W 2016 najpopularniejsze były akcje amerykańskich spółek technologicznych

Komentarze ekspertów

W roku, w którym byliśmy świadkami wygranej Trumpa, Brexitu i nasilonej zmienności, akcje amerykańskich spółek technologicznych okazały się najpopularniejsze wśród klientów Saxo Banku. Popularnym wyborem były też akcje Deutsche Banku, który zaczął stopniowo wychodzić z tarapatów.

W roku, w którym byliśmy świadkami wygranej Trumpa, Brexitu i nasilonej zmienności, akcje amerykańskich spółek technologicznych okazały się najpopularniejsze wśród klientów Saxo Banku. Popularnym wyborem były też akcje Deutsche Banku, który zaczął stopniowo wychodzić z tarapatów.

Oto pięć najpopularniejszych akcji wybieranych przez klientów na platformie SaxoTraderGO w 2016 roku:

1. Facebook

Zanotował kolejny solidny rok, oferując w 2016 zwrot na poziomie 9,6%. Dodatkowo, spadek kapitału inwestycyjnego podczas pełnego zawirowań lutego był mniejszy niż w innych przypadkach. Jednak rok zakończył się dla firmy w negatywnym tonie, ponieważ w listopadzie podała ona, że spodziewa się spowolnienia wzrostu przychodów z obecnych poziomów wynoszących około 50% w ujęciu rocznym. Jest to wywołane faktem, że feed wiadomości Facebooka nie jest w stanie zaabsorbować więcej reklam bez pogorszenia jego użyteczności. W krótkim okresie nowe źródła przychodów generowanych przez WhatsAppa, Messengera i Instagram nie zrównoważą niższych przychodów z samego Facebooka, więc inwestorzy obniżają swoje wyceny firmy. Jednak mimo tych niekorzystnych wiadomości Facebook pozostaje jedną z najpopularniejszych spółek na rynku z uwagi na jego wyjątkową charakterystykę oraz dostęp do wartości generowanej przez media społecznościowe.

2. Amazon

Zanotował w 2016 zwrot na poziomie 13,1%, choć początek roku był bardzo rozczarowujący z powodu nasilenia się obaw inwestorów o kondycję globalnej gospodarki oraz perspektywy wzrostu Amazona. Jednak w ciągu roku Amazon pokazał, że jego wzrost nawet przyspiesza, głównie dzięki usłudze Amazon Web Services (AWS), która zwiększyła marżę EBITDA firmy do 9,1% w trzecim kwartale 2016 z 4% w czwartym kwartale 2011. Akcje Amazona są bardzo popularne wśród klientów Saxo Banku z powodu dużego potencjału wzrostu oraz dominującej pozycji na globalnym rynku e-commerce, co oferuje inwestorom unikalne możliwości inwestycyjne.

3. Apple

Akcje zyskały w 2016 7,2%, radząc sobie gorzej niż S&P 500, co jest potwierdzeniem, że spółka traci zainteresowanie wśród inwestorów i nawet swoich klientów. Entuzjazm związany z produktami Apple wygasł wraz z końcem ery Steve’a Jobsa. Mimo nadal stabilnych podstaw, na Apple rośnie presja, aby zaoferować kolejny rewolucyjny produkt, który mógłby zdywersyfikować przychody spółki, uniezależniając je od segmentu telefonów – nadal odpowiada on za 70% przychodów, chodzi tu zarówno o urządzenia jak i oprogramowanie (sprzedaż w app store). Mimo utraty części swojego blasku, akcje Apple pozostają jednymi z najbardziej płynnych na świecie, a należy podkreślić, że inwestorzy nadal poszukują papierów z wąskimi spreadami.

4. Deutsche Bank

W 2016 roku znalazł się nad przepaścią, ponieważ jego akcje traciły w pewnym momencie 55%, wynosząc EUR 10 za akcję. Inwestorzy obawiali się o zyskowność banku oraz skutki olbrzymiej kary nałożonej na bank przez Departament Sprawiedliwości USA. Jednak Deutsche Bank udało odbić się od dna, a w czwartym kwartale nastroje wokół banku znacznie się poprawiły – akcje zyskały aż 72% z uwagi na poprawiające się perspektywy dotyczące stóp procentowych oraz porozumienie z Departament Sprawiedliwości USA. Akcje Deutsche Bank są jednymi z najpopularniejszych wśród klientów Saxo Banku, ponieważ oferują atrakcyjną płynność oraz są najlepszym wyjściem, jeśli inwestor kreśli pozytywne perspektywy dla europejskiego sektora bankowego.

5. Novo Nordisk

Zanotował najgorszy rok od 2002, ponieważ cena jego akcji spadła o około 44% z powodu obniżenia prognoz na rok obrotowy 2016 oraz późniejszego obniżenia o połowę prognoz dotyczących wzrostu w długim okresie – wcześniejszy cel wynosił 10%. Zwiększająca się presja cenowa na lukratywnym północnoamerykańskim rynku pozostanie bez zmian, więc Novo Nordisk będzie musiał zmierzyć się z tą nową trudną rzeczywistością. Akcje Novo Nordisk były jednymi z najbardziej popularnych z powodu ich spektakularnego spadku oraz faktu, że Saxo Bank ma dużą bazą klientów z Danii, którzy posiadają akcje Novo Nordisk w swoich portfelach.

Najpopularniejsze CFD na akcje wśród klientów Saxo Banku na wybranych rynkach:Polska 1. Apple 2. Volkswagen 3. Tesla 4. Netflix 5. Gilead SciencesWielka Brytania 1. Amazon 2. Alphabet – C share 3. Barclays 4. Lloyds Banking 5. FacebookFrancja 1. Societe Generale 2. Radius Health 3. Credit Agricole 4. BNP Paribas 5. PeugeotSzwajcaria 1. Alibaba 2. UBS 3. Credit Suisse 4. Amazon 5. BMWAustralia 1. Deutsche Bank 2. Commerzbank 3. Commonwealth Bank of Australia 4. JPMorgan Chase & Co 5. BHP BillitonRosja 1. Apple 2. Tesla Motors 3. Chevron 4. Deutsche Bank 5. HalliburtonSłowacja 1. Commerzbank 2. Netflix 3. Deutsche Bank 4. Hess 5. Delta Air LinesCzechy 1. Bank of America 2. Daimler 3. Alphabet – A share 4. Biogen Inc. 5. Radius HealthWłochy 1. Incyte Corp. 2. Salvatore Ferragamo 3. Biomarin Pharma 4. Restaurant Group 5. Monsanto Company

Peter Garnry dyrektor ds. strategii rynków akcji Saxo Bank

Udostępnij artykuł: