Walentynki: Polacy w związkach rzadziej mają wspólne konto, częściej finansowe sekrety

Finanse osobiste

Co piąty Polak będący w związku nie posiada wspólnego konta, a blisko co czwarty jest skłonny trzymać w tajemnicy przed partnerem część swoich wydatków, wynika z międzynarodowego badania "Finansowy Barometr ING".

Zakochana para trzymająca balony w kształcie serca
Fot. Pixabay.com

Co piąty Polak będący w związku nie posiada wspólnego konta, a blisko co czwarty jest skłonny trzymać w tajemnicy przed partnerem część swoich wydatków, wynika z międzynarodowego badania "Finansowy Barometr ING".

#ING: co piąty Polak będący w związku nie posiada wspólnego konta, a blisko co czwarty jest skłonny trzymać w tajemnicy przed partnerem część swoich wydatków #walentynki #FinansowyBarometrING

Najpopularniejszy w Europie model zarządzania finansami w związku to posiadanie wspólnego konta bankowego, z którego finansowane są wspólne wydatki, oraz kont indywidualnych - na własne potrzeby partnerów. W Polsce, podobnie jak w innych krajach Europy, około połowa par zarządza pieniędzmi w ten sposób.

Polacy na tle Europy rzadziej rezygnują z kont indywidualnych

"Polacy na tle Europy wydają się jednak bardziej powściągliwi w sprawach wspólnych finansów. Rzadziej decydują się na rezygnację z kont indywidualnych oraz częściej deklarują, że nie posiadają wspólnego konta. Mieszkańcy Polski wykazują stosunkowo dużą gotowość do utrzymywania w tajemnicy przed partnerem spraw finansowych, takich jak niektóre wydatki, długi czy oszczędności (23%). Większą gotowość to trzymania takich tajemnic w Polsce wykazują mężczyźni (26%) od kobiet (19%)" - czytamy w komunikacie.

Większe przyzwolenie na finansowe sekrety tylko w Turcji

W Europie większym od Polaków przyzwoleniem do posiadania finansowych sekretów w związku charakteryzują się tylko Turcy.Polacy najczęściej we wszystkich badanych krajach zgadzają się z poglądem, że warto regularnie omawiać kwestie finansowe z partnerem, uznając, że jest to pożyteczne z punktu widzenia finansów - uważa tak 82% badanych.

Finansowy Barometr ING to cykliczne badanie Grupy ING, badające zachowania i postawy konsumentów wobec zagadnień finansowych w Polsce i na świecie. Badanie zostało przeprowadzone w październiku 2017 r. w 13 krajach: Polska, Austria, Belgia, Czechy, Francja, Hiszpania, Holandia, Luksemburg, Niemcy, Rumunia, Turcja, Wielka Brytania, Włochy. W badaniu wzięło udział 12794 respondentów, w tym 1002 z Polski.

Źródło: ISBnews

Udostępnij artykuł: