VIII Forum Korporacyjne: Żegnaj, globalizacjo

NBS 2009/01

Czy banki z kapitałem zagranicznym będą efektywnym partnerem dla polskiej gospodarki w okresie załamania na globalnych rynkach? Odpowiedzi szukali bankowcy, przedsiębiorcy, przedstawiciele ministerstw oraz agencji rządowych podczas VIII Forum Korporacyjnego, które zorganizowały Związek Banków Polskich i Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

– Do życia potrzebujemy żywności, wody i powietrza. Firma bez gotówki jest jak człowiek bez tlenu – umiera bardzo szybko – mówił Zbigniew Jakubas, prezes Polskiej Rady Biznesu. Sektor bankowy w Polsce dysponuje dużym potencjałem, a uwzględniając skalę kapitalizacji generuje zyski nieporównywalnie wyższe niż banki w Niemczech, we Francji czy w Wielkiej Brytanii. – Kredyt stał się bardzo drogi po pierwsze dlatego, że stopy procentowe są wysokie, po drugie – ponieważ duże banki komercyjne podniosły marże i prowizje korzystając z psychozy strachu przed kryzysem. W okresie dwóch miesięcy marże z poziomu 1 proc. wzrosły do 2,5 proc., a nawet 5 proc! To jest praktyka nie do zaakceptowania, silnie bowiem uderza w spółki nie zagrożone recesją.

Cena strachu [alebankmodule origin="sms-dostep" ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: