W oczekiwaniu na wystąpienie Yellen

Komentarze ekspertów

Początek tygodnia po obu stronach Oceanu upłynął pod znakiem wiadomości napływających z Brukseli - inwestorzy z uwagą oczekiwali na przekazanie przez Ateny planu reform, będącego warunkiem przedłużenia programu pomocy finansowej o kolejne cztery miesiące.

Jak wynika z informacji opublikowanych przez Komisję Europejską, propozycja przedstawiona przez greckie władze jest kompletna i może stanowić punkt wyjścia do zawarcia nowego porozumienia. Ostateczna decyzja w tej sprawie zostanie jednak podjęta w czasie telekonferencji z udziałem ministrów finansów państw strefy euro.

Istotny wpływ na przebieg dzisiejszej sesji będzie miało także popołudniowe wystąpienie Janet Yellen, która na forum Komisji Bankowej Senatu USA przedstawi półroczny raport Fed dotyczący polityki monetarnej. W obliczu coraz lepszych danych napływających z amerykańskiego rynku pracy, większość analityków spodziewają się zaostrzenia dotychczasowej retoryki. Nie ulega wątpliwości, że zaprezentowanie przez szefową Rezerwy Federalnej bardziej jastrzębiego stanowiska mogłoby doprowadzić do znaczącego umocnienia amerykańskiej waluty, a także w istotny sposób wpłynąć na sytuację panującą na Wall Street.

dr Maciej Jędrzejak
Dyrektor Zarządzający
Saxo Bank Polska

Udostępnij artykuł: