W pierwszym kwartale Polacy pożyczyli o prawie 50 procent więcej niż rok temu

Finanse osobiste / Firma

W marcu 2022 tego roku, a także w pierwszym kwartale tego firmy pożyczkowe udzieliły więcej pożyczek niż rok temu, zarówno w ujęciu liczbowym jaki i wartościowym - podało Biuro Informacji Kredytowej.

BIK logo
Źródło: BIK

W marcu 2022 tego roku, a także w pierwszym kwartale tego firmy pożyczkowe udzieliły więcej pożyczek niż rok temu, zarówno w ujęciu liczbowym jaki i wartościowym - podało Biuro Informacji Kredytowej.

W marcu 2022 r. firmy pożyczkowe udzieliły łącznie 287,3 tys. nowych pożyczek na wartość 700 mln zł.

W porównaniu do marca ub.r. firmy pożyczkowe współpracujące z BIK udzieliły o 29,5% pożyczek więcej oraz na kwotę wyższą o 44,0%.

Średnia wartość nowo udzielonej w marcu 2022 r. pożyczki pozabankowej wyniosła 2 222 zł i była wyższa od średniej wartości pożyczki udzielonej w marcu 2021 r. o 11,3%.

W których segmentach pożyczek największe wzrosty?

W pierwszym kwartale 2022 r. firmy pożyczkowe nie zwolniły tempa. Z danych firm pożyczkowych współpracujących z BIK wynika, że udzieliły one łącznie 808,2 tys. pożyczek na kwotę 2,01 mld zł.

W porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku oznacza to wzrost zarówno w ujęciu liczbowym (33%), jak i w wartościowym (+48,6%).

Jednak w różnych przedziałach kwotowych sytuacja jest odmienna. W ujęciu liczbowym najwyższa dynamika wystąpiła w przedziale pow. 5 tys. zł (+62,0%).

W ujęciu wartościowym we wszystkich przedziałach kwotowych dynamiki pierwszego kwartału 2022 r. w porównaniu do pierwszego kwartału 2021 r. również są dodatnie – najwyższa w przedziale pow. 5 tys. zł (+81,8%).

Co napędza rynek pożyczkowy?

- Obserwując dynamiki pożyczek udzielonych w 1 kw. br. zarówno w wymiarze liczbowym, jak i kwotowym można podsumować, że głównym motorem wzrostów, są pożyczki wysokokwotowe. Jednak w pierwszym kwartale br. zwraca uwagę także wzrost dynamiki pożyczek udzielonych do kwoty 500 zł, czyli w najniższym przedziale, zarówno w ujęciu liczbowym (+37,3%), jak i wartościowym (+35,9%). - zauważa prof. Waldemar Rogowski, główny analityk BIK i dodatkowo wyjaśnia:

-Może się to wiązać z koniecznością „ratowania” budżetu domowego w związku z rosnącą inflacją, która wprost przekłada się na wzrost kosztów utrzymania gospodarstw domowych. Innym czynnikiem może być rosnąca popularność korzystania z pożyczek Buy-Now-Pay-Later (BNPL) na zakupy dokonywane przez Internet.

Jednak jego zdaniem wkrótce firmy pożyczkowe mogą zderzyć się z nowymi problemami.na firmami pożyczkowymi zbierają się czarne chmury.

- Niestety kolejne kwartały 2022 r. mogą być trudne dla sektora firm pożyczkowych, ponieważ nad rynkiem wiszą „czarne chmury” związane z projektowanymi zmianami regulacyjnymi – mówi prof. Rogowski.

Udostępnij artykuł: