W jakim mieście student wynajmie najtańsze mieszkanie?

Nieruchomości

Początek września to gorący okres na rynku najmu. Do poszukiwań mieszkania wkracza bodaj najsilniejsza grupa najemców – studenci.

Dłoń z kluczem do mieszkania
Fot. Pixabay.com

Początek września to gorący okres na rynku najmu. Do poszukiwań mieszkania wkracza bodaj najsilniejsza grupa najemców – studenci.

Spośród analizowanych miast najniższe średnie czynsze mieszkań dwupokojowych znajdujemy w Toruniu (1350 zł). Niewiele drożej jest w Olsztynie (1400 zł) #studenci #mieszkania #ceny

Pod lupę wzięto mieszkania dwupokojowe w 11 lokalizacjach w całej Polsce. Jako, że studenci raczej omijają centralne rejony miast, skupiając się na dzielnicach ościennych, z dobrym dojazdem do kampusów uniwersyteckich, analizowane oferty są typowymi mieszkaniami dla studentów. Nie są to lokale o podwyższonym standardzie ani mieszkania zlokalizowane w ścisłym centrum miast. Podane ceny są uśrednione dla całego miasta.Należy pamiętać, że w zależności od lokalizacji w poszczególnych dzielnicach średnie ceny mogą się różnić od podanych wartości. Na wysokość kwoty wynajmu ma wpływ między innymi standard mieszkania, okoliczna infrastruktura, komunikacja. Jak twierdzą doradcy Metrohouse, różnice pomiędzy mieszkaniami w jednej lokalizacji, położonymi w budynkach zbudowanych w różnych okresach, w różnych technologiach też bywają bardzo znaczące.

Najtaniej w Toruniu

Spośród analizowanych miast najniższe średnie czynsze mieszkań dwupokojowych znajdujemy w Toruniu (1350 zł). Niewiele drożej jest w Olsztynie (1400 zł). Podobny poziom cenowy prezentują trzy kolejne miasta – Szczecin, Lublin i Łódź, gdzie dwupokojowe mieszkanie wynajmiemy za 1600 zł. Nieco droższe mieszkania na wynajem znajdziemy w Rzeszowie i Katowicach (odpowiednio 1650 i 1700 zł). Poniżej 2000 zł znajdziemy lokale do wynajmu w Gdańsku.Czołówkę pod względem wysokości czynszów wynajmu stanowią trzy miasta. We Wrocławiu i Krakowie za dwa pokoje należy zapłacić średnio 2200 zł. W tych miastach spotkamy także znacznie tańsze oferty, ale średnia jest zawyżona przez nowe inwestycje, które trafiły na rynek wynajmu. Ich właściciele zdają sobie sprawę, że są w stanie rywalizować o najemcę wyższym standardem lokali. Jak można się było spodziewać najwięcej za wynajem mieszkania zapłacą studenci w stolicy. Według Metrohouse w Warszawie średnia cena wynajmu mieszkania dwupokojowego to obecnie 2350 zł miesięcznie.
MiastoŚrednia cena wynajmu mieszkania 2 pok.
Warszawa2350
Wrocław2200
Kraków2200
Gdańsk1900
Katowice1700
Rzeszów1650
Łódź1600
Lublin1600
Szczecin 1600
Olsztyn1400
Toruń1350

Źródło: Metrohouse

 
Udostępnij artykuł: