Venture Day

Finanse i gospodarka

Kluczowym wydarzeniem tegorocznego Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości jest międzynarodowa konferencja Venture Day, podczas której spotkają się przedstawiciele świata nauki, startupy oraz inwestorzy. Konferencja to niepowtarzalna okazja do pokazania swoich pomysłów aniołom biznesu.

Kluczowym wydarzeniem tegorocznego Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości jest międzynarodowa konferencja Venture Day, podczas której spotkają się przedstawiciele świata nauki, startupy oraz inwestorzy. Konferencja to niepowtarzalna okazja do pokazania swoich pomysłów aniołom biznesu.

− Tym co szczególnie wyróżnia Venture Day to  możliwość bezpośrednich spotkań z inwestorami - podkreślają organizatorzy wydarzenia  - Naszym celem jest zgromadzenie w Gdańsku reprezentantów nauki, przedsiębiorców, wynalazców i inwestorów, w ten sposób dzięki udziałowi w Venture Day zyskają wszyscy. W jednym  miejscu i w jednym czasie pojawią się dziesiątki funduszy, anioły biznesu i instytucje finansowe. Otworzą się szeroko drzwi dla wzajemnej wymiany wiedzy, doświadczenia, ale i możliwości wsparcia innowacyjnych pomysłów i startupów o dużym potencjale - tłumaczy Krzysztof Moszyk, koordynator konferencji.

Inwestorzy oraz organizatorzy chętnie wypowiedzą się na tematy związane z inwestycjami w innowacje i naukę np.:

  • Czy Polska gospodarka wykorzystuje potencjał naukowy
  • Jak łączyć naukę z gospodarką
  • W jaki sposób szukać inwestora
  • Co wpływa na decyzję o zainwestowaniu w konkretny pomysł
  • Jaki wpływ na decyzję inwestora ma prezentacja pomysłu
  • Jak ocenić wartość pomocy inwestorskiej w projektach

O swoich doświadczeniach współpracy z inwestorami chętnie opowiedzą startupy, które mają już doświadczenie na rynku.

Więcej informacji o wydarzeniu

Konferencja Venture Day to również okazja do poszukiwania inspiracji oraz możliwość zdobycia użytecznej wiedzy dotyczącej stawiania pierwszych kroków na rynku. Uczestnicy dowiedzą się między innymi: jaka jest rola inwestora w rozwoju spółki, a także zyskają wiedzę dotyczącą komercjalizacji wyników badań naukowych. Gościem specjalnym konferencji VentureDay jest Raymond McCauley - naukowiec, inżynier i przedsiębiorca. Jego głównym zainteresowaniem jest wpływ technologii i innowacji z dziedziny biotechnologii, genetyki, medycyny i rolnictwa na jakość życia codziennego. W wydarzeniu mogą uczestniczyć wszyscy, których interesuje tematyka innowacji i biznesu. Dodatkową atrakcją będzie wystawa innowacyjnych wynalazków z różnorodnych branż. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Są pieniądze na ciekawe pomysły

Lista inwestorów jest imponująca. Pośród funduszy znajdują się instytucje polskie i zagraniczne min. Business Angel Seedfund - pierwszy fundusz zalążkowy stworzony przez aniołów biznesu, Online Venture - fundusz venture capital oraz inkubator inwestujący i wspierający innowacyjne przedsięwzięcia biznesowe z branży internetowej oraz technologii mobilnych, SpeedUp Group -fundusz, który poszukuje pomysłów o potencjale wykorzystania technologii w życiu codziennym, Fundusz Kapitałowy Agencji Rozwoju Pomorza S.A. oraz Sieć Aniołów Biznesu Amber, która kojarzy inwestorów zainteresowanych rynkiem venture oraz młode, nowatorskie firmy poszukujące kapitału - lista inwestorów, którzy wezmą udział w konferencji znajduje się na stronie www.ventureday.pl w zakładce inwestorzy. - Współpraca biznes-nauka jest wciąż na marginalnym poziomie. Wynika to z wielu czynników takich, jak niezrozumienie wzajemnych oczekiwań, zamknięcie środowiska akademickiego, niebiznesowe projekty naukowe. - mówi Mikołaj Lipiński, Online Venture. -
W Polsce mamy wiele platform i inicjatyw próbujących łączyć naukę z biznesem, jednak żadna nie spełnia swoich zadań nawet w 50%. Każda dziedzina gospodarki potrzebuje innowacyjnych pomysłów, a konferencja Venture Day jest świetną okazją do spotkania i wzajemnej wymiany wiedzy i doświadczeń między inwestorami i pomysłodawcami, co ważniejsze daje realną możliwość rozwoju konkretnych pomysłów.

Konkurs Startup Venture - jak się łowi inwestora?

Ważnym wydarzeniem konferencji Venture Day jest konkurs "Startup Venture - projekt na biznes".

W konkursie mogły wziąć udział spółki we wczesnej fazie rozwoju, a także pomysłodawcy planujący dopiero założyć startup, którzy poszukują kapitału na realizację swojego projektu biznesowego. Rywalizacja, prezentacja projektu przed inwestorami, tego typu konkursy to zawsze korzyść dla biorących w nich udział pomysłodawców. Uczestnicy zdobywają informację zwrotną o swoim projekcie od ekspertów, a dzięki towarzyszącym konkursowi szkoleniom mogą lepiej zrozumieć zasady procesu inwestycyjnego - wyjaśnia Marek Kasicki - Szef Funduszu Kapitałowego Agencji Rozwoju Pomorza SA.

Po pierwszym etapie z około siedemdziesięciu zgłoszeń zostało wybranych dziesięć najlepszych projektów. Przy wyborze istotne znaczenie miały potencjał rynkowy i gotowość inwestycyjna. Wybranej dziesiątce zostanie zapewniony mentoring oraz doradztwo w zakresie opracowania pitchu i przystąpienia do procesu inwestycyjnego. Kolejny etap konkursu to pitching przed inwestorami, który odbędzie się 19 listopada 2013 roku w trakcie konferencji Venture Day. Pitching to krótkie wystąpienie, w którym pomysłodawcy gotowi na wejście inwestora prezentują swoją koncepcję na biznes. Pięciominutowe wystąpienia oceniane będą przez jury, w skład którego wejdą inwestorzy i eksperci. Jury wyłoni trzy najlepsze projekty. Ich autorzy wystąpią na Gali Konkursu, która odbędzie się w Hotelu Sheraton na zakończenie konferencji Venture Day i ostatecznie zawalczą o pierwsze miejsce. Na zwycięzcę czekają nagrody rzeczowe, nagroda finansowa i oczywiście możliwość znalezienia inwestora, który oprócz kapitału wnosi zwykle do zakładanej z pomysłodawcą spółki swoje doświadczenie oraz kontakty biznesowe. Agencja Rozwoju Pomorza już po raz trzeci organizuje tego typu konkurs. Może to być początek drogi do sukcesu dla pomysłodawców, a także dzięki temu, że Konferencja zgromadzi w jednym miejscu duże grono instytucji i osób zainteresowanych inwestowaniem w nowe projekty biznesowe.

Źródło: Venture Day

Udostępnij artykuł: