W systemie Express ELIXIR zrealizowano przelewy natychmiastowe o wartości blisko 4 miliardów zł

Finanse i gospodarka

W pierwszym miesiącu wakacji Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A. rozliczyła w systemie ELIXIR® ponad 136 mln transakcji o wartości blisko 353 mld zł. W systemie EuroELIXIR, obsługującym rozliczenia w euro, przetworzonych zostało 1,4 mln transakcji o wartości ponad 8,1 mld euro. Natomiast w systemie Express ELIXIR zrealizowano ponad 88 tys. przelewów natychmiastowych na kwotę 380 mln zł.

Wartość ponad 136 mln transakcji rozliczonych w systemie ELIXIR® w minionym miesiącu wyniosła prawie 353 mld zł, przekraczając o blisko 30 mld zł statystyki czerwca. W porównaniu z lipcem ub. r. wzrosła zarówno liczba przetworzonych transakcji, jak i ich wartość – odpowiednio o 3,1 mln szt. i 14 mld zł.  Pod względem wartości obrotów w systemie ELIXIR® dniem rekordowym był poniedziałek, 14 lipca – tego dnia KIR S.A. rozliczyła ponad 9 mln transakcji na kwotę powyżej 18 mld zł.

Liczba transakcji dokonanych za pośrednictwem systemu EuroELIXIR wyniosła 1,4 mln osiągając wartość 8,1 mld euro. W analogicznym okresie ubiegłego roku wartości te były znacząco niższe i wynosiły – dla liczby transakcji: 1,15 mln szt., dla obrotów: 6,5 mld euro.

Największa dynamika wzrostu widoczna była w statystykach systemu Express ELIXIR. W lipcu br. klienci banków zrealizowali ponad 88 tys. przelewów natychmiastowych o wartości blisko 380 mln zł – to po raz kolejny najwyższe wartości odnotowane w ciągu jednego miesiąca od początku funkcjonowania systemu, tj. od czerwca 2012 r. Analiza statystyk rozliczonych transakcji w ujęciu miesięcznym potwierdza szybko rosnącą popularność tego rozwiązania – w stosunku do danych za lipiec 2013 r. liczba transakcji wzrosła ponad trzykrotnie (z 28,8 tys.), a ich wartość ponad dwukrotnie (z 167 mln zł.). – Polacy doceniają możliwość wykonywania przelewów realizowanych w czasie liczonym w sekundach. Od początku funkcjonowania Express ELIXIR, łączna wartość obrotów w systemie wyniosła ponad 3,9 mld zł.  Przelewy natychmiastowe nie są już tylko rozwiązaniem wykorzystywanym w sytuacjach awaryjnych, kiedy trzeba w ostatniej chwili zapłacić rachunek za energię czy spłacić ratę kredytu, ale również narzędziem usprawniającym zarządzanie płynnością finansową dla firm. Kluczową zaletą systemu Express ELIXIR, szczególnie docenianą przez przedsiębiorców, obok szybkości realizacji transakcji, jest wysoki limit jednorazowego przelewu, który wynosi 100 tys. zł. Co  równie istotne – system nie nakłada ograniczeń odnośnie  liczby transakcji realizowanych w ciągu doby – wyjaśnia Grzegorz Leńkowski, dyrektor Linii biznesowej płatności natychmiastowe w KIR S.A.

Źródło: Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A.

Udostępnij artykuł: