Wdrożenie PSD2 zagrozi cyberbezpieczeństwu sektora bankowego?

Bezpieczne Finanse / Bezpieczny Bank

Wdrożenie dyrektywy PSD2 będzie mieć wpływ na cyberbezpieczeństwo dla sektora bankowego - od wad interfejsów programowania aplikacji (API) po nowe kampanie phishingowe, uważają eksperci firmy Trend Micro.

PSD2
Fot. stock.adobe.com/andranik123

Wdrożenie dyrektywy PSD2 będzie mieć wpływ na cyberbezpieczeństwo dla sektora bankowego - od wad interfejsów programowania aplikacji (API) po nowe kampanie phishingowe, uważają eksperci firmy Trend Micro.

#TrendMicro: wdrożenie dyrektywy #PSD2 będzie mieć wpływ na #cyberbezpieczeństwo dla sektora bankowego - od wad interfejsów programowania aplikacji (#API) po nowe kampanie phishingowe #banki

"Sektor finansowy od dawna jest jednym z najczęściej atakowanych, a wprowadzenie otwartej bankowości zwiększy jeszcze zainteresowanie cyberprzestępców. Pierwsze systemy bankowości elektronicznej obfitowały w podatności, niejednokrotnie łatwe do wykorzystania, np. przesyłanie danych wrażliwych w URL. Wydawać by się mogło, że tak trywialne do wykorzystania luki, zostały już zlikwidowane. Okazuje się, że aż 10 na 52 analizowanych przez Trend Micro aplikacji bankowych w dalszym ciągu przesyła dane wrażliwe w URL. Zatem nie należy zakładać, że zmiany w systemach bankowych, czy też nowe aplikacje tworzone w ramach otwartej bankowości, będą tych podatności pozbawione" - powiedziała sales engineer w Trend Micro Joanna Dąbrowska, cytowana w komunikacie.

Nowe relacje zaufania z fintechami

Klienci, którzy zdecydują się korzystać z usług otwartej bankowości, będą opierali się o nowe relacje zaufania z fintechami, dostawcami o praktycznie znikomym doświadczeniu i wiedzy w przeciwdziałaniu fraudom. Banki na takie zaufanie musiały pracować przez wiele lat, inwestując środki finansowe i olbrzymi nakład pracy w zabezpieczenia. Co również istotne, realizacja transakcji finansowych przez fintechy pozbawi banki istotnej wiedzy o działaniach klienta, która była wykorzystywana w uczeniu systemów antyfraudowych, jak mają identyfikować operacje oszukańcze, wskazała firma."W 2020 r. cyberprzestępcy wezmą sobie za cel dostawców usług zarządzanych, aby za ich pośrednictwem atakować jednocześnie wiele organizacji. Będą chcieli nie tylko kraść wartościowe dane przedsiębiorstw i ich klientów, lecz również instalować szkodliwe oprogramowanie w celu dokonywania sabotażu w inteligentnych fabrykach oraz wyłudzania pieniędzy za pomocą oprogramowania ransomware" - czytamy w komunikacie.Czytaj także: Czy PSD2 i TPP osłabią dominację banków w Polsce?

"Wszystko wskazuje na to, że uwaga hakerów będzie coraz częściej skierowana na dane firmowe przechowywane w chmurze. Często w przypadkach ataku stosuje się metody, takie jak wstrzykiwanie kodu, błędy deserializacji, ataki cross-site scripting i wykonywanie niebezpiecznych zapytań SQL. Cyberprzestępcy będą uderzać bezpośrednio w operatorów chmur lub atakować w tym celu biblioteki innych firm" - czytamy dalej.Czytaj także: Tylko banki mają środki, kompetencje i wiedzę, żeby stawić czoła cyberprzestępcom >>>Organizacje stosujące metodykę DevOps wykorzystują w coraz większym stopniu kod pochodzący z publicznych repozytoriów oraz firm zewnętrznych, co w roku 2020 i latach następnych będzie wiązało się z coraz większym ryzykiem w obszarze bezpieczeństwa IT i biznesu. Możliwość wykorzystania skompromitowanych komponentów kontenerów i bibliotek w środowiskach bezserwerowych i mikrousług stanowi nowe, istotne zagrożenie, a tradycyjne procedury zabezpieczające nie spełnią w tym przypadku swojego zadania, podkreślają eksperci firmy."W nowym roku pojawi się też stosunkowo nowy rodzaj zagrożenia łańcucha dostaw związany ze zdalnymi pracownikami, którzy narażają sieć przedsiębiorstwa na ryzyko z powodu słabego zabezpieczenia połączeń Wi-Fi. Cyberprzestępcy mogą też włamywać się do firmowych sieci za pośrednictwem urządzeń gospodarstwa domowego podłączonych do internetu" - wskazali także.

Zalecenia dla firm

W tym dynamicznie zmieniającym się środowisku zagrożeń Trend Micro zaleca firmom:• przeprowadzanie dokładniejszej analizy due diligence u operatorów chmur i dostawców usług zarządzanych;• regularną ocenę firm zewnętrznych pod kątem podatności (luk w zabezpieczeniach) i ryzyka;• inwestowanie w narzędzia zabezpieczające, które umożliwią skanowanie w poszukiwaniu luk w zabezpieczeniach i szkodliwego oprogramowania w komponentach innych firm;• rozważenie użycia narzędzi do zarządzania bezpieczeństwem w chmurze (ang. Cloud Security Posture Management CSPM), które zmniejszają ryzyko błędów spowodowanych nieprawidłową konfiguracją;• przegląd zasad bezpieczeństwa dotyczących pracowników pracujących zdalnie lub w domu, podsumowano w materiale.Trend Micro z siedzibą w Japonii to czołowa globalna firma bezpieczeństwa IT. Jest notowana na Tokyo Stock Exchange.
Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: