Warto przekonać seniora do przelewów telefonicznych

Finanse i gospodarka

Obecnie najwygodniej i najtaniej można zlecić wykonanie przelewu przez Internet. Wiele osób starszych składa jednak wszystkie dyspozycje w bankowych placówkach. Takie osoby mogą jednak zaoszczędzić czas i pieniądze korzystając z bankowości telefonicznej. Z informacji zebranych przez Exandera wynika, że przelewy telefoniczne są kilkukrotnie tańsze niż te zlecane w oddziałach.

W dzisiejszych czasach wykonanie przelewu jest możliwe bez konieczności odwiedzania bankowego oddziału. Tego typu dyspozycje najszybciej i najtaniej można zlecić przez Internet. Jednak wiele osób, zwłaszcza starszych, nie korzysta z bankowości internetowej. Każdorazowo muszą oni udać się do banku. Oprócz poświęconego czasu tracą w ten sposób również pieniądze. Złożenie dyspozycji wykonania przelewu w placówce banku może kosztować nawet 10 zł.

Nawet jeśli ktoś nie korzysta z Internetu nie musi jednak tracić czasu i pieniędzy na składanie dyspozycji w oddziale. W większości banków można to zrobić przez telefon. Zaletą telefonicznych dyspozycji jest nie tylko to, że nie wymagają fizycznej obecności w banku. Zwykle są one również znacznie tańsze niż te składane w placówce.

Dla przykładu w Banku Pekao za przelew zlecony w oddziale trzeba zapłacić 4,99 zł. Gdy jednak poprosimy o jego wykonanie pracownika bankowej infolinii to zapłacimy 2 zł, czyli mniej niż połowę wcześniejszej stawki. Jeśli natomiast złożymy dyspozycję telefonicznie, ale bez pomocy pracownika, lecz w serwisie automatycznym lub smsem to zapłacimy jedynie 0,5 zł. Jest to dokładnie tyle ile kosztuje przelew internetowy.

Należy jednak dodać, że w większości przypadków w serwisie automatycznym czy za pomocą smsa można zlecać jedynie przelewy wcześniej zdefiniowane. W systemie musi być zapisany numer konta odbiorcy, jego imię i nazwisko czy nazwa. Zlecając można zmieniać jedynie kwotę lub tytuł przelewu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby poprosić konsultanta infolinii, aby zdefiniował nam przelewy, które co pewien czas wykonujemy. Dzięki temu w przyszłości będziemy mogli wykonywać je samodzielnie.

Warto też dodać, że przelewy telefoniczne mogą być przydatne nie tylko osobom korzystającym z tradycyjnej bankowości. Również korzystający z komputera i Internetu mogą docenić korzyści płynące z obsługi telefonicznej. Dotyczy to jednak przede wszystkim sytuacji, gdy nie mają możliwości podłączenia się do sieci. Wtedy znacznie łatwiej będzie skorzystać z telefonu niż szukać placówki banku czy kawiarenki internetowej.

Jarosław Sadowski
Analityk firmy Expander

Udostępnij artykuł: