Walka ze smogiem. Preferencyjne kredyty i ekopożyczki w Banku Ochrony Środowiska

Z rynku

Rząd rozpoczyna zdecydowane działania na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przeznaczy na antysmogowe projekty około 10 mld zł. Spora część tych środków zostanie przeznaczona na finansowanie projektów realizowanych wspólnie z Bankiem Ochrony Środowiska.

Siedziba BOŚ Banku w Warszawie
By Fermina - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26882867

Rząd rozpoczyna zdecydowane działania na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przeznaczy na antysmogowe projekty około 10 mld zł. Spora część tych środków zostanie przeznaczona na finansowanie projektów realizowanych wspólnie z Bankiem Ochrony Środowiska.

#NFOŚiGW przeznaczy na antysmogowe projekty ok. 10 mld zł. Spora część tych środków zostanie przeznaczona na finansowanie projektów realizowanych wspólnie z #BOŚ #ekologia @BOS__Bank

– Od 1991 r. na zadania związane z ochroną atmosfery udzieliliśmy kredytów o łącznej wartości 12,6 mld zł. Bank wspiera działania termomodernizacyjne, wymiany kotłów oraz instalacje odnawialnych źródeł energii udzielając ekopożyczek, kredytów komercyjnych oraz preferencyjnych. Z uwagi na wciąż wysokie poziomy zanieczyszczenia atmosfery w polskich miastach w najbliższym czasie będziemy jeszcze aktywniej działać na rzecz zmniejszania smogu i promować zapobiegające mu rozwiązania. W najbliższych latach prognozujemy wzrost zainteresowania finansowaniem zadań związanych z ochroną powietrza – mówi Bogusław Białowąs, prezes zarządu Banku Ochrony Środowiska.

Polska należy do grona krajów o najgorszej jakości powietrza

Premier Mateusz Morawiecki ogłaszając start programu „Smog STOP”, podkreślał, że czystsze powietrze w Polsce jest jednym z priorytetów jego rządów. Obecnie Polska należy do grona krajów o najgorszej jakości powietrza. Na liście Światowej Organizacji Zdrowia znajdują się aż 33 polskie z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. Mimo, że za stan powietrza często obwinia się natężony ruch samochodowy to emisja zanieczyszczeń wynika przede wszystkim z ogrzewania domów za pomocą węgla i materiałów opałowych złej jakości, w tym także toksycznych odpadów z tworzyw sztucznych.

70% domów jednorodzinnych ogrzewanych jest węglem

Według raportu Instytutu Ekonomii Środowiska w Polsce, aż 3,8 mln czyli 70% domów jednorodzinnych ogrzewanych jest węglem, w tym ok. 1,5 mln kotłów to stare kotły zasypowe, z których 2/3 ma 10 lat lub więcej. Pierwszym krokiem do znaczącej poprawy powietrza musi być ich wymiana na nowoczesne urządzenia lub zmiana dotychczasowego systemu ogrzewania na mniej emisyjny np. ogrzewanie gazowe. Proces wymiany jest szczególnie ważny ze względu na długą żywotność instalacji grzewczych w gospodarstwach domowych. Wymienione teraz piece będą użytkowane przez kilka do kilkunastu lat. W planowaniu inwestycji powinno wziąć się pod uwagę najbardziej przyjazne dla środowiska dostępne rozwiązania.Między innymi na te działania jak i na tworzenie i wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii NFOŚiGW przeznaczy do 2020 r. około 10 mld zł. Tak jak dotychczas część z tych środków zostanie wykorzystana w realizowanych od ponad 27 lat przez Bank Ochrony Środowiska ekopożyczkach i kredytach preferencyjnych na cele związane z ochroną atmosfery.

– Kredyty realizowane wspólnie z NFOŚiGW i WFOSiGW charakteryzują się niższym oprocentowaniem, lub możliwością spłaty części zadłużenia przez donatora. Przykładowo w jednym z oferowanych  przez Bank Ochrony Środowiska rozwiązań: „Ekokredycie z dopłatami” przeznaczonym m.in. na wymianę pieców i kotłów oraz energooszczędne urządzenia grzewcze istnieje możliwość uzyskania dopłaty w wysokości nawet 40 proc. kosztów. W ekopożyczkach obniżamy oprocentowanie osobom, które w ciągu 3 miesięcy od daty podpisania umowy dostarczą faktury za zakup przyjaznych środowisku urządzeń, w tym instalacji do ogrzewania lub termoizolacji. Przy konieczności wsparcia finansowego takich rozwiązań BOŚ jest bankiem pierwszego wyboru­ – mówi Konrad Raczkowski, wiceprezes zarządu Banku Ochrony Środowiska.Do tej pory wartość inwestycji proekologicznych wykonanych od 1991 r. do końca 2017 r., współfinansowanych kredytami inwestycyjnymi w BOŚ w dziedzinie ochrony atmosfery wyniosła ponad 37 mld zł. Według prognoz w najbliższych latach wartości rządowych i prywatnych projektów na ten cel również będą wysokie. Rozwiązanie problemu smogu jest związane z koniecznością inwestycji, której efekty w postaci polepszenia jakości życia mieszkańców oraz zmniejszenia zanieczyszczenia atmosfery odczujemy za kilka lat.

Źródło: Informacja prasowa BOŚ Banku

Udostępnij artykuł: