Wakacje 2021: najtańsze oferty wyjazdowe i bilety lotnicze, jakie ubezpieczenie warto wykupić

Finanse osobiste

Trwające szczepienia dają nadzieję, że tegoroczne wakacje będą już normalne. Nie brakuje ofert wycieczek zagranicznych na okres od kwietnia do października. Największym powodzeniem cieszą się wakacje w Grecji, Turcji i Bułgarii. 6-dniowe wyjazd można kupić już od niespełna 400 zł ‒ podkreślają eksperci z rankomat.pl.

Europa, mapa
Fot. stock.adobe.com / Noris Cocci

Trwające szczepienia dają nadzieję, że tegoroczne wakacje będą już normalne. Nie brakuje ofert wycieczek zagranicznych na okres od kwietnia do października. Największym powodzeniem cieszą się wakacje w Grecji, Turcji i Bułgarii. 6-dniowe wyjazd można kupić już od niespełna 400 zł ‒ podkreślają eksperci z rankomat.pl.

Eksperci prognozują, że tegoroczne wakacje będą już podobne do tych, które znamy z poprzednich lat, choć nie obejdzie się bez reżimu sanitarnego, zachowywania dystansu czy nawet konieczności przedstawienia tzw. paszportu medycznego, czyli zaświadczenia o zaszczepieniu.

Dlatego eksperci rankomat.pl przeanalizowali oferty największych polskich biur podroży ‒ Itaki, TUI oraz Rainbow. Sprawdzili ceny i popularność poszczególnych kierunków oraz przyjrzeli się ofertom linii lotniczych na wiosnę i lato 2021.

Europa na topie

W trendach i najbardziej popularnych kierunkach pojawiają się głównie Turcja, Grecja oraz Bułgaria. Powodzeniem cieszą się także wakacje w Egipcie oraz Hiszpanii.

Potwierdzają to również eksperci z branży turystycznej ‒ Marta Knasiecka, autorka bloga Specjalistka od wakacji, na swoim Instagramie przedstawiła wyniki rozmów z agentami, z których wynika że w 2021 roku królować będą wyjazdy do Turcji.

6-dniowy pobyt w jednym z kurortów na greckim Półwyspie Chalcydyckim to koszt 389 zł za osobę

Na podium znalazły się też Grecja i Bułgaria. Niepewna sytuacja na świecie sprawia, że klienci biur podróży rzadziej decydują się na wyjazdy daleko poza Europę.

Najtaniej w Bułgarii i Grecji

Dzięki promocjom typu first minute i trudnej sytuacji w branży, wycieczki można znaleźć w naprawdę atrakcyjnych cenach. 6-dniowy pobyt w jednym z kurortów na greckim Półwyspie Chalcydyckim to koszt 389 zł za osobę. W cenie znajduje się pobyt w dwuosobowym pokoju oraz śniadania.

W takiej samej cenie można zakupić 8-dniowe wakacje w Bułgarii, w Primorsku nad Morzem Czarnym z zakwaterowaniem w pokoju dwuosobowym oraz ze śniadaniami.

Do tanich kierunków można zaliczyć także Chorwację. 6 dni na Półwyspie Istria w apartamencie dwuosobowym oferowanych jest już od 478 zł za osobę.

Nieco drożej jest w na Riwierze Czarnogórskiej. W Budvie za 6 noclegów w dwuosobowym pokoju ze śniadaniami trzeba zapłacić 489 zł od osoby.

Listę tanich kierunków zamyka Słowenia. 6-dniowy wyjazd do Portorož (pokój dwuosobowy ze śniadaniami) to koszt 619 zł.

Czytaj także: Właściciele hoteli już myślą o tym, jak szybko odzyskać klientów, także zagranicznych

Tanie loty na wakacje i nie tylko

Pandemia sprawiła, że wiele połączeń lotniczych zostało wstrzymanych.

Branża próbuje się nieco odkuć, oferując szereg tanich połączeń w granicach Europy.

Najtaniej można kupić bilety lotnicze na Ukrainę ‒ połączenie z krakowskich Balic do Charkowa kosztuje zaledwie 45 zł

Turyści z Polski w okresie od czerwca do września mogą znaleźć naprawdę atrakcyjne oferty. Eksperci rankomat.pl przyjrzeli się najkorzystniejszym cenowo połączeniom, analizując oferty w wyszukiwarkach lotów takich jak esky.pl czy tanie-loty.com.pl.

Najtaniej można kupić bilety lotnicze na Ukrainę ‒ przykładowo połączenie z krakowskich Balic do Charkowa kosztuje zaledwie 45 zł.

Do tanich kierunków można zaliczyć również Skandynawię ‒ loty do Oslo i Sztokholmu z Gdańska można znaleźć poniżej 100 zł.

Za 110 zł można polecieć z Warszawy do Barcelony oraz Wiednia.

Czytaj także: Linie lotnicze – powrót rynku do stanu sprzed pandemii dopiero za trzy lata

Ubezpieczenie na niepewne czasy

Wyjazd czy bilet zakupiony z dużym wyprzedzeniem warto ubezpieczyć od kosztów rezygnacji. Zachorowanie na Covid-19 może spowodować, że podróż będzie niemożliwa. W razie rezygnacji biuro podróży lub linia lotnicza ma prawo do zwrotu tylko części kosztów, potrącając stosowny, ustalony w umowie procent za odwołanie wyjazdu.

Ochroną można objąć bilety, noclegi na wyjazdy i wydarzenia, jak również całe wycieczki. Trzeba jednak pamiętać, że ubezpieczenie tego typu musi być zakupione odpowiednio wcześniej

Przykładowo, rezygnując z wycieczki na dzień przed podróżą organizator ma prawo zwrócić tylko 5% całej kwoty. Przed taką stratą można się zabezpieczyć, wykupując stosowne polisę ‒ od kosztów rezygnacji.

‒ Ochroną można objąć bilety, noclegi na wyjazdy i wydarzenia, jak również całe wycieczki. Trzeba jednak pamiętać, że ubezpieczenie tego typu musi być zakupione odpowiednio wcześniej ‒ najlepiej od razu po dokonaniu pierwszej wpłaty za bilet czy wyjazd ‒ mówi Robert Pelczar, ekspert ds. ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl

‒ Cena polisy ustalana jest w oparciu o koszt podróży. Przykładowo, wycieczkę o wartości 1000 zł można ubezpieczyć już od 28 zł ‒ dodaje.

W razie choroby czy innego losowego zdarzenia, jak np. kradzież samochodu, wyznaczenie terminu rozpoczęcia pracy, egzaminu czy rozprawy sądowej ubezpieczyciel zwróci koszty rezygnacji potrącone sobie przez organizatora wyjazdu.

Czytaj także: Koronawirus w Polsce: czy branża turystyczna doczeka wakacji?

Źródło: Rankomat.pl
Udostępnij artykuł: