W centrum uwagi EBC i aukcja MF

Komentarze ekspertów

Rynek stopy procentowej - Spadają rentowności na całej długości krzywej. To dobry sygnał przed czwartkową aukcją obligacji skarbowych.Rynek walutowy - Złoty odrabia straty. Rynek liczy na łagodny EBC.

Rynek walutowy i stopy procentowej
Po dość bogatym w informacje gospodarcze wtorku wczorajsza sesja nie przyniosła wiele nowego. W Polsce kalendarz makro nie zawierał żadnych pozycji, na świecie uwagę mogły jedynie zwrócić poranne raporty dot. inflacji PPI w Niemczech (0,0% m/m i -3,1% r/r – wyniki poniżej prognoz) oraz dane z rynku pracy w Wielkiej Brytanii (stopa bezrobocia na poziomie 5,1% i regularne wynagrodzenie 2,2% – wyniki zgodne z prognozami) i z rynku nieruchomości w USA (5,33 mln sprzedanych domów na rynku wtórnym – dane powyżej oczekiwanych). Inwestorzy mogli więc dać sobie chwilę oddechu, co nie oznacza, że na rynku nic się nie działo. Kurs EURUSD po nieudanym ataku na 1,14 środową sesję zakończył około 10 centów niżej, a EURPLN po początkowej stabilizacji, pod koniec dnia ostrzej poszedł w dół testując okolice 4,265. Można przypuszczać, że uspokojenie nastrojów wiązało się między innymi z oczekiwaniem, że na czwartkowym posiedzeniu ECB raczej nie zmieni swojej polityki i może utrzymać łagodną retorykę z poprzednich spotkań. Trudno jest jednak całkowicie środowe zmiany przypisać do tego jednego czynnika.

Czwartek zapowiada się na już dużo ciekawszą sesję. Wspomniane posiedzenie EBC choć nie powinno przynieść żadnej niespodzianki, na pewno nie ujdzie naszej uwadze. Po marcowej ekspansji monetarnej, przed kolejną projekcją makroekonomiczną, która pojawi się w czerwcu, nie ma podstaw by liczyć na nowe działania ze strony EBC. Co prawda prezes M.Draghi mógłby teoretycznie nastawić rynek na kolejny ruch, ale wydaje się, że jest na to zdecydowanie jeszcze za wcześnie. Można jednak zakładać, że prawdopodobnie podkreśli on ciągłą gotowość do przeciwdziałania ryzykom dla inflacji i wzrostu gospodarczego, czym osłabić może euro względem dolara. Oczekiwać należy więc utrzymania łagodnej retoryki prezesa EBC M. Draghi’ego, zapewniającego o posiadaniu przez bank centralny odpowiednich narzędzi do dalszego luzowania polityki pieniężnej, gdyby średnioterminowe perspektywy inflacji nie poprawiały się. Dzisiaj obok wyniku posiedzenia EBC poznamy też tygodniowe dane z rynku pracy oraz indeks nastrojów gospodarczych Philadelphia Fed, a oczekiwane słabsze wyniki powinny neutralizować ewentualną przecenę euro wobec dolara.

Na rynku stopy procentowej środowa sesja przyniosła spadek rentowności na całej długości krzywej. Jest to dobry sygnał przed czwartkową aukcją obligacji skarbowych. Na przetargu Ministerstwo Finansów zaoferuje inwestorom obligacje PS0721, WZ0120 i WZ0126 za 5-8 mld PLN. Ministerstwo Finansów na czwartkowej aukcji powinno wyemitować obligacje skarbowe o maksymalnej wartości 8,0 mld PLN przy popycie zbliżonym do 11 mld PLN. Zakładamy, że MF wyemituje PS0721 za 6 mld PLN, WZ0120 za 1,5 mld PLN i WZ0126 za 0,5 mld PLN. Spodziewamy się, że rentowność papierów PS0721 zostanie ustalona blisko 2,31%, natomiast cena WZ0120 na poziomie 99,20 PLN i WZ0126 94,30 PLN (discount margin: 22 pb. i 66 pb.). Ministerstwo Finansów powinno uplasować całą emisję przy wysokim popycie, a dobry wynik przetargu powinien wesprzeć wyceny na rynku długu. Popyt na polskie papiery będzie podtrzymywać relatywna poprawa wycen polskich obligacji i nadpłynność w Europie, ryzyko poluzowania polityki pieniężnej w Polsce, prawdopodobne dalsze rozluźnienie polityki pieniężnej w strefie euro, a także wykup obligacji PS0416 i wypłata odsetek (15,8 mld PLN). Z drugiej strony osłabiać popyt będzie oczekiwane w średnim okresie utrzymanie wysokich podaży na rynku pierwotnym, a także obawa przed weryfikacją ratingu Polski. Czynnikiem ryzyka pozostaje również to, jak zachowają się inwestorzy zagraniczni. W 2016 r. wycofywali oni kapitał z polskiego rynku obligacji, niemniej dostrzegamy pozytywne sygnały świadczące o tym, że ta negatywna tendencja zostanie w najbliższym czasie powstrzymana.

Joanna Bachert
Mirosław Budzicki
PKO Bank Polski
Biuro Strategii Rynkowych

Udostępnij artykuł: