Visa wspólnie z bankami uruchomi inkubator innowacji

Z rynku

Inkubator będzie wspierał powstawanie ogólnorynkowych rozwiązań przyspieszających rozwój obrotu bezgotówkowego i cyfryzację polskiej gospodarki W pracach inkubatora wykorzystane zostaną doświadczenie i globalne zasoby Visa w zakresie innowacji

Inkubator będzie wspierał powstawanie ogólnorynkowych rozwiązań przyspieszających rozwój obrotu bezgotówkowego i cyfryzację polskiej gospodarki W pracach inkubatora wykorzystane zostaną doświadczenie i globalne zasoby Visa w zakresie innowacji

Polskie banki zrzeszone w organizacji Visa Polska wspólnie z Visa zdecydowały o utworzeniu w Warszawie inkubatora innowacji. Jego celem będzie tworzenie i rozwój rozwiązań, które przyczynią się do dalszego upowszechniania obrotu bezgotówkowego oraz będą wspierać cyfryzację polskiej gospodarki. Inkubator będzie korzystał z ogólnoświatowych zasobów Visa w zakresie innowacji, które dzięki niedawnemu przejęciu Visa Europe przez Visa Inc. mogą być wykorzystywane na rynku europejskim. Nadzór nad inkubatorem sprawować będą banki poprzez Komitet Decyzyjny Visa Polska.Dotychczasowa, ponad 25-letnia działalność Visa w Polsce, oparta o bliską współpracę z bankami, pozwoliła stworzyć bardzo dobre warunki dla rozwoju nowoczesnych płatności cyfrowych i innowacji. Cyfrowa ewolucja z udziałem Visa rozpoczęła się w Polsce już w połowie lat 90., wraz z podjęciem decyzji o przejściu na technologię mikroprocesorową EMV. Kolejne jej etapy – wdrożenia płatności zbliżeniowych, płatności w e-commerce, płatności mobilnych i niedawno tokenizacji – w ekspresowym tempie umacniały Polskę w roli jednego ze światowych liderów płatniczych innowacji. Wystarczy wspomnieć, że już ponad 60% płatności Visa w Polsce odbywa się zbliżeniowo. Decyzja o utworzeniu inkubatora jest uzupełnieniem dotychczasowych działań, uznaniem dla dotychczasowych osiągnięc polskiego sektora finansowego i jego innowacyjności oraz silnym wsparciem dla dalszej cyfryzacji Polski.

„Powołanie do życia wspólnie z Visa inkubatora innowacji w Polsce, który będzie wspomagał tworzenie rozwiązań odpowiadających potrzebom polskiego rynku, to ważny krok w dalszym rozwoju cyfrowej gospodarki. Zyskamy dzięki temu dostęp do doświadczenia oraz narzędzia, jakimi dysponuje jedna z najbardziej innowacyjnych firm na świecie – to istotny kapitał, z którego skorzystamy wszyscy: banki, państwo, a co najważniejsze konsumenci” – komentuje Szymon Wałach, przewodniczący Komitetu Decyzyjnego Visa Polska i dyrektor Pionu Klienta Detalicznego w PKO Banku Polskim.

„Przejęcie Visa Europe przez Visa Inc. pozwala naszym europejskim partnerom na łatwiejszy dostęp do globalnego systemu Visa, umożliwiając powstanie w Polsce inkubatora innowacji. Będzie on czerpał z naszych doświadczeń, płynących m.in. z globalnej działalności Centrów Innowacji Visa, przy tworzeniu lokalnych rozwiązań. Do współpracy będziemy zapraszać krajowe firmy i instytucje, których wiedza może odegrać istotną rolę przy realizacji podejmowanych projektów, w tym firmy technologiczne i start-upy” – komentuje Małgorzata O’Shaughnessy, dyrektor zarządzająca regionem Europy Środkowo-Wschodniej, Visa.

Umiejscowiony lokalnie zespół, korzystając z globalnych zasobów Visa, będzie pracował nad tworzeniem prototypów rozwiązań, nie tylko płatniczych, które następnie zostaną poddane ocenie ekspertów. W kolejnym etapie inkubator zajmie się pilotowaniem dalszego rozwoju wybranych projektów, jak również ich komercjalizacją. Jego uruchomienie planowane jest na II kwartał 2017 r.

W pracach inkubatora wykorzystana zostanie m.in. platforma Visa Developer, która za pośrednictwem łatwych w użyciu interfejsów programistycznych (API) zapewni dostęp do najbardziej popularnych produktów i usług Visa, w celu ich dalszego rozwoju i testowania. Dzięki Visa Developer sieć Visa stała się jedną z największych na świecie otwartych platform płatności i handlu – teraz skorzysta z niej również Polska. Opracowywane projekty będą mogły wykorzystywać także technologie biometryczne – jak wynika z badań Visa, dwie trzecie konsumentów chce korzystać z biometrii podczas dokonywania płatności.

„Dzięki inkubatorowi innowacji nasze ponad 50-letnie doświadczenie w branży płatności oraz dostęp do najnowocześniejszych technologii Visa będą mogły zostać wykorzystane do tworzenia rozwiązań w takich obszarach jak akceptacja i wydawnictwo nowej generacji, smart cities (tzw. inteligentne miasta), płatności w transporcie, internet rzeczy czy technologia blockchain. Tą drogą chcemy wspierać rozwój płatności oraz cyfryzację gospodarki, wdrażaną w ramach rządowego programu „Od Polski papierowej do cyfrowej”, w pracach nad którym bierzemy aktywny udział” – mówi Bill Gajda, dyrektor ds. innowacji i partnerstw strategicznych, Visa.

Jako jeden z globalnych liderów w sektorze finansowym, Visa rozwija nowe produkty i usługi poprzez swoje Centra Innowacji, działające obecnie m.in. w San Francisco, Dubaju i Singapurze. Są one miejscami współpracy różnych zainteresowanych stron nad rozwiązaniami przyszłości, w której każde urządzenie połączone z internetem, każdy rodzaj sprzętu domowego czy akcesoriów ubieralnych można będzie wykorzystać do bezpiecznego robienia zakupów.

Powstanie inkubatora w Polsce wpisuje się w podejście Visa, którego istotnym elementem jest promowanie innowacyjności w kraju. Obecnie firma jest zaangażowana m.in. w program akceleracji start-upów realizowany przez MIT Enterprise Forum Poland, gdzie skupia się na wsparciu merytorycznym w ramach ścieżki Fintech, obejmującej start-upy z branży finansowo-technologicznej. Inkubator pozwoli Visa na udzielanie nie tylko wsparcia merytorycznego, ale również przeprowadzenie pełnej ścieżki wdrażania na lokalnym rynku wybranych projektów.

VISA

Udostępnij artykuł: