sposób, jak to zapowiadano. To bodaj najbardziej kuriozalny błąd w tej ustawie.

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność miało się odbywać automatycznie, ale okazuje się, że obecność jednego cudzoziemca może zablokować cały proces #UżytkowanieWieczyste

– Taka sytuacja, gdy właścicielem lokalu jest cudzoziemiec może bardzo opóźnić cały proces przekształcania użytkowania wieczystego we własność – mówi Monika Wystrychowska, radca prawny w Kancelarii Ożóg Tomczykowski.

Cudzoziemiec musi uzyskać zgodę ministra na posiadanie lokalu

Żeby do przekształcenia doszło, cudzoziemiec musi uzyskać zgodę ministra na posiadanie takiego lokalu i wtedy przekształcenie stanie się możliwe.

– Wątpliwe jest w jaki sposób organy administracji będą sprawdzać, czy któryś lokal w budynku jest własnością cudzoziemca, zwłaszcza że takiej informacji nie ma w księgach wieczystych – wyjaśnia mec. Monika Wystrychowska.

Czy urzędnicy będą wzywać wszystkich właścicieli lokali, aby dowiedzieć się czy ktoś jest cudzoziemcem? Nie wiadomo, ale brzmi to absurdalnie.

-To jest kolejna bolączka tej ustawy – komentuje Monika Wystrychowska.

Źródło: MarketNews24

 

Udostępnij artykuł: