Warto inwestować w kwalifikacje zawodowe – wyniki badania wynagrodzeń: Goldman Recruitment Salary Survey 2013

Polecamy

Raport "Goldman Recruitment Salary Survey 2013", omawiający wynagrodzenia w polskiej branży finansowej i doradczej, potwierdza tendencje ostatnich lat: mimo kryzysu najlepiej zarabiają wciąż specjaliści z doświadczeniem potwierdzonym międzynarodowymi certyfikatami, skłonni pracować w różnych lokalizacjach i znający więcej niż jeden europejski język obcy.

Raport "Goldman Recruitment Salary Survey 2013", omawiający wynagrodzenia w polskiej branży finansowej i doradczej, potwierdza tendencje ostatnich lat: mimo kryzysu najlepiej zarabiają wciąż specjaliści z doświadczeniem potwierdzonym międzynarodowymi certyfikatami, skłonni pracować w różnych lokalizacjach i znający więcej niż jeden europejski język obcy.

Specjalizująca się w rekrutacjach do sektora finansowego firma Goldman Recruitment przebadała w drugiej połowie 2012 i na początku 2013 roku ponad 4 tys. specjalistów z całej Polski; w powstałym raporcie znalazły się szczegółowe dane o wynagrodzeniach w finansach, księgowości, bankowości, ubezpieczeniach, usługach doradczych i audycie.

Kwalifikacje w finansach w cenie

Niezależnie od profilu zawodowego szansę na lepszą pensję zwiększa znacznie zdobycie międzynarodowych uprawnień. Profesjonaliści mogący poszczycić się certyfikatem ACCA, CIMA czy CIA zarabiają nawet o 80% więcej niż osoby, które dopiero takie kwalifikacje zdobywają. Zgodnie z raportem średnie miesięczne wynagrodzenie brutto dyrektora finansowego legitymującego się ACCA wynosiło w 2012 r. blisko 28 tys. zł, podczas gdy średnia dla tego stanowiska z wyłączeniem tej kwalifikacji była o 40% niższa (16 tys. zł). Kontroler finansowy z tytułem CIMA zarabiał średnio ok. 20 tys. zł, natomiast bez tej kwalifikacji przeciętnie nie więcej niż 10 tys. zł. - Osoby, które zaczynają zdobywać kwalifikacje zawodowe są bardzo często na początku swojej kariery zawodowej, najczęściej z 2 - 4 letnim doświadczeniem. Profesjonaliści, którzy posiadają już certyfikat to z kolei najczęściej osoby, które zdobyły go  kilka lat temu i zajmują kierownicze stanowiska - zauważa Grzegorz Koterwa, Dyrektor Zarządzający w Goldman Recruitment.

130904.salary.01.550x

Zarobki: od Księgowego do konsultanta biznesowego

Najwyższe średnie wynagrodzenie występuje w doradztwie biznesowym i audycie wewnętrznym. Są to obszary, w których cenieni są wysoko wykwalifikowani specjaliści, zespoły są niewielkie, a pracodawca oczekuje od nich gotowości do pracy projektowej i częstych podróży służbowych. Na drugim biegunie, jeżeli chodzi o poziom wynagrodzenia, znajduje się np. księgowość czy bankowość detaliczna. Najczęściej oferowanym przez pracodawców benefitem jest  pokrycie kosztów udziału w kursach i szkoleniach (44% respondentów)  oraz  opieka medyczna (42% respondentów).  Wynagrodzenie  Dyrektora Finansowego czy Kontrolera Finansowego od kilku lat kształtuje się na niezmienionym poziomie nawet z niewielką tendencją spadkową - od kilkunastu miesięcy obserwujemy spadek ofert pracy dla Dyrektorów i Kontrolerów Finansowych, co nie pozostaje bez wpływu na oczekiwania finansowe kandydatów. Jeżeli pojawiają się oferta pracy to zdarza się, że otrzymujemy nawet 400 CV z których znacząca część spełnia kryteria formalne - komentuje Grzegorz Koterwa. Z kolei od blisko dwóch lat obserwujemy rosnące zapotrzebowania na specjalistów od zarządzania ryzykiem informatycznym, zwłaszcza w instytucjach finansowych i w firmach doradczych - dodaje Grzegorz Koterwa z Goldman Recruitment.

130904.salary.02.500x

Księgowi z językami obcymi pilnie poszukiwani

Centra BPO/SSC, które w głównej mierze zajmują się obsługą procesów finansowo-księgowych, rozwijają  się niezwykle dynamicznie. Według szacunków Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych   łączne zatrudnienie w tym sektorze może przekroczyć 115 - 120 tys. pracowników. Księgowi znający oprócz angielskiego przynajmniej jeden język obcy są najbardziej pożądani na rynku pracy  w ramach tej branży. Największym  zainteresowaniem cieszą się języki nordyckie.  Średnie wynagrodzenie w sektorze wykazuje tendencję wzrostową, ale w największym stopniu w obszarach, gdzie występuje deficyt kandydatów z odpowiednimi kwalifikacjami i znajomością języków obcych. - Wynagrodzenie miesięczne, jakie ma szansę otrzymać księgowy z ok. rocznym  doświadczeniem ze znajomością nietypowego języka obcego, zdarza się że przekracza kwotę 6 000 zł brutto, podczas gdy absolwent rachunkowości ze znajomością języka  angielskiego może liczyć średnio na niecałe 3 000 zł brutto komentuje Grzegorz Koterwa z Goldman Recruitment.

Internet wygrywa z prasą

Portale pracy oraz strony konkretnych pracodawców stały się punktami na wirtualnej mapie, gdzie profesjonaliści i absolwenci poszukują  najczęściej informacji o pracodawcach i to niezależnie od wieku. W przypadku osób posiadających maksymalnie do czterech  lat doświadczenia zawodowego odsetek osób poszukujących informacji o pracodawcach w Internecie (78%) jest niewiele  niższy niż w przypadku osób z więcej niż 10-letnim doświadczeniem zawodowym (65%). Z drugiej strony wciąż znaczącym źródłem pozyskiwania informacji są tradycyjne metody, takie jak prasa, rodzina czy znajomi. Z badania wynika, że spory odsetek kandydatów, bo aż blisko 30%, kształtuje swoją opinię o pracodawcach na podstawie informacji otrzymywanych od konsultantów z agencji rekrutacyjnych.

130904.salary.03.500x

 Wśród portali, w których kandydaci szukają ofert pracy i informacji o pracodawcach dominują ogólne: pracuj.pl  oraz gazetapraca.pl, chociaż coraz mocniejszą pozycję zdobywają job boardy specjalistyczne (np. karierawfinansach.pl) oraz agregatory ogłoszeń (np. jobrapido.pl). - Zaletą agregatorów w stosunku do serwisów ogólnych jest - jak sama nazwa wskazuje - gromadzenie wszystkich  ofert pracy, ponieważ importują je z różnych job boardów podczas gdy serwisy specjalistyczne  w porównaniu z agregatorami i portalami ogólnymi zawierają bardziej dopasowany kontent tekstowy pod  kątem użytkownika, wyjaśnia Grzegorz Koterwa z Goldman Recruitment.

130904.salary.04.500x130904.salary.05.550x

Źródło: Goldman Recruitment Salary Survey 2013

Udostępnij artykuł: