W USA ceny nieruchomości znowu mocno w górę

Polecamy

Ceny nieruchomości za Oceanem nie przestają rosnąć już od ponad 3 lat. W tym czasie przeciętny dom zyskał na wartości 33,5%. Oczywiście najdynamiczniej ceny rosły w latach 2012 - 2013, ale także najnowsze dane pokazują wzrosty o jakich pomarzyć może większość właścicieli w Europie. W maju dane Case & Shiller sugerowały roczny wzrost cen w 20 największych miastach USA na poziomie 4,9%. Co więcej, na 100 miast badanych przez firmę CoreLogic aż w 93 ceny nieruchomości w ujęciu rocznym wzrosły.

Takie wyniki mogą zaskakiwać jeśli ktoś pamięta jeszcze, że zapoczątkowana w 2007 roku przecena na amerykańskim rynku doprowadziła ceny do poziomów o 35% niższych niż przed kryzysem. To tąpnięcie wraz z trudniejszym dostępem do finansowania hipotecznego zmieniło nastawienie Amerykanów do nieruchomości. Zakup własnych czterech kątów na kredyt przestał być podstawowym wyborem. To powoduje, że odsetek właścicieli nieruchomości w USA spadł do poziomu najniższego od przynajmniej 35 lat (dalej dane nie sięgają). Teraz prawdziwie własny dach nad głową ma 63,5% z nich.

Analitycy Moody’s spodziewają się jednak, że ten trend nie potrwa już długo. Rosnąca presja na wzrost płac powinna w końcu spowodować, że Amerykanie zaczną zarabiać więcej. Wtedy nabywcy – w szczególności ci, którzy kupują pierwsze mieszkanie – wrócą szerszą falą na rynek rezygnując z najmu. Ten staje się bowiem za Oceanem coraz droższy, a to właśnie porównanie kosztów zakupu i najmu często decyduje o tym czy ktoś zasila grono nabywców czy najemców.

Prognozy? Londyński Capital Economics przewiduje, że amerykańskie nieruchomości zyskają na wartości po 5% zarówno w bieżącym jak i w przyszłym roku. Niewiele bardziej zachowawcza jest prognoza CoreLogic. Eksperci z tej firmy przewidują, że w połowie 2016 roku ceny amerykańskich nieruchomości będą o 4,5% wyższe niż w połowie bieżącego roku.

Liczba tygodnia: 49 tysięcy

Tyle rodzin w Polsce ma w domu klimatyzację – wynika z szacunków Lion’s Bank opartych o dane GUS

Nieruchomość tygodnia
Apartament o powierzchni 560 m kw. na 35 piętrze apartamentowca 15 Central Park West. Z okien można podziwiać panoramę miasta i największą oazę zieleni w centrum Manhattanu. Apartament składa się z m.in. z 5 sypialni, 6 łazienek, prywatnego gabinetu, pokoju dziennego czy jadalni. W budynku znajduje się centrum fitness, basen, kino, sala do bilarda, biblioteka, sale konferencyjne czy pokój do zabaw dla dzieci, a nad wszystkim pieczę ma 40 pracowników obsługi m.in. recepcjoniści, sprzątaczki, kucharze, kelnerzy czy lokaje.

150811.lions.01.400x

Cena: 55 mln USD
Lokalizacja: 15 Central Park West, Nowy Jork
Źródło: Christie’s International Real Estate, Brown Harris Stevens

Ceny nieruchomości na świecie: USA

150811.lions.wykres.01

LION’S BANK

Udostępnij artykuł: