W poniedziałek rusza odliczanie do grudniowego posiedzenia FOMC

Finanse i gospodarka

Funt szterling osiągnął nowe szczyty obecnego cyklu w relacji do dolara amerykańskiego, gdy Bank of England poinformował o wstrzymaniu w 2014 r. programu "finansowanie za pożyczanie" w segmencie kredytów hipotecznych i o nastawieniu się raczej na akcję kredytową dla małych i średnich przedsiębiorstw. Jest to rozsądne posunięcie, gdyż w Wielkiej Brytanii to nie rynek nieruchomości potrzebuje wsparcia.

Funt szterling osiągnął nowe szczyty obecnego cyklu w relacji do dolara amerykańskiego, gdy Bank of England poinformował o wstrzymaniu w 2014 r. programu "finansowanie za pożyczanie" w segmencie kredytów hipotecznych i o nastawieniu się raczej na akcję kredytową dla małych i średnich przedsiębiorstw. Jest to rozsądne posunięcie, gdyż w Wielkiej Brytanii to nie rynek nieruchomości potrzebuje wsparcia.

 

Potrząsanie szabelką

Chiny znów potrząsają szabelką po ogłoszeniu strefy ochrony powietrznej w pobliżu spornych wysp japońskich i ponad nimi, którą następnie Japonia, USA i Korea Południowa w geście protestu naruszyły. W nocy nad tym obszarem przeleciały chińskie samoloty wojskowe. Cała sprawa może być dodatkowym czynnikiem napędzającym niedawne osłabienie jena. Niektórzy nawet spekulują, że to euro funkcjonuje teraz jako swego rodzaju "bezpieczna przystań", gdyż w tej konfrontacji Stany Zjednoczone opowiadają się mocno po stronie Japończyków.

Z drugiej strony trudno dopatrywać się silnej reakcji na tę sytuację, gdyż rynek akcji zdaje się tkwić w błogiej nieświadomości. W ostatnich dniach indeks Nikkei osiągał nowe lokalne szczyty i zamknie tydzień z najwyższym wynikiem od końca 2007 r. Jakakolwiek dalsza eskalacja konfliktu w sposób nieunikniony zacznie jednak wywierać wpływ także na rynek.

Z najnowszej serii danych na temat inflacji w całej Japonii w październiku wynika, że ceny w tym kraju faktycznie powoli zaczynają rosnąć - odczyt wskaźnika bazowego z wyłączeniem cen żywności i energii nieco wzrósł do +0,3% w ujęciu rok do roku, podczas gdy na początku 2013 r. było to aż -0,9%. Wynik ten jest lepszy, niż najlepsze odczyty z 2008 r., dzięki czemu inflacja bazowa znajduje się teraz na najwyższym poziomie od 1998 r. W listopadzie również inflacja w Tokio przerosła oczekiwania.

Agencja S&P zmieniła prognozę dla długu państwowego Hiszpanii z negatywnej na stabilną i potwierdziła rating tego kraju na poziomie BBB-. W rezultacie pod koniec sesji w Azji kurs EUR/USD nieco wzrósł. Jednocześnie obniżono rating Holandii z AAA do AA+, ale prognoza jest stabilna (poprzednia była negatywna, co doprowadziło do obniżenia ratingu). Jako powód podano słabszy wzrost realnego PKB na mieszkańca w porównaniu z innymi, podobnymi krajami. Przez osiem ostatnich kwartałów z rzędu Holandia odnotowała ujemny wzrost w ujęciu rok do roku, chociaż ostatni odczyt PKB za trzeci kwartał wyniósł +0,1% kw./kw.

Jak wynika z artykułu w "WSJ", według szefa węgierskiego banku centralnego Gyorgy Matolcsy’ego prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi stwierdził, że kurs EUR/USD powyżej 1,3000 uniemożliwia państwom z południa Europy konkurencję na rynku globalnym, a tylko Niemcy mogą sobie poradzić z kursem na poziomie 1,6000. Rzecznik EBC zaprzeczył, jakoby Draghi coś podobnego twierdził. Jednak niezależnie od tego, czy taka wypowiedź padła, stwierdzenie to jest mniej więcej prawdziwe...

Wykres: EUR/USD

Po 16 dniach spadków EUR/USD niemal perfekcyjnie przetestował już poziom 1,3625, który wyznacza zniesienie do 61,8% poprzedniej zwyżki. W przyszłym tygodniu para ta albo będzie nadal iść w górę, by dojść do 76,4%, albo w końcu zawróci w dół, tak jak to przez cały czas sugeruje cała struktura. Dwa dni wyprzedaży z rzędu będą sygnałem trwalszego osłabienia - jak na razie spadki odnotowywano tylko w pojedyncze dni.

131129.saxo.01.500x301

Australijski minister skarbu Joe Hockey odrzucił ofertę przejęcia australijskiej GrainCorp, Ltd., złożoną przez amerykańską spółkę Archer-Daniels-Midland. Byłaby to transakcja warta jakieś 2,2 mld dolarów australijskich, jednak uznano ją za "sprzeczną z interesem narodowym". Teoretycznie sprzyja to osłabieniu AUD, chociaż np. w relacji do NZD waluta australijska nie osłabła jakoś szczególnie i kurs tej pary dziś rano znów przebijał opór na 1,1200, odnotowawszy niedawno nowe dołki w okolicach 1,11.

Co dalej?

Stany Zjednoczone nadal mają wolne, a rynki będą otwarte tylko na bezbarwne pół sesji. Przyszły tydzień będzie krytyczny pod względem ponownej oceny szans na ograniczenie QE w grudniu, gdyż w kalendarzu ekonomicznym USA zaplanowano publikację ważnych danych. W rezultacie dolar amerykański powinien wybić się z grupy walut albo umacniając się, albo też ulegając osłabieniu, w zależności od sytuacji (w tym tygodniu najsłabsze były AUD i JPY, a najsilniejsze EUR i GBP).

Dziś wciąż jeszcze mamy szanse na pewne ruchy w różnych parach walutowych, zwłaszcza skandynawskich - rano podano szwedzki PKB i dane o zatrudnieniu w Norwegii. Poznaliśmy już szacunki wskaźnika CPI dla strefy euro, zobaczymy też najnowszą dynamikę PKB w Kanadzie - USD/CAD dochodzi do granicy 1,0600. Opublikowane wczoraj informacje o saldzie na rachunku bieżącym Kanady przypominają nam, że para ta powinna była wyskoczyć w górę już dawno temu. Obserwujcie sytuację.

Najważniejsze wydarzenia ekonomiczne

 • Nowa Zelandia - liczba pozwoleń na budowę wydanych w październiku zmalała o -0,6% wobec przewidywanych +1,7%.
 • Japonia - wskaźnik PMI dla sektora wytwórczego wg Markit/JMMA w listopadzie wyniósł 55,1 pkt. w porównaniu z 54,2 odnotowanymi w październiku.
 • Japonia - ogólne wydatki gospodarstw domowych w październiku wzrosły +0,9% r./r. wobec przewidywanych +1,0% i +3,7% odnotowanych we wrześniu.
 • Japonia - stopa bezrobocia w październiku wyniosła 4,0% wobec przewidywanych 3,9% i 4,0% we wrześniu.
 • Japonia - krajowy wskaźnik CPI w październiku bez zmian na poziomie 1,1% r./r. zgodnie z oczekiwaniami.
 • Japonia - krajowy wskaźnik CPI z pominięciem cen świeżej żywności i energii w październiku wzrósł o +0,3% r./r. wobec spodziewanych +0,2% oraz 0,0% we wrześniu.
 • Japonia - produkcja przemysłowa w październiku wzrosła o +0,5% m/m oraz +4,7% r./r. wobec przewidywanych odpowiednio +2,0%/+6,3% oraz wobec +5,1% r./r. we wrześniu.
 • Wielka Brytania - wskaźnik zaufania konsumentów wg GfK w listopadzie wyniósł -12 pkt. wobec przewidywanych -10 pkt. i -11 pkt. odnotowanych w październiku.
 • Niemcy - sprzedaż detaliczna w październiku spadła o -0,8% m/m i -0,2% r./r. wobec przewidywanych odpowiednio +0,5%/+1,4% oraz +0,2% r./r. odnotowanych we wrześniu.

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)

 • Szwajcaria - wskaźnik wyprzedzający KOF w listopadzie (08:00)
 • Szwecja - PKB w III kw. (08:30)
 • Szwecja - saldo na rachunku bieżącym w III kw. (08:30)
 • Norwegia - stopa bezrobocia w listopadzie (09:00)
 • Norwegia - dzienne ilości walut kupowanych przez Norges Bank w grudniu (09:00)
 • Wielka Brytania - zatwierdzone kredyty hipoteczne (Mortgage Approvals) w październiku (09:30)
 • Bezrobocie w strefie euro w październiku (10:00)
 • Strefa euro - szacowany wskaźnik CPI w listopadzie (10:00)
 • Kanada - PKB we wrześniu oraz kwartalny PKB w III kw. (13:30)
 • Chiny - wskaźnik PMI dla przemysłu w listopadzie (Niedz. 01:00)
 • Australia - wskaźnik AiG Performance of Manufacturing Index w listopadzie (Niedz. 22:30)
 • Australia - indeks cen domów wg RPData/Rismark w listopadzie (Niedz. 23:00)
 • Australia - pozwolenia na budowę w październiku (Pon. 00:30)
 • Chiny - wskaźnik PMI dla przemysłu wg HSBC/Markit w listopadzie (Pon. 01:45)

John J Hardy,
Saxo Bank

Udostępnij artykuł: