Wakacyjny budżet: na wypoczynek Polak wyda w 2018 roku średnio 2 700 zł

Finanse osobiste

Przeszło 40% Polaków przyznaje, że planuje wyjazdy wakacyjne, wynika z najnowszego cyklicznego badania Providenta. Odpoczynek będzie trwał najczęściej nie dłużej niż 2 tygodnie, a na jego sfinansowanie planujemy przeznaczyć średnio 2 700 zł. Zagranica to główny kierunek wyjazdu wakacyjnego dla singli, zaś rodziny w większości wybierają polskie morze.

Leżaki na plaży
Fot. Pixabay.com

Przeszło 40% Polaków przyznaje, że planuje wyjazdy wakacyjne, wynika z najnowszego cyklicznego badania Providenta. Odpoczynek będzie trwał najczęściej nie dłużej niż 2 tygodnie, a na jego sfinansowanie planujemy przeznaczyć średnio 2 700 zł. Zagranica to główny kierunek wyjazdu wakacyjnego dla singli, zaś rodziny w większości wybierają polskie morze.

Wakacyjny budżet: na wypoczynek Polak wyda w 2018 roku średnio 2 700 zł

Jak wynika z Barometru Providenta, 38% badanych planuje urlop nie dłuższy niż dwa tygodnie, a jedynie 5% respondentów będzie mogło cieszyć się wypoczynkiem powyżej 14 dni. Są to głównie osoby młode, do 24. roku życia. Jednak nie wszyscy z nas gdzieś wyjadą. Wypoczynku w planach nie mają głównie osoby starsze i w wieku 40-59 lat, a także osoby w gorszej sytuacji finansowej i często o niższym wykształceniu."Główny powód pozostawania w domu to trudności finansowe - tak deklaruje 56% badanych. Co ciekawe, nie jest to powód wymieniany tylko przez jedną homogeniczną grupę wiekową czy ekonomiczną. Tylko nieco częściej deklarowany jest wśród osób samotnych lub posiadających jedno dziecko, a także seniorów. Niestety, aż co piąta osoba nie będzie mogła zażyć letniego odpoczynku z powodów zdrowotnych. A część z nas po prostu nie odczuwa takiej potrzeby, tak deklarują zwłaszcza seniorzy. To nie jedyne powody - niemal co dziesiąty badany ma trudności z wzięciem urlopu w pracy, planuje remont lub ciążą na nim obowiązki rodzinne, uniemożliwiające mu skorzystanie z letniej aury" - powiedziała ekspert ds. badań rynkowych w Provident Polska Anna Karasińska, cytowana w komunikacie.

Największe wydatki poniosą rodziny z dziećmi

Wyjazdy wakacyjne to spory wydatek i niemałe obciążenie dla większości budżetów domowych. Mimo dość dobrej kondycji finansowej Polaków w tym sezonie zamierzamy wydać mniej na letnie wypady niż przed rokiem. 40% Polaków wyda na ten cel średnio 2 732 zł. Największe wydatki poniosą rodziny z dziećmi - średnio 3 000 zł, a najmniej seniorzy i osoby wychowujące samotnie jedno dziecko - średnio 1 100 zł, podano również."By udźwignąć ciężar takiego wydatku, co drugi Polak musi odpowiednio wcześniej zacząć odkładać środki na urlop. Blisko połowa badanych zaczyna oszczędzać pół roku przed zaplanowanym wyjazdem, 41% już rok wcześniej, a tylko co czwarty Polak przyznaje, że pokryje koszty z bieżących dochodów bez konieczności odkładania. Najmłodsi respondenci, do 24 roku życia, mogą się jeszcze cieszyć finansowaniem wakacji przez rodziców. Co warte podkreślenia, w grupie osób tzw. sponsorowanych, poza młodymi, zaczynają pojawiać się także seniorzy, o wypoczynek których zadba ktoś z bliskich osób" - czytamy dalej.

Polacy wybierają Bałtyk

"Wielu z nas jest przekonanych, że na wakacje muszą oszczędzać ludzie mniej zamożni, którym trudno jest pokryć koszty wyjazdu z bieżącej pensji. A jednak, co interesujące i zaskakujące, to właśnie osoby zamożne oszczędzają najczęściej na wyjazd, zaś osoby o niższych dochodach starają się pokrywać koszty związane z wyjazdami letnimi z bieżących dochodów. Może się to wiązać z bardziej aspiracyjnym celem podróży wśród osób zamożniejszych, np. w egzotyczne miejsca bądź oczekiwanym wyższym standardem samego wypoczynku" – podkreśliła kierownik biura prasowego i komunikacji zewnętrznej w Provident Polska Karolina Łuczak.W kierunkach wakacyjnych dominuje polskie morze - wybiera go 34% badanych, a zdecydowaną większość stanowią rodziny. Single preferują wyjazdy zagraniczne. Znacznie mniejszą popularnością cieszą się polskie góry - 23% oraz agroturystyka 14%. Nadal najmniej atrakcyjne są dla Polaków Mazury, na które wskazało jedynie 8% respondentów (to o 1 pkt proc. więcej niż przed rokiem), podsumowano."Barometr Providenta" to cykliczne badanie Polaków, które pozwala na lepsze zrozumienie zachowań i decyzji finansowych konsumentów. Badanie zrealizował PBS w dniach 25-27.05.2018 r. na ogólnopolskiej próbie n=1000 Polaków w wieku 15+.

Źródło: ISBnews

Udostpnij artyku: