W 2015 roku ceny w roamingu będą równe cenom krajowym

Już za dwa miesiące ceny w roamingu zaczną spadać. Od 1 lipca operatorzy komórkowi w Unii Europejskiej będą stopniowo obniżać stawki za połączenia wychodzące, przychodzące, smsy oraz transfer danych.

Już za dwa miesiące ceny w roamingu zaczną spadać. Od 1 lipca operatorzy komórkowi w Unii Europejskiej będą stopniowo obniżać stawki za połączenia wychodzące, przychodzące, smsy oraz transfer danych.

Porozumienie Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego w tej sprawie będzie głosowane na sesji plenarnej 10 maja. Istniejące w tej chwili rozporządzenie ustala limity cen w roamingu dla unijnych operatorów komórkowych. Jego ważność wygasa jednak z końcem czerwca. W dyskusji nad jgo przedłużeniem udało się wynegocjować dalsze obniżki cen połączeń, sms i przesyłu danych.

- Ledwo przejeżdżamy przez granice państw UE, których nie odczuwamy, bo nie potrzebujemy wizy i nie ma kontroli, ale dostajemy po kieszeni. Dlatego zaproponowaliśmy bardzo daleko idące obniżki pułapu maksymalnych cen w roamingu, szczególnie w transmisji danych. Tak, byśmy śmiało mogli korzystać ze smartfonów, tabletów, komputerów. I te bariery do 2015 roku powinny stopniowo zniknąć albo być nieodczuwalne dla konsumenta - mówi Róża Thun, europosłanka, która uczestniczyła w negocjacjach unijnych w sprawie nowych stawek.

Ci, którzy w czasie majówki skorzystają z internetu za granicą zapłacą nawet ponad 20 zł za 1 MB. Ściągnięcie 100 MB będzie nas kosztowało 2 020 zł. To oznacza, że marże operatorów komórkowych sięgają nawet 800 proc.

- My to spuszczamy do takiego poziomu, że 1 MB z 20 zł spadnie do nieco ponad 1 zł. W dodatku to jest maksymalna cena. Ja liczę bardzo na to, że ona będzie w rzeczywistości niższa, dlatego że konkurencja powinna do tego czasu znacznie wzrosnąć, tzn. łatwiej będzie nowym i małym operatorom wejść w ten roaming - mówi europosłanka.

Według wynegocjowanego harmonogramu obniżek cen w lipcu, pobranie 1 MB będzie nas kosztować max. 70 centów, za rok - 45 centów, a w lipcu 2014 roku ceny spadną do max. 20 centów (+ VAT).

Cena połączenia wychodzącego za dwa miesiące spadnie do maksymalnego poziomu 29 centów za minutę, a w 2014 - do 35 centów.

W porozumieniu między instytucjami zawarto również przepisy wprowadzające możliwość wykupienia usługi roamingowej u innego operatora, przy zachowaniu dotychczasowego numeru telefonu. To ułatwienie dla konsumentów zacznie obowiązywać w lipcu 2014 roku.

- Będziemy mogli sobie porównać ceny w Internecie przed wyjazdem, wybrać sobie operatora w danym kraju i przenieść się do niego, kupić pakiet i korzystać z roamingu w danym kraju tak, jak wszyscy, którzy są tam zalogowani czy wykupiony mają abonament u danego operatora - podkreśla Róża Thun.

Zgodnie z projektem rozporządzenia, które będzie głosowane na sesji plenarnej w przyszłym tygodniu, zmiany stawek roamingowych będą dotyczyły również obywateli UE podróżujących poza granice Unii.

Aby zobaczyć wypowiedź Róży Thun kliknij tutaj.

Źródło: newseria.pl

Udostępnij artykuł: