W Japonii i Chinach stopy procentowe bez zmian

Gospodarka

Bank Japonii (BoJ) zdecydował o pozostawieniu ujemnych stóp procentowych. Także bank centralny Chin utrzymał stopy procentowe bez zmian, już 17. miesiąc z rzędu - podał Ludowy Bank Chin (PBOC) w komunikacie.

Flagi Japonii i Chin
Fot. stock.adobe.com/J BOY

Bank Japonii (BoJ) zdecydował o pozostawieniu ujemnych stóp procentowych. Także bank centralny Chin utrzymał stopy procentowe bez zmian, już 17. miesiąc z rzędu - podał Ludowy Bank Chin (PBOC) w komunikacie.

Bank Japonii pozostawił główną stopę procentową na poziomie: -0,1 proc. Jest ona na tym poziomie od stycznia 2016 roku.

Bank pozostawił też bez zmian inny benchmark - target rentowności 10-letnich JGB - na poziomie ok. 0,0 proc.

Większość ankietowanych przez agencję Bloomberg ekonomistów oczekiwała takiej decyzji BoJ.

Bank Japonii ujawnił szczegóły swojego programu związanego z "zielonymi" pożyczkami i zapowiedział, że natychmiast rozpocznie przyjmowanie wniosków, a od grudnia - udzielanie kredytów.

Utrzymywanie się presji na japońską gospodarkę

BoJ zasygnalizował utrzymywanie się presji na japońską gospodarkę, wywieranej przez pandemię Covid-19 tuż przed zbliżającymi się kluczowymi wyborami partii rządzącej, która wyłoni kolejnego premiera tego kraju, następcę Yoshuhide Sugi.

Oczekuje się, że nowy lider Partii Liberalno-Demokratycznej przygotuje pakiet stymulujący dla japońskiej gospodarki, wspierający rozwój w czasie, gdy w wielu prefekturach obowiązuje nadal stan wyjątkowy w związku z Covid-19.

Rząd Japonii zdecydował 9 września o przedłużeniu stanu wyjątkowego z powodu pandemii koronawirusa w Tokio i 18 innych prefekturach do końca września, a mimo spadającej liczby infekcji tamtejsza służba zdrowia wciąż jest przeciążona.

Czytaj także: Na Węgrzech stopy procentowe ponownie w górę, forint umacnia się >>>

Z kolei w Chinach 1-roczna stopa oprocentowania kredytów bankowych dla firm wynosi nadal 3,85 proc.

Bank obniżył tę stopę na posiedzeniu w IV 2020 r. o 20 pb.

5-letnia stopa referencyjna kredytów hipotecznych bez zmian wynosi 4,65 proc. Tę stopę PBOC obniżył w IV 2020 r. o 10 pb.

Ankietowani przez agencję Bloomberg analitycy spodziewali się, że PBOC na swoim posiedzeniu pozostawi stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: