W Zachodniopomorskiem dobra koniunktura utrzymuje się już od trzech kwartałów

Polecamy

Dobre wiadomości dla przedsiębiorców, inwestorów i mieszkańców Pomorza Zachodniego - na tarczy Zachodniopomorskiego Zegara Koniunktury wciąż rozkwit gospodarczy. Optymistyczne wyniki utrzymują się już trzeci kwartał z rzędu. Choć wzrost gospodarczy w regionie jest pewny, to jego dynamika dość chimeryczna.

Dobre wiadomości dla przedsiębiorców, inwestorów i mieszkańców Pomorza Zachodniego - na tarczy Zachodniopomorskiego Zegara Koniunktury wciąż rozkwit gospodarczy. Optymistyczne wyniki utrzymują się już trzeci kwartał z rzędu. Choć wzrost gospodarczy w regionie jest pewny, to jego dynamika dość chimeryczna.

- Wskazania Zachodniopomorskiego Zegara Koniunktury w pierwszym kwartale 2014 roku już trzeci kwartał z rzędu plasują gospodarkę regionu w obszarach ożywienia wzrostu gospodarczego. Niestety widoczne są też pewne znamiona obniżenia tempa wzrostu oraz osłabienia optymizmu przedsiębiorców i kadr kierowniczych. Syntetyczny indeks ZZK w tym odczycie spadł (z 56 punktów w IV kw. 2013) do 52,7 punktów. Wynik powyżej 50 punktów nadal potwierdza dobry klimat koniunktury w regionie, jednak oznacza też, że wzrost gospodarczy w regionie jest pewny, ale jego dynamika dość chimeryczna - komentuje prof. Aneta Zelek z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu, twórca Zegara Koniunktury.

W drugim kwartale ma być lepiej - wskazania oczekiwanego ZZK

- Dobrą wiadomością jest też to, że odczyt indeksu oczekiwanego ZZK na II kwartał br. nastraja bardzo, bardzo optymistycznie (56 punktów). Nie po raz pierwszy wskazuje to na typowe cechy koniunktury gospodarki zachodniopomorskiej, gdzie zwykle II i III kwartał wypadają lepiej od pozostałych - kontynuuje prof. Zelek.
140518.zegar.01.1500x993

Rolnictwo wyrównuje dystanse, budownictwo w uśpieniu, a usługi czekają na lepszy czas

Najlepsze odczyty ZZK w ostatnim kwartale uzyskano w grupie podmiotów sektora rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa. Na tym tle rozczarowująco wypadł ZZK dla sektora budownictwa (wyższe oczekiwania niż faktyczny wynik). Sektor usług zanotował dość poważny spadek tempa wzrostu. Trend ten najbardziej dotknął podmiotów LST. Jednak firmy transportowo-logistyczne oczekują znacznej poprawy w II kwartale. Dużo łagodniejsze zmiany zanotowano w sektorze hotelarsko-turystycznym, w którym notujemy również największy optymizm w ocenie sytuacji gospodarczej na kolejny kwartał.

Tak dobry wynik sektora turystycznego w początku roku jest nieco zaskakujący, wszak firmy te w poprzednim odczycie oczekiwały sezonowego spowolnienia. Nie zaskakuje z kolei stosunkowo słaby wynik dla branży handlowej. Wynik ten wydaje się być oczywisty ze względu na typową dla handlu sezonowość, czyli dobre wyniki sprzedażowe w okresie świąt w grudniu i spore spadki obrotów w miesiącach styczeń-marzec — wyjaśnia prof. Zelek.

Najmniej optymizmu w gospodarce koszalińskiej

Nadal (już w trzecim kolejnym odczycie) najsłabsze symptomy ożywienia gospodarczego dotyczą podregionu koszalińskiego. Badanie potwierdza zidentyfikowane już poprzednio dysproporcje kondycji gospodarki w podregionach szczecińskim, stargardzkim, koszalińskim i mieście Szczecin.

Lekkie ochłodzenie równo w firmach wielkich i małych  

Wszystkie kategorie firm odnotowały nieznaczne ochłodzenie dobrej koniunktury, co stoi w sprzeczności z ich oczekiwaniami z poprzedniego badania. Ocena ZZK za I kw. 2014 wg rozmiarów badanych firm, nie po raz pierwszy dokumentuje brak istotnych różnic dla firm w zależności od wielkości zatrudnienia.

Nowość - Zegar Koniunktury na Twojej stronie www

Nowością portalu ZegarBiznesu.pl jest udostępnienie Zegara Koniunktury jako widgetu do zainstalowania na własnej stronie www. Bezpłatnie i w prosty sposób (przez wpisanie wygenerowanego kodu - podobnie jak filmiki na YouTube) każdy może zamieścić działającą miniaturkę Zegara Biznesu na swojej stronie czy portalu internetowym. Można wybrać konkretne parametry, jakie ma wskazywać Zegar - np. tyko handel albo tylko konkretny podregion.

ZPSB zaprasza także nowe firmy do badań Zegara. Aby dołączyć, wystarczy zgłosić firmę na portalu ZegarBiznesu.pl. Ankiety - raz na kwartał - wypełniają menedżerowie firm przez Internet. Ankieta jest krótka i nie są zbierane żadne wrażliwe dane. Zachęcamy, bo to niepowtarzalna szansa, aby mieć swój udział w rozwijaniu innowacyjnego na skalę Polski narzędzia ekonomicznego.

Źródło: Zachodniopomorska Szkoła Biznesu w Szczecinie

Projekt ZegarBiznesu.pl Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Szczecinie to efekt współpracy z firmą konsultingową BTC sp. z o.o. Na Zegarze Biznesu łatwo jest sprawdzić, w jakiej fazie cyklu koniunkturalnego znajduje się gospodarka. Tarcza Zegara podzielona jest na ćwiartki, obrazujące fazy cyklu koniunkturalnego: rozkwit, spowolnienie, kryzys i ożywienie. Proces zmian w koniunkturze przebiega odwrotnie do ruchu wskazówek tradycyjnego zegara, czyli "obraca się w lewo". Określając obszar, gdzie znajduje się wskaźnik, odczytujemy nastroje panujące w regionalnej gospodarce. Wybierając interesujące nas sektory usług lub przemysłu, czy określając podregiony albo wielkość zatrudnienia - możemy sprawdzić szczegółowo kondycję oraz prognozy dla firm z wybranego sektora czy okresu. Obok Zachodniopomorskiego Zegara Koniunktury, portal jest także m.in. źródłem aktualnej wiedzy o gospodarce i przedsiębiorczości w Szczecinie i regionie. Posiada grono stałych felietonistów ze świata nauki, biznesu oraz publicystyki, regularnie komentujących tam sytuację gospodarczą regionu i jej najważniejszych sektorów.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. ZegarBiznesu.pl jest objęty honorowym patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.

Zachodniopomorska Szkoła Biznesu w Szczecinie - założona w 1993 roku, jest jedną z pierwszych prywatnych uczelni w Polsce. To też największa prywatna instytucja edukacyjna na Pomorzu Zachodnim. Prowadzi studia na 5 kierunkach, w językach polskim i angielskim, przygotowujących kadry menedżerskie dla nowoczesnej gospodarki. Proponuje też studia w systemie e-learning. Uczelnia prowadzi ponadto studia podyplomowe oraz Executive MBA. W ramach ZPSB od 1997 r. działa Centrum Rozwoju Biznesu, którego celem jest wsparcie rozwoju gospodarki regionu. W tym obszarze uczelnia prowadzi liczne projekty rozwojowe i badawcze o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim, a także realizuje wiele projektów unijnych i międzynarodowych. www.zpsb.pl

 

Udostępnij artykuł: