W których miastach stawki za wynajem mieszkań rosną najszybciej?

Nieruchomości / Rynek

Jacek Furga
Fot. MarketNews24

W niektórych miastach stawki czynszu najmu mieszkań rosną szybciej niż ceny nowych mieszkań. Największe wzrosty czynszów odnotowano w Łodzi, a dynamika powyżej 10 proc. dotyczy także dwóch innych miast.

W niektórych miastach stawki czynszu najmu mieszkań rosną szybciej niż ceny nowych mieszkań #mieszkania #najem #AMRON

Niepokojącym sygnałem na rynku nieruchomości staje się powrót cen transakcyjnych na rynku pierwotnym do poziomów sprzed kryzysu finansowego. Tempo wzrostu cen, zwłaszcza w ostatnim roku, było stosunkowo wysokie. W porównaniu do III kwartału 2017 r. w największych miastach zanotowano wzrost przeciętnej ceny transakcyjnej 1 m2 powierzchni użytkowej mieszkania od powyżej 12% w Gdańsku, poprzez 9% w aglomeracji katowickiej, do 6% we Wrocławiu.

Czytaj także: Ile średnich pensji potrzeba, żeby kupić mieszkanie w dużym mieście?

Rosną również stawki czynszu najmu mieszkań. Największą zmianę w okresie ostatnich 12 miesięcy zanotowano w Warszawie – wzrost o 10,07%, w Gdańsku – o 11,90% i w Łodzi – o 12,79%. W pozostałych miastach czynsze wzrosły o ok. 4%.

Ceny najmu rosną wraz ze wzrostem cen nowych mieszkań

– Wzrost cen nowych nieruchomości ciągnie za sobą wzrost cen najmu, w niektórych lokalizacjach jest nawet 2,5-krotnie wyższy niż cen nowych mieszkań – mówi dr Jacek Furga, prezes AMRON SA.

Źródło: MarketNews24

 

Udostępnij artykuł: