ZUS: waloryzacja kont ubezpieczonych ze składkami emerytalnymi zakończona

Finanse osobiste / Mój plan emerytalny

Po czerwcowej waloryzacji stany kont ubezpieczonych, zawierające składki na ubezpieczenie emerytalne, wzrosły o 5,41 proc. Kapitał na kontach zwiększył się łącznie o niemal 164 mld zł – poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Napis ZUS zrobiony z pieniędzy
Fot. stock.adobe.com/Kange Studio

Po czerwcowej waloryzacji stany kont ubezpieczonych, zawierające składki na ubezpieczenie emerytalne, wzrosły o 5,41 proc. Kapitał na kontach zwiększył się łącznie o niemal 164 mld zł – poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Co roku 1 czerwca ZUS rozpoczyna waloryzację środków zgromadzonych na kontach i subkontach ubezpieczonych, w tym waloryzację kapitału początkowego. Środki rosną wtedy o określony procent.

Łącznie o 163 860 100 735 zł zwiększył się kapitał na kontach ubezpieczonych

Wysokość waloryzacji konta zależy od inflacji (wzrostu cen towarów i usług) i od przypisu składek (wzrostu płac i liczby ubezpieczonych) z poprzedniego roku. Z kolei waloryzacja subkonta to pochodna dynamiki wzrostu PKB z ostatnich 5 lat.

‒ W czerwcu stany kont ubezpieczonych, zawierające składki na ubezpieczenie emerytalne, wzrosły o 5,41 proc., a stany subkont wzrosły o 5,23 proc. Łącznie o 163 860 100 735 zł zwiększył się kapitał na kontach ubezpieczonych – przekazała prof. Gertruda Uścińska.

Czytaj także: Waloryzacja emerytur i rent: o ile wzrosną świadczenia w 2022 roku?

e-Informacja o stanie konta

Dla przykładu osobie, która na koniec stycznia tego roku zgromadziła 450 tys. zł, dopisano w czerwcu 24,3 tys. zł.

‒ Jeśli ktoś dotąd zgromadził 850 tys. zł w postaci składek i kapitału początkowego, to dzięki waloryzacji stan konta tej osoby zwiększył się o prawie 46 tys. zł – dodała prezes ZUS.

Kolejnym krokiem, po wykonaniu waloryzacji rocznych, jest przygotowanie informacji o stanie konta ubezpieczonego (IOSKU) według stanu na 31 grudnia 2020 roku.

W tym roku, tak jak w 2020 roku, zgodnie z ustawą nie będzie akcji wysyłki do ubezpieczonych wersji papierowej informacji. Będzie ona udostępniona w formie elektronicznej na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

Czytaj także: Planowana waloryzacja emerytur może nie ochronić przed wysoką inflacją

Informacja dla płatnika składek

Jak w 2020 roku, ZUS wygeneruje również "Informację o przekazaniu do ZUS raportu informacyjnego przez płatnika składek".

Złożenie tego raportu pozwala płatnikowi na skrócenie przechowywania akt pracowniczych z 50 do 10 lat.

Informację tę Zakład przygotuje tylko dla osób, za które płatnik składek złożył raport informacyjny w 2020 roku.

Udostępnij artykuł: