W Rosji wystartował system kartowy Mir

Polecamy

Wydawnictwo kart lokalnego standardu płatniczego rozpoczęło siedem banków

Wydawnictwo kart lokalnego standardu płatniczego rozpoczęło siedem banków

Rosyjska agencja informacyjna Tass poinformowała o starcie Krajowego Systemu Kart Płatniczych (NSPC) Mir. Wydawnictwo kart rozpocząć miało 7 rosyjskich banków, w tym między innymi Gazprombank, RNCB i SMP Bank.

Z informacji Tass wynika, że kolejne 21 instytucji, wśród których jest np. Sbierbank i Alfa Bank, rozpoczęło testy karty i zakończy je przed końcem grudnia. Te instytucje rozpoczną wydawnictwo kart Mir w styczniu.

Dyskusja nad powstaniem lokalnego systemu kartowego w Rosji nabrała tempa w ubiegłym roku, gdy w wyniku sankcji nałożonych przez świat zachodni na ten kraj transakcje kartami wydanymi przez rosyjskie banki zablokowały MasterCard i Visa.

Rosja to drugi kraj, w którym w ostatnim czasie zdecydowano się na tworzenie krajowego systemu kartowego. Przypomnę, że prace nad podobnym systemem o nazwie TROY kończą się w Turcji. TROY ma wystartować w kwietniu przyszłego roku.

Dyskusja nad powołaniem polskiego systemu kartowego toczy się również w naszym kraju. Przypomnę, że w najbliższym czasie Związek Banków Polskich ma zamówić analizę ekonomiczną takiego przedsięwzięcia. Aktualnie 12 banków działających w Polsce jest zainteresowanych udziałem w tym przedsięwzięciu.

Źródło: www.cashless.pl

Udostępnij artykuł: