Walentynki – jak świętować, żeby nie zbankrutować?

Finanse i gospodarka

Komplet biżuterii i piękny bukiet kwiatów dla kobiety, eleganckie perfumy dla mężczyzny, a na koniec wystawna kolacja w eleganckiej restauracji lub randka w kinie – tak wyobrażamy sobie idealny walentynkowy wieczór. A przynajmniej tak widzą go właściciele sklepów, restauracji, kin i kwiaciarni, namawiając nas co roku na coraz większe wydatki.

Komplet biżuterii i piękny bukiet kwiatów dla kobiety, eleganckie perfumy dla mężczyzny, a na koniec wystawna kolacja w eleganckiej restauracji lub randka w kinie – tak wyobrażamy sobie idealny walentynkowy wieczór. A przynajmniej tak widzą go właściciele sklepów, restauracji, kin i kwiaciarni, namawiając nas co roku na coraz większe wydatki.

Zazwyczaj ulegamy reklamowej presji, a potem okazuje się, że niepotrzebnie wydaliśmy za dużo. Firma wonga.com, oferująca komfortowe pożyczki przez Internet, we współpracy z ekspertem Tomaszem Jaroszkiem, przygotowała porady podpowiadające jak oszczędnie spędzić walentynki. Wskazówki są elementem autorskiej kampanii Kapitalni.org, mającej na celu promowanie dobrych zasad zarządzania budżetem domowym wśród osób korzystających z Internetu i dokonujących transakcji online.

1.Prezenty kupuj wcześniej, za granicą lub przez internet…

Walentynkowe prezenty dla drugiej połówki wcale nie muszą być drogie. Wystarczy, że pomyślimy o nich dużo wcześniej. Polujmy na okazję podczas Black Friday albo skorzystajmy z zimowych wyprzedaży zaraz po świętach Bożego Narodzenia.  Możemy też poszukać prezentu podczas wakacji za granicą. Na każdej wycieczce, czy urlopie skupiamy się na pamiątkach z wyjazdu, a przecież równie dobrze możemy kupić naprawdę ciekawy walentynkowy upominek, który poczeka na tę romantyczną okazję kilka miesięcy. Tysiące tanich i oryginalnych prezentów znaleźć można także w internecie - na stronach zagranicznych serwisów zakupowych i sklepów. Pamiętajmy, żeby kupować je z co najmniej kilkutygodniowym wyprzedzeniem – na paczkę z Azji bądź Ameryki Północnej możemy czekać nawet powyżej miesiąca.

2.  …albo zrób je sam

Kolejna para kolczyków albo dwudziesty krawat do kolekcji? Zamiast wydawać pieniądze na prezenty, które zalegają w szafie, w tym roku postaw na własnoręcznie wykonane upominki! Wystarczy zebrać kilka Waszych romantycznych zdjęć, wywołać je i zrobić z nich mini-album, a uśmiech na twarzy partnera gwarantowany. Jeśli chcemy jeszcze bardziej zaskoczyć ukochaną osobę i mamy na to nieco większy budżet, to na podstawie naszego zdjęcia, możemy zamówić komiks lub nawet namalować obraz. W Internecie znajdziemy tysiące ogłoszeń artystów, którzy chętnie wykonają dla nas taki projekt. Oryginalne pomysły mają większą wartość sentymentalną niż najdroższa biżuteria!

3. Zostań w domu…

W której restauracji byliśmy w ubiegłym roku? Na jaki film poszliśmy do kina dwa lata temu? Jeżeli zamiast wspólnych chwil pamiętasz tylko liczbę zer na rachunku, tym razem zostań w domu! Twoja druga połówka z pewnością bardziej doceni twoje kulinarne starania niż dania najlepszego szefa kuchni. Jeżeli czujesz, że gotowanie jest ponad Twoje siły (i umiejętności), alternatyw na szczęście nie brakuje. Wieczór gier planszowych, maraton filmowy, a dla singli wspólne świętowanie z przyjaciółmi? Tegoroczne walentynki będą niezapomniane!

4. …albo idź na nietypową randkę

Kto powiedział, że walentynkowe wyjście musi sporo kosztować? Zamiast iść do kina czy restauracji, zróbcie razem coś romantycznego! Może spacer śladami pierwszej randki? Właśnie tego typu wyjścia wywołują najwięcej radości i są źródłem romantycznych wspomnień.

Bardzo łatwo jest ulec walentynkowemu szaleństwu. Nie dajmy się jednak zwieść marketingowym sztuczkom. W miłości nie chodzi przecież o to, żeby wydawać pieniądze. Najlepszym prezentem jest wspólnie spędzony czas!

Materiały filmowe na ten temat można znaleźć pod poniższymi linkami:

http://infowire.pl/attachment/308727/804198/kreatywna_milos_c_/
http://infowire.pl/attachment/308727/804199/tomasz_jaroszek/

Źródło: Kapitalni.org

Udostępnij artykuł: