W jaki sposób nowe technologie mogą być przydatne dla szefów małych firm

Firma

Małe i średnie przedsiębiorstwa generują nawet do 40 proc. PKB na rozwijających się rynkach. Jednak zarządzanie nimi wcale nie jest łatwe. Szefowie firm mają wiele obowiązków, które w korporacjach byłyby zwyczajowo rozdzielone pomiędzy kilka osób. Jak odnaleźć się w chaosie pozyskiwania nowych leadów, prób utrzymania płynności finansowej i efektywnego zarządzania zadaniami? Z pomocą przychodzą nowe technologie, które wspierają przedsiębiorców. W jaki sposób nowe technologie mogą być przydatne dla szefów firm.

Biznesmen przy biurku
Fot. Pixabay.com

Małe i średnie przedsiębiorstwa generują nawet do 40 proc. PKB na rozwijających się rynkach. Jednak zarządzanie nimi wcale nie jest łatwe. Szefowie firm mają wiele obowiązków, które w korporacjach byłyby zwyczajowo rozdzielone pomiędzy kilka osób. Jak odnaleźć się w chaosie pozyskiwania nowych leadów, prób utrzymania płynności finansowej i efektywnego zarządzania zadaniami? Z pomocą przychodzą nowe technologie, które wspierają przedsiębiorców. W jaki sposób nowe technologie mogą być przydatne dla szefów firm.

W jaki sposób nowe #technologie mogą służyć szefom przedsiębiorstw# #firmy #chmura #MSP

1. Usługi oparte na chmurach

Podstawowa różnica między małym biznesem a wielką korporacją to zasobność portfela. Wdrożenie rozwiązań opartych na chmurze umożliwia zniwelowanie tej różnicy i wyrównanie poziomu rozgrywki. Nic dziwnego, że w 2016 roku 20 proc. małych i średnich przedsiębiorstw w Europie korzystało z usług opartych na tej technologii. Najczęściej były to firmy z branży informacji i komunikacji (52 proc.). W Polsce również rośnie świadomość – do 2019 roku krajowy rynek chmurowy ma osiągnąć wartość 300 mln dolarów. Skalowalność technologii umożliwia jej wykorzystanie nie tylko w dużych firmach, lecz także w mikro, małych oraz średnich przedsiębiorstwach.Praktyczne zastosowania tej technologii, których MŚP nie mogą zignorować, rozpoczynają się od przechowywania plików. Proste narzędzia oparte na chmurze znacznie ułatwiają archiwizację ważnych dokumentów księgowych. To ważne, biorąc pod uwagę, że aż 75 proc. przypadków utraty danych – jak na przykład usunięte pliki czy foldery – jest rezultatem błędu ludzkiego. Zaawansowane usługi z kolei umożliwiają optymalizację procedur, infrastruktury serwerowej czy przestrzeni biurowej. To wszystko bezpośrednio przekłada się na najważniejszą zaletę technologii opartych na chmurze – ustabilizowanie finansów przedsiębiorstwa. Aż 68 proc. menedżerów po wdrożeniu tego typu usług w swoim biurze odnotowało, że koszty operacyjne firmy zostały znacznie ograniczone.

2. Systemy ERP

Systemy Enterprise Resource Planning (dosłownie: Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa) wspomagają proces zarządzania przedsiębiorstwem w ramach jednego, wspólnego systemu. Według ekspertów, w 2018 roku globalna wartość rynku systemów ERP ma wynieść 83,257 milionów dolarów. Co czyni je tak atrakcyjnymi dla przedsiębiorców?Przede wszystkim, optymalizacja procedur i minimalizacja błędów ludzkich, przy jednoczesnym wsparciu komunikacji wewnętrznej. Koordynacja wszystkich działań firmy w jednym systemie umożliwia dostrzeżenie potencjalnych luk czy aspektów, które wymagają poprawy. Łatwiej też zarządzać finansami i kontrolować wydatki oraz przychody, przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów operacyjnych.

3. Szybkie sposoby na pozyskanie finansowania

Przechowywanie dokumentów księgowych w chmurze i korzystanie z systemów ERP ułatwi kontrolę wydatków i przychodów, ale prawdziwą barierą jest nieprzewidywalność biznesu, przy jednoczesnej trudności pozyskania zewnętrznego finansowania. Aż 85 proc. polskich firm ma problemy z zatorami płatniczymi. W trzecim kwartale bieżącego roku przedsiębiorcy czekali średnio 3 miesiące i 9 dni na otrzymanie zapłaty za wykonaną usługę lub dostarczony produkt.– Brak pewności, kiedy na konto wpłyną pieniądze, nie ułatwia zarządzania finansami – komentuje Dominik Ciula, Sales Manager Aasa Polska. – Dodatkowo, na całym świecie 70 proc. wszystkich mikro, małych i średnich przedsiębiorstw działających na rozwijających się rynkach ma problem z pozyskaniem zewnętrznego finansowania[8]. Polska też nie jest wyjątkiem. Co trzeci właściciel firmy po złożeniu wniosku otrzymał odmowną decyzję – a 31 proc. z nich nie jest w stanie sprecyzować, co było przyczyną braku zgody[9]. Tymczasem aplikowanie o dodatkowe środki nie wynika tylko z potrzeby utrzymania płynności finansowej, ale również naturalnej dla każdego przedsiębiorstwa chęci rozwoju.

Badanie Aasa „Potrzeby mikroprzedsiębiorstw w zakresie finansowania 2017” wskazuje, że tylko 14 proc. właścicieli firm wykorzystałoby dodatkowe środki na spłatę bieżących zobowiązań lub zatrudnienie zespołu. Aż 68 proc. przedsiębiorców przeznaczyłoby pieniądze na zakup sprzętu do prowadzenia działalności, a co czwarty właściciel firmy dzięki zewnętrznemu finansowaniu chciałby rozwinąć swoją firmę[10]. W przypadku, gdy problemy z finansami powstrzymują spółkę przed dalszym rozwojem, menedżerowie mogą rozważyć możliwość skorzystania z wachlarza możliwości szybkich i bezpiecznych pożyczek online, dedykowanych dla nich, jak na przykład „Aasa dla Biznesu”. Wśród ich zalet można wyróżnić przejrzystość i klarowność kosztów oraz szybką decyzja o finansowaniu, co jest kluczowe dla przedsiębiorców, którzy chcą utrzymać się na rynku.

Źródło: Aasa Polsk

Udostępnij artykuł: