Wakacje kredytowe: UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające wobec 26 banków

Z rynku

Tomasz Chróstny
Tomasz Chróstny Fot. UOKiK

UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające wobec 26 banków w celu sprawdzenia, czy podczas oferowania ustawowych wakacji kredytowych nie dochodzi do nieprawidłowości - poinformował urząd w komunikacie.

.@UOKiKgovPL wszczął postępowanie wyjaśniające wobec 26 banków w celu sprawdzenia, czy podczas oferowania ustawowych wakacji kredytowych nie dochodzi do nieprawidłowości #UOKiK #banki #WakacjeKredytowe

UOKiK przypomniał, że jednym z przyjętych w tarczy antykryzysowej 4.0. rozwiązań jest możliwość zawieszenia wykonywania umowy kredytowej, tzw. „ustawowe wakacje kredytowe”, które dają konsumentom prawo do zawieszenia spłaty kredytu na okres do 3 miesięcy, bez naliczania odsetek i innych opłat. Z tego rozwiązania może skorzystać osoba, która w wyniku pandemii straciła pracę lub inne główne źródło dochodu.

Czytaj także: COVID-19: wszystko, co warto wiedzieć o nowych, ustawowych wakacjach kredytowych >>>

„Z sygnałów napływających do UOKiK m.in. od stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu wynika, że banki mogą utrudniać lub wręcz uniemożliwiać konsumentom skorzystanie z tego prawa. Konsument zwracający się do banku z prośbą o udzielenie ustawowych wakacji kredytowych, nawet jeśli spełnia warunki, może nie otrzymywać propozycji skorzystania z tego rozwiązania oraz pełnej informacji o warunkach zawieszenia spłaty rat. Według sygnałów, które do nas docierają, może on nie otrzymywać jakiejkolwiek informacji ani potwierdzenia warunków zawieszenia wykonywania umowy, jest jednak nakłaniany do skorzystania wyłącznie z bankowego memorandum” – poinformował prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Czytaj także: Wakacje kredytowe: termin składania wniosków przedłużony do końca września >>>

Z informacji UOKiK wynika, że w wielu przypadkach konsumenci otrzymują w bankach wyłącznie ofertę skorzystania z bankowego, kosztownego memorandum kredytowego także wówczas, gdy zwracają się o ustawowe, darmowe wakacje kredytowe i spełniają ustawowe kryteria do ich udzielenia.

„Wszcząłem postępowanie wyjaśniające w tej sprawie – sprawdzimy w nim, czy w warunkach oferowania ustawowych wakacji kredytowych oraz w sposobie informowania o tym rozwiązaniu przez 26 banków dochodzi do wspomnianych nieprawidłowości. Jeśli niepokojące informacje przekazane do urzędu się potwierdzą, będę wyciągał konsekwencje prawne wobec tych banków, które oferując korzystne dla siebie rozwiązania, naruszyły interes i prawa konsumentów” – poinformował prezes UOKiK.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: