W każdej chwili deweloperzy mogą zacząć budowę 36 tysięcy mieszkań

Finanse i gospodarka

Deweloperzy nie zwalniają tempa. Najnowsze dane pokazują ponad 10-proc. wzrost liczby rozpoczynanych budów i ponad dwukrotny wzrost liczby uzyskiwanych pozwoleń na budowę. Wzrost skali działalności to odpowiedź na rekordowo niskie stopy procentowe, a więc łatwiejszy dostęp do kredytowania hipotecznego.

Najnowsze dane o budownictwie mieszkaniowym, które opublikował GUS, pokazują, że lipiec był już 13 z rzędu miesiącem ożywienia. W tym czasie tylko raz dynamika wzrostu liczby rozpoczynanych budów była niższa niż dwucyfrowa (2%; listopad 2013 r.), a raz wyniosła aż 115% (r/r w styczniu 2014 r.). Najnowsze dane opublikowane przez GUS (za lipiec bieżącego roku) pokazują, że firmy budujące mieszkania rozpoczęły tworzenie kolejnych 5,1 tys. lokali – to wynik o 10,2% wyższy, niż w analogicznym okresie przed rokiem. Warto podkreślić, że ożywienie w tym segmencie trwa już od 13 miesięcy, a więc 10-proc. dynamika wzrostu nie wynika z efektu niskiej bazy przed rokiem.

Obserwowanemu ożywieniu w obszarze nowych budów sprzyjają: tani kredyt, nisko oprocentowane lokaty oraz, w znacznie bardziej ograniczonym zakresie, także program dopłat do nowych mieszkań. Przekłada się to na wolumen sprzedaży, którego deweloperzy nie notowali na tak wysokim poziomie od 6 lat.

140822.deweloper.01.550x

Dwa razy więcej pozwoleń

Jeszcze większe ożywienie jest widoczne w obszarze liczby pozwoleń na budowę. W czerwcu deweloperzy otrzymali ich tyle, że mogliby zbudować 7,6 tys. mieszkań. To aż o 102,5% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem.

W lipcu deweloperzy dostali więc znacznie więcej pozwoleń na budowę niż rozpoczęli budów (saldo ponad 2,4 tys. mieszkań). Co ważne aktualna baza niewykorzystanych decyzji, pozwalających na przystąpienie do prac budowlanych opiewać może na 36,1 tys. O tyle liczba wydanych w ostatnich 3 latach (tyle ważna jest ta decyzja administracyjna) pozwoleń przewyższa liczbę rozpoczętych budów. Deweloperzy mogą więc aktywnie reagować na rosnący popyt na mieszkania. W takiej sytuacji trudno spodziewać się dynamicznych wzrostów cen lokali pomimo taniego kredytu.

140822.deweloper.02.550x

Nawet zakończonych jest więcej

Pozytywne informacje płyną też z obszaru liczby mieszkań oddanych do użytkowania przez deweloperów. Ci w lipcu ukończyli 5,2 tys. lokali. To o 9,3% więcej, niż w analogicznym okresie przed rokiem. Przez 7 miesięcy 2014 roku deweloperzy oddali do użytkowania 30,7 tys. lokali. Na całym rynku było to 78,8 tys. mieszkań. Deweloperzy budują więc w Polsce niewiele ponad jedno mieszkanie na trzy.

140822.deweloper.03.550x140822.deweloper.04.550x

Bartosz Turek
Lion’s Bank

Udostępnij artykuł: