W 2018 roku za gotówkę kupiliśmy mieszkania warte prawie 15 mld

Finanse osobiste / Rynek

Polacy rzadziej decydują się na zakup mieszkań za gotówkę – wynika z najnowszych szacunków NBP. Powód to bardzo szybko rosnące ceny, które zniechęcają najbardziej zachowawczych inwestorów.

Budowa bloku mieszkalnego
Fot. Pixabay.com

Polacy rzadziej decydują się na zakup mieszkań za gotówkę – wynika z najnowszych szacunków NBP. Powód to bardzo szybko rosnące ceny, które zniechęcają najbardziej zachowawczych inwestorów.

#BartoszTurek: W 2018 roku zakupy gotówkowe odpowiadały za ponad połowę (56%) kwoty wydanej przez Polaków na nowe mieszkania w 7 miastach @nbppl @PZFD_ @mieszkanicznik

Skutki niskiego oprocentowania lokat

Po serii gorszych danych o zakupach gotówkowych nowych mieszkań, ostatni kwartał ubiegłego roku przyniósł całkiem dobry wynik. W ciągu zaledwie 3 miesięcy Polacy kupili bez żadnego udziału finansowania bankowego mieszkania warte ponad 4 miliardy złotych – wynika z szacunków NBP dotyczących zaledwie 7 polskich miast.

Koniec roku zawsze jest dobry

Za wcześnie jest jednak, aby wieszczyć, że niebawem oszczędności Polaków zaczną jeszcze szerszym strumieniem płynąć na rynek mieszkaniowy. Najnowsze dane są raczej wynikiem zmian sezonowych.Pamiętajmy, że czwarty kwartał to bardzo często czas szczególnego ożywienia na rynku mieszkaniowym. Wiele osób chce kupić mieszkanie jeszcze przed zakończeniem roku – zarówno z pobudek czysto symbolicznych czy tradycyjnych, ale też podatkowych. Powód?Osoby, które w 2016 roku sprzedały mieszkanie i chcąc uniknąć podatku, skorzystały z ulgi mieszkaniowej, miały czas tylko do końca 2018 roku, aby wydać na własne cele mieszkaniowe pieniądze otrzymane ze sprzedaży dwa lata wcześniej.Zakup mieszkania nie jest jednak wcale taką prostą sprawą – szczególnie w otoczeniu coraz szybciej drożejących nieruchomości. Dlatego nie powinno dziwić, że wiele osób spełnia wymagania ulgi unikając podatku na ostatnią chwilę. Jest to jeden z powodów, dla których tradycyjnie ostatni kwartał roku jest momentem wyraźnego ożywienia na rynku mieszkaniowym.

Co 8 inwestor woli poczekać

Z szacunków banku centralnego wynika ponadto, że w całym 2018 roku Polacy na 7 badanych rynkach wydali na zakup nowych mieszkań gotówkę w kwocie prawie 14,8 mld złotych. To o 14,2% mniej niż w rekordowym dotychczas 2017 roku. Wtedy NBP szacował, że Polacy na zakup nowych mieszkań wydali 17,2 mld złotych gotówki.Przytaczane powyżej dane NBP dotyczą zakupów stricte gotówkowych – nie uwzględniają więc gotówki, która także jest wydawana na nowe mieszkania, ale jako wkład własny do kredytu. Gdyby uwzględnić jeszcze te pieniądze wypływające z kieszeni Polaków, to okazałoby się, że w 2018 roku aż 67% pieniędzy trafiających na konta deweloperów, to była gotówka, a tylko 33% pochodziło z kredytów mieszkaniowych.Pomijając wkłady własne otrzymamy wynik, który i tak jest imponujący, a z którego wynika, że w 2018 roku zakupy gotówkowe odpowiadały za ponad połowę (56%) kwoty wydanej przez Polaków na nowe mieszkania w 7 miastach (Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań, Łódź, Gdańsk i Gdynia).Bartosz Turek, niezależny analityk
Źródło: aleBank.pl
Udostępnij artykuł: