W jakich branżach najłatwiej o pracę? Barometr Zawodów 2019

Rynek pracy

Pracowicy różnych branż
Fot. stock.adobe.com/Kurhan

Największych problemów ze znalezieniem pracowników można spodziewać się w tym roku w zawodach budowlanych, a także w produkcji (operatorów obrabiarek skrawających, robotników obróbki drewna i stolarzy, spawaczy, ślusarzy, elektryków, elektromechaników i elektromonterów, krawców i pracowników produkcji odzieży), poinformowało Ministerstwo Pracy Rodziny i Polityki Socjalnej w swojej prognozie "Barometr Zawodów 2019".

Największych problemów ze znalezieniem pracowników można spodziewać się w tym roku w zawodach budowlanych, a także w produkcji #praca #RynekPracy #BarometrZawodów2019 @MRPiPS_GOV_PL

Problem ze znalezieniem pracowników będzie się nasilał. Według badań Barometru, w 2018 roku deficytowe profesje stanowiły 16% ogółu analizowanych zawodów, w tym roku ich udział wzrósł do 19%.

„Dobra sytuacja na rynku pracy stwarza doskonałe warunki do tego, żeby aktywizować osoby długotrwale bezrobotne, również sięgać do niewykorzystanych do tej pory zasobów pracy, a wiec osób biernych zawodowo” – powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, cytowana w komunikacie poświęconym Barometrowi.

Prace nad projektem ustawy o rynku pracy

„W resorcie trwają prace nad projektem ustawy o rynku pracy, która m.in. zwiększy efektywność urzędów pracy i pomoże w aktywizacji osób długotrwale bezrobotnych” – powiedziała również Rafalska.

Jednym z rozwiązań resortu, który może pomóc pracodawcom zapełnić luki kadrowe jest przekwalifikowanie pracowników.

„Wsparciem dla pracodawców w tym zakresie jest Krajowy Fundusz Szkoleniowy, który został utworzony w ramach Funduszu Pracy. Dzięki niemu pracodawcy mogą starać się o uzyskanie refundacji części lub w przypadku pracodawcy zatrudniającego do 10 pracowników – całości kosztów szkoleń. W 2018 roku na ten cel przeznaczono ponad 105 mln zł, a w 2019 roku będzie to ponad 228 mln zł. W bieżącym roku zainteresowani pracodawcy będą mogli wystąpić o przyznanie środków m.in. wsparcie na szkolenia w zidentyfikowanych (w danym powiecie lub województwie) zawodach deficytowych czy wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45. roku życia” – czytamy w komunikacie.

Brak rąk do pracy

Brak rąk do pracy w 2019 roku odczują następujące branże: transportowa – brakować będzie kierowców z uprawnieniami do prowadzenia autobusów i ciężarówek powyżej 3,5 tony; gastronomiczna, medyczno-opiekuńcza – brakować będzie lekarzy oraz pielęgniarek i położnych, ale również opiekunów osób starszych lub niepełnosprawnych.

W branży usługowej problemów ze znalezieniem pracy nie powinni mieć wykwalifikowani fryzjerzy i kosmetyczki oraz fizjoterapeuci i masażyści; a w branży finansowej brakować będzie zarówno samodzielnych księgowych, jak i pracowników ds. rachunkowości i księgowości, podano w materiale.

„Rzadkością będą tzw. zawody nadwyżkowe, czyli takie, w których więcej jest kandydatów niż wolnych miejsc pracy. W skali ogólnopolskiej problemy ze znalezieniem pracy w swoim zawodzie – ze względu na dużą liczbę konkurentów o podobnych kwalifikacjach – będą mieli tylko ekonomiści” – czytamy dalej.

Przekwalifikowanie pracowników

Jednym z rozwiązań resortu, które mogą pomóc pracodawcom zapełnić luki kadrowe jest przekwalifikowanie pracowników.

„Wsparciem dla pracodawców w tym zakresie jest Krajowy Fundusz Szkoleniowy, który został utworzony w ramach Funduszu Pracy. Dzięki niemu pracodawcy mogą starać się o uzyskanie refundacji części lub w przypadku pracodawcy zatrudniającego do 10 pracowników – całości kosztów szkoleń. W 2018 roku na ten cel przeznaczono ponad 105 mln zł, a w 2019 roku będzie to ponad 228 mln zł. W bieżącym roku zainteresowani pracodawcy będą mogli wystąpić o przyznanie środków m.in. wsparcie na szkolenia w zidentyfikowanych (w danym powiecie lub województwie) zawodach deficytowych czy wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45. roku życia” – napisano także w materiale.

Źródło: ISBnews

Udostępnij artykuł: