W których bankach najłatwiej o kredyt w wakacje?

Finanse osobiste

W tym roku zainteresowanie kredytami hipotecznymi jest zdecydowanie wyższe niż przed rokiem. Do tego w bankach, tak jak we wszystkich innych firmach, trwa teraz sezon urlopowy. To powoduje, że w niektórych przypadkach uzyskanie kredytu ciągnie się nawet 2 miesiące. W lipcu najsprawniej proces kredytowy przebiegał w Banku Millennium i BZ WBK.

Napis bank
Fot. Pixabay.com

W tym roku zainteresowanie kredytami hipotecznymi jest zdecydowanie wyższe niż przed rokiem. Do tego w bankach, tak jak we wszystkich innych firmach, trwa teraz sezon urlopowy. To powoduje, że w niektórych przypadkach uzyskanie kredytu ciągnie się nawet 2 miesiące. W lipcu najsprawniej proces kredytowy przebiegał w Banku Millennium i BZ WBK.

#Expander: w lipcu najsprawniej proces kredytowy przebiegał w #BankMillennium i #BZWBK @BankMillennium @BankZachodniWBK

Starając się o kredyt hipoteczny, bardzo ważne jest porównanie ofert pod względem kosztów. Dla przykładu zaciągając kredyt na kwotę 300 000 zł różnica między ofertami poszczególnych banków w łącznym koszcie wynosi ponad 60 000 zł. Nic nam jednak nie pomoże znalezienie najtańszej oferty, jeśli okaże się, że jest ona dla nas niedostępna. Jeśli nasze dochody nie są bardzo wysokie, to powinniśmy zacząć od sprawdzenia swojej zdolności kredytowej i znaleźć banki, które zgodzą się udzielić nam kredytu w takiej wysokości, jakiej potrzebujemy.

Maksymalna dostępna kwota kredytu

 

Małe szanse na kredyt w 21 dni

W obecnej sytuacji, gdy w bankach trwa okres urlopowy, ale wciąż trafia do nich dużo wniosków, warto wziąć pod uwagę również sprawność procesu rozpatrywania wniosków. Co prawda ustawa o kredycie hipotecznym zobowiązuje wszystkie banki do wydania decyzji kredytowej w ciągu 21 dni, ale w praktyce często trwa to znacznie dłużej. W niektórych bankach zdarza się, że od pierwszego zapytania o kredyt do jego wypłaty mijają nawet ponad dwa miesiące. Nie dochodzi jednak do złamania zapisu ustawy. Zgodnie z prawem wspomniany okres 21 dni banki zaczynają liczyć dopiero od momentu, kiedy klient złoży wniosek wraz ze wszystkimi wymaganymi dokumentami. Zanim do tego dojdzie nierzadko mija jednak sporo czasu.

 Liczy się przyjazność stosowanych procedur

W praktyce to jak szybko i jak łatwo uzyskamy kredyt hipoteczny zależy w dużej mierze od tego, jak wygląda proces rozpatrywania wniosków w danym banku. Duże znaczenie ma przyjazność stosowanych procedur. Kluczowe jest również to czy liczba pracowników uczestniczących w procesie udzielanie kredytów jest na tyle duża, aby poradzić sobie ze zwiększanym zainteresowaniem klientów. Z doświadczeń naszych klientów wynika, że w lipcu pod tym względem najlepiej rodziły sobie Bank Millennium i BZ WBK. Należy jednak dodać, że sprawność rozpatrywania wniosków szybko może się zmienić. Jeśli nagle wielu klientom spodoba się oferta jakiegoś banku, to są w stanie zasypać go wnioskami.

W internecie można znaleźć mnóstwo rankingów porównujących oferty kredytów hipotecznych czy porównywarek, które w tym pomogą. Niestety zwykle nie znajdziemy tam informacji o tym, w których bankach uzyskanie kredytu jest obecnie utrudnione np. ze względu na duży napływ wniosków. Dlatego bardzo ważne jest, aby nie wnioskować tylko do jednego banku, lecz najlepiej aż do trzech jednocześnie. Warto też skorzystać z pomocy eksperta finansowego, który na podstawie doświadczeń innych klientów będzie mógł podpowiedzieć, gdzie uzyskanie kredytu jest aktualnie utrudnione, a gdzie będzie to najłatwiejsze.

Źródło: Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors

Udostępnij artykuł: