W jakich regionach Polski największe wsparcie dla start-upów?

Firma

Napis startup
Fot. stock.adobe.com/Tierney

Rzeszów i Lublin znalazły się w ścisłej czołówce miast pod względem liczby zarejestrowanych start-upów. Przedsiębiorcy z Podkarpacia mogą liczyć na pomoc licznych funkcjonujących w regionie instytucji, a dzięki programowi Platformy startowe dla nowych pomysłów w 2017 roku finansowe wsparcie uzyskało łącznie ok. 100 start-upów z terenów Polski Wschodniej.

#Rzeszów i #Lublin znalazły się w ścisłej czołówce miast pod względem liczby zarejestrowanych start-upów #startup

Fundacja Startup Poland w swoim badaniu Polskie Startupy 2018 po raz kolejny sprawdziła, w których miastach liczba zarejestrowanych start-upów jest najwyższa. Do liderów niezmienne należą duże ośrodki miejskie takie jak Warszawa, Wrocław czy Kraków, w których łącznie zarejestrowanych jest 51 proc. ankietowanych start-upów. Jednak do tradycyjnej ścisłej czołówki w tegorocznym badaniu dołączyły także Lublin oraz Rzeszów (odpowiednie 6 i 5 proc. przedsięwzięć). Osłabieniu uległy pozycje zeszłorocznych liderów, takich jak Poznań, Łódź i Toruń.

Szanse dla start-upów z Polski Wschodniej

Zmiany na start-upowej mapie Polski mogą być spowodowane prężnie rozwijającym się ekosystemem biznesowym Polski Wschodniej, gdzie w ramach pilotażowego programu „Platformy startowe dla nowych pomysłów” w 2017 r., poprzez wybrane platformy startowe, wsparciem finansowym zostało objętych łącznie ok. 100 start-upów. Przedsiębiorcy mogli ubiegać się o dotację do 800 tys. zł. Sukces programu sprawił, że w tym roku wystartowała kolejna edycja. Jej łączny budżet to 130 mln zł.

– Makroregion Polski Wschodniej potrzebuje prężnych ekosystemów start-upowych, o dużym potencjale rozwoju. Zależy nam na tym, aby wsparcie, które początkujący przedsiębiorcy otrzymują
w Platformach, było jak najbardziej efektywne i dopasowane nie tylko do profilu działalności firmy, ale również do potencjału regionu, w którym start-up będzie się rozwijał – mówi Adam Hamryszczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

Wsparcie na Podkarpaciu

Chociaż woj. podkarpackie kojarzone jest głównie ze swoimi walorami turystycznymi, jest to region dynamicznie rozwijający się pod względem gospodarczym, wdrażający innowacyjne rozwiązania
i budujący potencjał inwestycyjny w oparciu o inteligentne specjalizacje. Wkrótce zostanie uruchomiona „Platforma Startowa Start in Podkarpackie”. Program będzie realizowany przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego we współpracy z Politechniką Rzeszowską, przedsiębiorstwami, funduszami inwestycyjnymi i instytucjami otoczenia biznesu. Projekt uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia w kwocie 20 mln zł, a nabór wniosków rozpocznie się w styczniu 2019 r.

– Jesteśmy jedną z sześciu instytucji, które zdobyły unijne środki na stworzenie systemu kompleksowego wsparcia dla start-upów. Na pomoc mogą liczyć autorzy innowacyjnych pomysłów związanych z branżami należącymi do inteligentnych specjalizacji regionu, czyli lotnictwem, motoryzacją, informatyką lub związaną z jakością życia. Prognozujemy, że w ramach programu przygotujemy do wejścia na rynek z innowacyjnym produktem lub usługą ok. 120 podmiotów. Kolejnym krokiem będzie możliwość ubiegania się o dofinansowanie ze środków unijnych lub wsparcie funduszu inwestycyjnego. Chcemy zagwarantować kompleksowe wsparcie początkującym przedsiębiorcom – mówi Mariusz Bednarz, prezes RARR i Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego „Aeropolis”.

W zeszłym roku unijną dotację uzyskała m.in. firma Digi Glass Factory produkująca inteligentne szyby, pozwalające na sterowanie ilością wpadającego światła słonecznego. Dzięki otrzymanemu wsparciu finansowemu możliwy był zakup linii produkcyjnej o wartości prawie 0,5 mln zł.

Program „Platforma Startowa Start in Podkarpackie” jest tylko przykładem wsparcia, na które mogą liczyć młodzi przedsiębiorcy działający w regionie. Dodatkowo pomoc oferują także m.in. Samsung Inkubator Rzeszów czy Rzeszów Startup Akcelerator. Funkcjonuje także INUP – Podkarpacka Koalicja Startupów, której celem jest aktywizacja środowisk start-upowych oraz budowanie platformy wymiany pomysłów i doświadczeń. W regionie odbywają się też liczne wydarzenia branżowe, w tym kultowa już konferencja InternetBeta, która łączy środowiska związane z Internetem i nowymi technologiami czy Startup Weekend Rzeszów, część międzynarodowej inicjatywy pod szyldem Google’a (16-18 listopada). Start-upy są również ważnym wątkiem poruszanym w panelach dyskusyjnych podczas Kongresu 590, jednego z największych wydarzeń gospodarczych w Polsce, stanowiącego miejsce wymiany myśli
i doświadczeń przedstawicieli biznesu, nauki i legislacji. Trzecia edycja wydarzenia odbędzie się
w dniach 15-16 listopada br. w Jasionce pod Rzeszowem.

Źródło: Informacja prasowa

Udostępnij artykuł: