Wg prezesów firm sytuacja gospodarcza na świecie pogorszy się

28 proc. przedsiębiorców oczekuje, że ich dochody zdecydowanie wzrosną w tym roku - wynika z raportu "CEO Survey 2012" przygotowanego przez PwC. Blisko połowa widzi na to szanse, ale niewielkie. Co trzecia firma zamierza w tym roku zwiększyć zatrudnienie.

28 proc. przedsiębiorców oczekuje, że ich dochody zdecydowanie wzrosną w tym roku - wynika z raportu "CEO Survey 2012" przygotowanego przez PwC. Blisko połowa widzi na to szanse, ale niewielkie. Co trzecia firma zamierza w tym roku zwiększyć zatrudnienie.

Według corocznego badania PwC nastroje przedsiębiorców pogorszyły się w porównaniu do ubiegłego roku.

- Większość prezesów globalnych i polskich uważa, że sytuacja gospodarcza na świecie pogorszy się w ciągu następnych 12 miesięcy - mówi prezes PwC w Polsce, Olga Grygier-Siddons.

Mimo to wierzą, że ich firmy poradzą sobie ze spowolnieniem gospodarczym.

- Gros prezesów globalnych uważa, że pomimo tych trudności gospodarczych poradzą sobie i oczekują, ze ich firmy będą osiągać wyższe przychody w tym roku. Ten optymizm jest niższy u naszych prezesów. Tylko 28 proc. ankietowanych uważa, że ich przychody będą rosnąć, co odbiega od tej średniej globalnej - przytacza wyniki raportu prezes PwC.

Polskich przedsiębiorców najbardziej niepokoi sytuacja w naszym najbliższym otoczeniu, czyli kryzys w strefie euro. Ponadto obawiają się dużych wahań kursowych na rynku walutowym oraz agresywnego działania konkurencji.

- Niepewność nie jest dobra dla biznesu. Nawet najgorsza pewność jest lepsza, bo prezesi, zarządy potrafią przygotować plan i poradzić z tym sobie. Dopóki niepewność będzie istniała, może być nam trudno - mówi Olga Grygier-Siddons.

Z raportu PwC wynika, że mimo niestabilnej sytuacji ponad połowa globalnych prezesów chce w tym roku zwiększyć zatrudnienie. W Polsce zamiar taki ma 30 proc. ankietowanych. Prawie tyle samo przedsiębiorców zapowiada redukcję zatrudnienia.

Zdaniem prezes PwC, pesymizm wśród prezesów może być jednak na wyrost.

- Bardzo dużo trudnych prac restrukturyzacyjnych i cięć kosztów zostało zrobionych przez firmy, również polskie. Bilanse polskich firm są bardzo mocne. Więc myślę, że te nastroje są dużo bardziej pesymistyczne niż realia - podkreśla Olga Grygier-Siddons.

Według badania PwC polskie i globalne firmy inaczej zamierzają radzić sobie z trudnościami gospodarczymi. Receptą na kryzys - według polskich prezesów - są cięcia kosztów. Światowi przedsiębiorcy szans dla swoich firm upatrują w zwiększonej aktywności: odkrywaniu nowych rynków, wprowadzaniu nowych usług czy produktów.

Aby zobaczyć wypowiedź Olgi Grygier-Siddons kliknij tutaj.

Źródło: newseria.pl

Udostępnij artykuł: