W tym tygodniu dolar amerykański nadal utrzyma parę

Finanse i gospodarka

"Zielony" zakończył zeszły tydzień z rozmachem, a w tym tygodniu może nadal zachowywać się bardzo energicznie, choć istnieje ryzyko, że w którymś momencie jen zepsuje zabawę.

"Zielony" zakończył zeszły tydzień z rozmachem, a w tym tygodniu może nadal zachowywać się bardzo energicznie, choć istnieje ryzyko, że w którymś momencie jen zepsuje zabawę.

Zeszły tydzień zakończył się crescendo w kupowaniu dolara amerykańskiego po publikacji danych o zatrudnieniu w USA, które okazały się mocniejsze niż przewidywano; EUR/USD zjechał z powrotem do okolic linii szyi w formacji głowy i ramion - więcej na ten temat poniżej - a GBP/USD nagle zaatakował wieloletnimi minimami poniżej 1,4900.

Słaba korona szwedzka

Wszystko wskazuje na to, że zwrot z powrotem przez ważny poziom wsparcia, odnotowany na EUR/SEK w zeszły czwartek po posiedzeniach Riksbank i EBC, był niezłym fałszywym wybiciem, gdyż w piątek para ta szybko powróciła do przedziału, a dziś na początku notowań odnotowała mocną zwyżkę po publikacji bardzo słabych danych o produkcji przemysłowej i zamówieniach w przemyśle szwedzkim. Koronie będzie się powodziło jeszcze gorzej, jeśli sytuacja z globalną płynnością się pogorszy (znaczne ryzyko); nie byłbym zdziwiony, gdyby poziom 9,00 wrócił do gry w najbliższych dniach/tygodniach, po raz pierwszy od maja ubiegłego roku.

Co dalej?

Kalendarz w tym tygodniu jest nieco pustawy, ale warto wymienić kilka istotnych kwestii:

 • Jutrzejszy dzień być może przyniesie pierwszy "test danych" dla wyprzedaży funta, gdyż zostaną opublikowane dane dotyczące bilansu handlowego i produkcji w Wielkiej Brytanii. Obserwujcie EUR/GBP i rejon 0,8600 po tej publikacji.
 • W środę zostanie opublikowany protokół z czerwcowego posiedzenia FOMC, a Bernanke wygłosi przemowę pt. “100 lat Rezerwy Federalnej - historia polityki, wdrożone doświadczenia i wnioski oraz perspektywy na przyszłość". Pamiętajcie, że przyszłość Bernankego jest bardzo ograniczona i prawdopodobnie tylko kilka tygodni dzieli nas od oświadczenia oraz ewentualnej nominacji nowego prezesa Rezerwy.
 • W czwartek mamy raport o zatrudnieniu w Australii i kolejne posiedzenie Bank of Japan.

Gwałtowny skok rentowności na całym świecie, podczas gdy rynki akcji (przynajmniej amerykańskie rynki akcji) próbują odnotować powrót, jest niekompatybilny. W całej sytuacji przewijają się motywy z roku 1987 (kiedy to ignorowano gigantyczny wzrost rentowności przez całą wiosnę i lato, a potem we wrześniu i oczywiście przede wszystkim jednego dnia w październiku rynki akcji odnotowały katastroficzne załamanie). W poście opublikowanym w weekend Zero Hedge stawia pytanie, czy obecna sytuacja (http://www.zerohedge.com/news/2013-07-06/1987-and-market-accidents-waiting-happen) nie jest rzeczywiście analogiczna.

Skoro o tym mowa, nadal jestem przekonany, że jen ukazuje nam obecnie odwrotną stronę apetytu na ryzyko - istnieje prawdopodobieństwo, że jenowi trudno będzie się umocnić w jakiś znaczący sposób, dopóki kondycja obligacji pozostanie słaba - więc być może, aby jen wykonał swoje posunięcie, potrzebna byłaby konsolidacja na rynkach obligacji. Jak sugerowałem w piątek, nadal utrzymuje się ryzyko znacznego ruchu w parach krzyżowych jena ku dołowi w ramach drugiej rundy konsolidacji.

Jeśli chodzi o dolara amerykańskiego, jest to gra w kotka i myszkę z układami strukturalnymi na EUR/USD i GBP/USD - czy utrzymamy impet, czy na moment się zatrzymamy przed ruchem w dół? Spodziewam się i mam nadzieję, że na chwilę obecną w parze EUR/USD "skończyliśmy" z poziomem 1,3000, gdyż bardziej prawdopodobne jest, że w następnej kolejności będziemy ciążyć ku 1,2000, gdy lokalne wsparcie tutaj i na 1,2750/1,2660 zostanie przełamane. Jeśli chodzi o USD/JPY, nadal sądzę, że potencjał wzrostów jest ograniczony, jeśli płynność stanie się nieco mniej dostępna. W innych rejonach AUD/USD grozi nowymi minimami, a NZD/USD robi to samo, po ponad dwóch tygodniach spędzonych na wahaniach w ramach przedziału.

Wykres: EUR/USD

Jesteśmy z powrotem na linii szyi, którą wszyscy obserwowali w połowie maja, zanim para ta odnotowała gigantyczną zwyżkę i zepsuła ładną formację głowy i ramion zmutowanym dodatkowym prawym ramieniem. Przełom poziomów 1,2750/1,2660 mógłby otworzyć drogę do ewentualnego testu 1,2000.
130708.saxo.bank.wykres.01.1063x255

EUR/USD (Ask)
17-Gru-2012
Cena otwarcia 1,31842
Maksimum 1,31896
Minimum 1,31460
Cena zamknięcia 1,31658
200-dniowa średnia ruchoma 1,27817
100-dniowa średnia ruchoma 1,27955
55-dniowa średnia ruchoma 1,29365

Najważniejsze dane ekonomiczne

 • Japonia - skorygowane saldo na rachunku bieżącym w maju wyniosło +623,3 mld ¥ wobec przewidywanych +600,0 mld ¥ i +852,7 mld ¥ w kwietniu.
 • Nowa Zelandia - w czerwcu indeks cen domów wg REINZ zmienił się o 0,0% m/m wobec +0,7% w maju.
 • Szwajcaria - stopa bezrobocia w czerwcu utrzymała się bez zmian na poziomie 3,2% zgodnie z oczekiwaniami.
 • Niemcy - bilans handlowy w maju wyniósł +13,1 mld wobec przewidywanych +17,8 mld i +18,0 mld w kwietniu.
 • Szwajcaria - produkcja przemysłowa w I kwartale wzrosła o +3,0% r./r. wobec przewidywanych 1,4% i +1,7% w IV kwartale.
 • Szwecja - produkcja przemysłowa w maju zmalała o -2,6% m/m oraz -7,3% r./r. wobec przewidywanych odpowiednio +0,6%/-2,9% oraz wobec -1,1% r./r. w kwietniu.
 • Szwecja - zamówienia w przemyśle w maju zmalały o -2,6% m/m i -6,1% r./r. wobec +0,6% r./r. w kwietniu.

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny wg czasu Greenwich)

 • Niemcy - dane na temat produkcji przemysłowej w maju (10:00)
 • Kanada - pozwolenia na budowę w maju (12:30)
 • Stany Zjednoczone - kredyty konsumenckie w maju (19:00)
 • Wielka Brytania - sprzedaż porównywalna (Like-for-Like) w czerwcu wg BRC (23:01)
 • Wielka Brytania - bilans cen domów wg RICS w czerwcu (23:01)
 • Nowa Zelandia - ceny domów w czerwcu wg QV (00:00)
 • Australia - ankieta NAB dotycząca sytuacji/zaufania przedsiębiorstw (NAB Business Conditions/Confidence) w czerwcu (01:30)
 • Chiny - wskaźnik cen dóbr konsumpcyjnych (CPI) oraz dóbr produkcyjnych w czerwcu (PPI) (01:30)
 • Japonia - zamówienia na maszyny i narzędzia w czerwcu (06:00)

John J Hardy
Saxo Bank

Udostępnij artykuł: