W sierpniu wszystkie OFE ze wzrostami; średnio zarobiły 4,5 proc.

Mój plan emerytalny

W sierpniu ponownie wszystkie OFE zanotowały wzrosty - zyskały średnio 4,5 proc., a łączne aktywa wzrosły o 7,5 mld zł do 186,3 mld zł - poinformowały w comiesięcznym podsumowaniu Analizy.pl.

Pieniądze i wykresy
Fot. stock.adobe.com/ ipopba

W sierpniu ponownie wszystkie OFE zanotowały wzrosty - zyskały średnio 4,5 proc., a łączne aktywa wzrosły o 7,5 mld zł do 186,3 mld zł - poinformowały w comiesięcznym podsumowaniu Analizy.pl.

"W sierpniu fundusze emerytalne zarobiły średnio 4,5 proc. (od 4 do 4,9 proc.) a od początku roku solidne 27,5 proc. Wszystkie fundusze wypracowały dodatnie stopy zwrotu, w tym najwyższą – PKO BP Bankowy OFE. Wyniki za ostatnie 12 miesięcy wahają się od 37,5 proc. do 44,7 proc. Najlepiej w skali roku wypada PKO BP Bankowy OFE, a najgorzej MetLife OFE" - napisano w raporcie.

Sierpień upłynął pod znakiem kontynuacji hossy na rynkach akcji

Analitycy zwrócili uwagę, że sierpień upłynął pod znakiem kontynuacji hossy na rynkach akcji. Nowe rekordy padły nie tylko na amerykańskiej giełdzie, ale historyczne i wieloletnie maksima wyznaczały także indeksy na GPW.

"WIG pokonał psychologiczną barierę 70 tys. pkt, mWIG40 i sWIG80 poprawiły swoje 14-letnie maksima, a WIG20 wspiął się na poziom najwyższy od dwóch lat. Ożywienie gospodarcze na świecie, wysoka dynamika PKB w Polsce, ale też coraz wyższa inflacja, zachęcają inwestorów do sięgania po większe ryzyko i kupowania akcji W skali całego miesiąca główne indeksy na GPW wzrosły o około 5 proc., wspierając wyniki inwestycyjne funduszy emerytalnych, których portfele średnio w 80 proc. wypełnione są polskimi akcjami" - wskazali eksperci.

Wzrost wartości aktywów zgromadzonych w OFE

Dodali, że dobre wyniki z zarządzania przyczyniły się do wzrostu wartości aktywów zgromadzonych w OFE. Według szacunków Analiz Online wyniosły one 7,9 mld zł. Po odliczeniu ujemnego salda przepływu środków między OFE a ZUS, wzrost aktywów wyniósł 7,5 mld zł (4,2 proc.). Na koniec sierpnia w OFE zgromadzone było łącznie 186,3 mld zł, czyli w 8 miesięcy ich wartość wzrosła aż o 37 mld zł.

Czytaj także: OFE powróciły do wzrostów, w lipcu zarobiły średnio 1,9 proc. >>>

Największą dynamikę przyrostu aktywów zanotowało PKO BP Bankowy OFE, a najniższą – Nationale-Nederlanden OFE, które, pomimo gorszej passy w ostatnim miesiącu, wciąż utrzymuje pozycję lidera pod względem wartości aktywów netto. Na koniec sierpnia warte one były ponad 48,9 mld zł, co stanowi ponad 26 proc. udziału w rynku. 

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: