W połowie maja rząd zniesie stan epidemii w Polsce

Gospodarka

W połowie maja zniesiony zostanie Stan epidemii w Polsce ma zostać zniesiony w Polsce w połowie maja, zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Pozostanie stan zagrożenia epidemicznego.

Koronawirus COVID-19
Fot. stock.adobe.com/Sandra

W połowie maja zniesiony zostanie Stan epidemii w Polsce ma zostać zniesiony w Polsce w połowie maja, zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Pozostanie stan zagrożenia epidemicznego.

"Decyzja jest już przekonsultowana na różnych poziomach administracji, dokonaliśmy analizy prawnej - w połowie maja zniesiemy stan epidemii, przekształcimy go w stan zagrożenia epidemicznego" – przekazał szef MZ.

Stan epidemii obowiązuje w Polsce od 20 marca 2020 r.

Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, stan epidemii to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii.

Czytaj także: Minister zdrowia: Polska będzie przedłużać paszporty covidowe bezterminowo >>>

Stan zagrożenia epidemicznego

Stan zagrożenia epidemicznego to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii.

Czytaj także: Koniec z obowiązkiem noszenia maseczek, nie będzie też izolacji i kwarantanny >>>

Od 28 marca zniesiony został obowiązek zakrywania maseczką ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych, z wyjątkiem budynków, w których prowadzona jest działalność lecznicza oraz aptek. Nie ma już obowiązku kierowania na izolację i kwarantannę z powodu choroby COVID-19. Zlikwidowano oddziały covidowe i szpitale tymczasowych dla chorych na COVID-19.

Od 1 kwietnia nowe zasady zlecania i wykonywania testów na koronawirusa

Od 1 kwietnia 2022 r. zmieniły się m.in. zasady zlecania i wykonywania testów na koronawirusa. O zleceniu testu decyduje obecnie lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, a wykonywany jest test antygenowy. Test PCR może zlecić lekarz np. przed przyjęciem do szpitala, jeśli uzna to za konieczne. Nie ma już możliwości samodzielnego zapisania się na test przez formularz wypełniany online lub przez konsultanta infolinii. Od początku kwietnia nie można też zrobić bezpłatnego testu w kierunku COVID-19 m.in. w aptekach i w mobilnych punktach wymazowych.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: