W czwartek się zobaczy

Finanse i gospodarka

Z takiego założenia wyszli prawdopodobnie w środę inwestorzy, wstrzymując się z odważniejszymi decyzjami. Indeksy na większości parkietów stały niemal w miejscu. WIG20, mimo technicznej zniżki, spowodowanej odjęciem dywidendy PZU, zdołał utrzymać się w okolicach 2400 punktów.

W oczekiwaniu na wieczorną publikację protokołu z poprzedniego posiedzenia Fed oraz czwartkowe odczyty wskaźników aktywności w przemyśle i usługach, inwestorzy nie kwapili się do bardziej energicznych działań. Indeksy na głównych giełdach europejskich przez niemal cały dzień trzymały się w okolicach wtorkowego zamknięcia, z lekką przewagą niedźwiedzi. Wyjątkiem był zniżkujący o 3 proc. wskaźnik w Stambule oraz tracący 2 proc. indeks w Budapeszcie.

Podobnie było na naszym parkiecie. WIG20, po odjęciu dywidendy PZU zniżkował na otwarciu o 0,4 proc. Szybko jednak się z tego otrząsnął i już po godzinie znalazł się na moment powyżej 2400 punktów. Utrzymanie tego poziomu sprawiało bykom kłopot, ale przez większą część dnia nie pozwalały na spadek większy niż 0,2-0,3 proc. Akcje ubezpieczyciela, pozbawione atrakcyjnej wypłaty, wciąż były dla inwestorów atrakcyjne. Zwyżkowały bowiem o ponad 2,5 proc., w porównaniu do skorygowanego kursu odniesienia i należały do najmocniej zwyżkujących papierów w gronie blue chips. Liderem jednak były drożejące o ponad 3 proc. walory Telekomunikacji Polskiej. Pomagała im pozytywna rekomendacja  UniCredit i wycena, podwyższona z 7,35 do 8,13 zł. Walory telekomu, bardzo słabo zachowujące się w trakcie letniego rajdu WIG20, dopiero od trzech dni zaczęły odrabiać straty. Po południu rolę lidera wzrostów przejęły zwyżkujące o ponad 3,5 proc. akcje Kernela. Od kilku sesji znacznie słabiej niż indeks radzą sobie akcje PGNiG. W środę wczesnym popołudniem zniżkowały o prawie 1 proc., a od szczytu z 7 sierpnia straciły niemal 4 proc.

Początkowo lepiej radziły sobie wskaźniki małych i średnich spółek. mWIG40, po trwającej trzy dni spadkowej korekcie, zyskiwał około 0,5 proc. Taniały akcje jedynie dziesięciu spółek, wchodzących w jego skład. O prawie 7 proc. korygowały niedawny wyskok papiery IDM. O niemal 2 proc. w dół szły walory TVN. Cyfrowy Polsat zyskiwał za to prawie 3 proc. Przekraczającą 6 proc. zwyżką mogli cieszyć się posiadacze akcji CD Projekt. To efekt podwyższenia przez analityków IDM wyceny akcji spółki z 8,1 do 13,8 zł. Na szerokim rynku uwagę zwracał 10 proc. wzrost notowań papierów ABC Daty. Trwająca od dwóch dni silna zwyżka ma związek z zapowiedzią skorygowania przez zarząd spółki prognoz wyników na ten rok. W w drugiej części dnia wskaźnik średniaków wyraźnie jednak osłabł, głownie za sprawą spadków notowań Azotów Tarnów, LPP i Kęt.

Sytuacji na naszym kontynencie nie zmieniło rozpoczęcie handlu na Wall Street. Amerykańskie indeksy zaczęły dzień od spadku po około 0,2 proc. W pierwszej godzinie notowań wahania były niewielkie, a niedźwiedzie utrzymywały lekką przewagę.

Indeks naszych największych spółek zakończył dzień zniżką o 0,9 proc., WIG spadł o 0,1 proc., mWIG40 o 0,4 proc., a sWIG80 o 0,04 proc. Obroty wyniosły 720 mln zł.

Roman Przasnyski
Open Finance

Udostępnij artykuł: