Więcej gotowych mieszkań deweloperskich

Finanse i gospodarka

Kupujący mogą wybierać w większej ilości nowych mieszkań, których budowa już się zakończyła. W ciągu ostatniego roku ich oferta wzrosła o 11 procent.

Kupujący mogą wybierać w większej ilości nowych mieszkań, których budowa już się zakończyła. W ciągu ostatniego roku ich oferta wzrosła o 11 procent.

Na koniec 2011 roku kupujący mieszkania w Warszawie mieli do dyspozycji ponad 4 tys. lokali deweloperskich, których budowa dobiegła już końca. W sześciu największych aglomeracjach w kraju (Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań i Łódź) w ofercie rynku pierwotnego było łącznie prawie 10,5 tysiąca takich mieszkań. Jak podaje raport firmy Reas w 2011 roku w porównaniu z rokiem poprzednim liczba gotowych mieszkań z pierwszej ręki wzrosła o ponad 11 proc.

Wśród nich są też takie lokale, które czekają na klientów ponad trzy lata. Mieszkania, które trafiły do sprzedaży w pierwszej połowie 2009 roku lub wcześniej są dostosowane do warunków rynkowych z czasów boomu, więc trudniej jest na nie znaleźć nabywców. W Warszawie co piąte mieszkanie wystawione do sprzedaży przez deweloperów to lokal wprowadzony na rynek nie później niż do połowy 2009 roku. Jak czytamy w analizie firmy Emmerson, ponad połowa stołecznej oferty nowych stołecznych mieszkań (53 proc.) trafiła zaś na rynek w 2011 roku.

Najwięcej mieszkań, które czekają na klientów co najmniej trzy lata jest w Łodzi (23 proc.). Najmniej można ich znaleźć w ofercie wrocławskiego rynku pierwotnego (9 proc.). We wszystkich dużych miastach wśród oferowanych przez deweloperów mieszkań największy udział mają jednak lokale oferowane w inwestycjach, które weszły do sprzedaży w 2011 roku. W głównych aglomeracjach w kraju mieszkania w trakcie realizacji stanowią ponad 77 proc. oferty deweloperskiej, informuje Reas.

Większy metraż, niższe ceny

Mieszkania, które znajdują się w projektach przygotowywanych przed kryzysem sprzedają się wolniej, bo na jeden pokój przypada w nich większy metraż, niż w tych obecnie wprowadzanych do sprzedaży. Tymczasem większość osób poszukujących nowego lokum zainteresowana jest dziś niewielkimi powierzchniami. Tym bardziej, że w tym roku zdolność kredytowa Polaków znacznie się obniżyła i nabywcy muszą zadowolić się jeszcze mniejszymi metrażami.

Zakup nieruchomości w oddanych od użytkowania inwestycjach to świetna okazja dla osób planujących przeprowadzkę do większego mieszkania. Promocje wprowadzane na gotowe lokale przez deweloperów powodują, że można je kupić w znacznie niższej cenie, niż ta która obowiązuje w mieście lub w danej dzielnicy. Dodatkowo, po obniżce ceny kwalifikują się czasem do zaciągnięcia kredytu z dopłatą w ramach programu Rodzina na Swoim. Na warszawskim Bemowie można kupić takie mieszkania na Osiedlu Lazurowa.

PBM Południe Development w oddanej inwestycji oferuje lokale w stanie deweloperskim w cenie od 6000 zł/mkw. W projekcie przy ul. Batalionów Chłopskich można też kupić wykończone mieszkania o powierzchni od 57 mkw. w kwocie ok. 6 800 zł/mkw.

Obecnie metr kwadratowy nowego mieszkania kwalifikującego się w stolicy do finansowania kredytem z dopłatą do odsetek wynosi 6 435 zł, a cena oferowanych mieszkań przez deweloperów to 8 tys. zł/mkw. (według Reas). Zestawiając te dwie wartości widać wyraźnie, że znalezienie w Warszawie mieszkania z pierwszej ręki w odpowiednio niskiej cenie, umożliwiającej skorzystanie z dopłat to nie lada wysiłek. Podobnie sytuacja wygląda w innych dużych miastach. Dlatego liczba udzielanych kredytów w programie Rodzina na Swoim spadła o jedną trzecią od wprowadzenia zmian w sierpniu 2011 roku.

Prawie 30 tys. sprzedanych nowych mieszkań

Pomimo, rekordowo dobrej sprzedaży w 2011 roku, w którym deweloperzy sprzedali w sześciu głównych miastach prawie 30 tys. lokali (7 proc. więcej niż w 2010 r.), gotowych mieszkań w ich ofercie rynku pierwotnego przybywa.

Ubiegłoroczna dobra sprzedaż mieszkań to efekt lepszego dostosowania oferty do oczekiwań nabywców i niższym cenom. Jak podaje Reas, średnia stawka wywoławcza za metr mieszkania deweloperskiego liczona dla sześciu miast spadła w ciągu zeszłego roku o ok. 5,7 proc. Poza tym, deweloperzy wprowadzają dziś na rynek inwestycje, w których projektują mieszkania dostosowane do obecnych możliwości nabywców, szczególnie pod względem metrażu.

Oferta deweloperska w kraju wzrosła w ciągu minionego roku o jedną czwartą. W końcu 2011 roku w głównych aglomeracjach było wystawionych na sprzedaż ponad 48 tysięcy mieszkań z pierwszej ręki. W ciągu 12 miesięcy ubiegłego roku do oferty deweloperskiej doszło 37,5 tysiąca nowych lokali, to o jedną piątą więcej niż w 2010 roku. Poziom produkcji w minionym roku był wyższy niż w rekordowym 2007 roku.

Źródło: PRESTIGE PUBLIC RELATIONS

Udostępnij artykuł: