W Polsce startuje pierwsze w Europie Miasto Mody – Ptak Fashion City

Finanse i gospodarka / Samorząd

Już 29 sierpnia 2014r. nastąpi inauguracja jedynego  w Europie Miasta Mody. Premiera odbędzie się w nowo wybudowanej Hali EXPO o powierzchni 30 tys. m2. Otwarcia dokonają: Laureat Pokojowej Nagrody Nobla Pan Prezydent Lech Wałęsa oraz światowej sławy projektanci:  Kenzo Tekada, Anna Fendi i Patrizia Gucci. Otwarciu Fashion City towarzyszyć będą Międzynarodowe Targi Mody oraz Forum Gospodarcze, któremu przewodniczyć będzie Pan Prezydent Lech Wałęsa.

Już 29 sierpnia 2014r. nastąpi inauguracja jedynego  w Europie Miasta Mody. Premiera odbędzie się w nowo wybudowanej Hali EXPO o powierzchni 30 tys. m2. Otwarcia dokonają: Laureat Pokojowej Nagrody Nobla Pan Prezydent Lech Wałęsa oraz światowej sławy projektanci:  Kenzo Tekada, Anna Fendi i Patrizia Gucci. Otwarciu Fashion City towarzyszyć będą Międzynarodowe Targi Mody oraz Forum Gospodarcze, któremu przewodniczyć będzie Pan Prezydent Lech Wałęsa.

Ptak Fashion City to największy ośrodek eksportu polskiej odzieży w Europie. Jego powstanie jest odpowiedzią na potrzeby polskich przedsiębiorców z branży tekstylnej, którzy rokrocznie eksportują coraz więcej ubrań na rynki zagraniczne. Według danych Apparel.info1 wartość materiałów i wyrobów włókienniczych wyeksportowanych z Polski w I kwartale 2014 roku wynosiła 1334,9 mln euro. Natomiast według danych PMR, wartość całego rynku odzieżowego w 2013 roku wyniosła ponad 22 mld zł. Oznacza to 3,6 proc. wzrost w stosunku do roku 2012.

25-lecie odrodzenia polskiej gospodarki 

Proces rozwoju PTAK Fashion City trwa nieprzerwanie od 20 lat. Już w 1993 roku, czyli niedługo po wprowadzeniu w Polsce zasad wolnego rynku, w Rzgowie pod Łodzią, powstawały pierwsze obiekty handlowe. Od początku budynki w mieście były projektowane w taki sposób, aby nawiązywać stylem i architekturą do czasów świetności Łodzi, jako miasta, które było centralnym ośrodkiem produkującym i eksportującym dzianiny na cały świat - mówi Tomasz Szypuła Członek Rady Nadzorczej Ptak S.A. - Zależy nam by kojarzono nas, jako kontynuatorów wiekowej tradycji handlu odzieżą i tkaninami - dodaje.

Inauguracji Miasta Mody towarzyszy Forum Gospodarcze "25 lat odrodzenia polskiej przedsiębiorczości" z udziałem Lecha Wałęsy, polskiego polityka i działacza związkowego, współzałożyciela i pierwszego przewodniczącego "Solidarności", prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej w latach 1990-1995 oraz laureata Pokojowej Nagrody Nobla. 

- Już od 25 lat przedsiębiorcy w Polsce udowadniają, że potrafią skutecznie brać sprawy w swoje ręce i korzystać z wolnego, konkurencyjnego rynku. Wolność gospodarcza to fundament wolnej Polski, którą swoją pracą budują przedsiębiorcy. Bez nich nie udałaby się nasza transformacja ustrojowa - mówi Lech Wałęsa. - Imponujący rozwój tego miejsca przez ostatnie 20 lat to najlepszy dowód, że cuda gospodarcze się zdarzają, a Polak naprawdę potrafi. Nasi przedsiębiorcy mogą skutecznie konkurować nie tylko na rynku lokalnym, ale tworzyć biznes na skalę światową. Trzeba ich w tym wspierać. - podkreśla prezydent Wałęsa. - Podziwiam to wielkie przedsięwzięcie, doceniam każde stworzone nowe miejsce pracy i cieszę prawdziwym odrodzeniem przedsiębiorczości w włókienniczym regionie łódzkim.  Teraz czas podejmować globalne wyzwania, zdobywać kolejne rynki. Polskę stać na wielki gospodarczy sukces dzięki takiej pracy. -  dodaje Wałęsa. Współorganizatorem Forum Gospodarczego jest Instytut Lecha Wałęsy. Patronat nad Forum objął Prezydent Polski Pan Bronisław Komorowski.

Ptak Fashion City to przedsięwzięcie o dużym znaczeniu dla polskiej gospodarki. Generuje pośrednio pracę dla ponad 100 000 ludzi, zatrudnia ponad 10 000 osób.

Potencjał Ptak Fashion City rośnie z każdym rokiem

Ptak Fashion City co roku przyciąga ponad 6 mln klientów z całego świata. Jednak szacuje się, że w ciągu następnych dwóch lat liczba ta może zostać podwojona, między innymi za sprawą organizowanych po raz pierwszy w sierpniu tego roku Międzynarodowych Targów Mody Ptak Expo. To najważniejsze tego typu wydarzenie modowe w Polsce, które ma szansę stać się jednym z kluczowych w Europie.

Tegoroczne targi odwiedzi około 100 tys. kupców z kraju i zagranicy, w szczególności: Rosji, Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji, Bułgarii, Rumunii, Niemiec i krajów bałtyckich, którzy odwiedzają Centrum Wystawienniczo-Handlowe PTAK od kilkunastu lat. Będą oni mogli dokonać kontraktacji i zakupów  z pośród 3 tys. wystawców, producentów, importerów, jak i dystrybutorów odzieży, obuwia i akcesoriów.

Ptak Fashion City będzie się stale rozwijało. W perspektywie 10-letniej planowane są nowe inwestycje rozwijające dotychczasową działalność. Łącznie z już obecnymi obiektami powierzchnia zadaszona wyniesie milion metrów kwadratowych. Szacuje się, że rozbudowa Miasta Mody pochłonie około 600 mln Euro.

Rozbudowa infrastruktury i zwiększenie powierzchni wystawienniczo-handlowej znacząco zwiększy potencjał miejsca  i wzmocni jego konkurencyjność, także w stosunku do producentów z Azji. Fashion City promując projektantów i producentów w Polsce i na świecie zwiększy swoją rozpoznawalność, co przełoży się bezpośrednio na nowe kontrakty i tym samym lepszą sprzedaż produktów.

Źródło: Ptak Fashion City

Udostępnij artykuł: